Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką

Jakie oprogramowanie w drukarce 3D (Reprap)?

Marlin
19
50%
Repetier
15
39%
Inny (napisz w komentarzu)
4
11%
 
Liczba głosów: 38
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

Post autor: dragonn »

Kurcze trzeba to przetestować w końcu :D.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

Post autor: dziobu »

Wiem, czytałem ;) (Zawsze czytam bo czasem można się czegoś ciekawego dowiedzieć.)
Tyle że podobne rozwiązania stosuję w profilometrze/kształtografie bez potrzeby użycia PC i CM4 świetnie sobie radzi (a tam jest problem rozhuśtania/rezonansu igły pomiarowej). W swojej frezarce mam to samo - zawsze krokami zarządza uC. Ale fakt, jest to rozwiązanie dopasowane do sprzętu i zmiana procesora nie jest przesadnie łatwa. Z HALa też nie korzystam, bo w przypadku STMa powinno być to karalne. Ale coś za coś.

Wracając do tematu - imho dużo prościej użyć FTDI do takiej jazdy. Jest o niebo szybsze i samo dba o buforowanie danych.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

Post autor: Berg »

dziobu pisze: Wracając do tematu - imho dużo prościej użyć FTDI do takiej jazdy. Jest o niebo szybsze i samo dba o buforowanie danych.
prawda. Jednak buforując komendy "samemu" można oddzielić komendy sterujące ruchem od innych. na przykład HALT. i taką wykonać od razu.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

Post autor: dragonn »

Zawsze haltem można odcinać zasilanie takiemu FTDI, lub ogólnie odcinać zasilanie :D.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

Post autor: dziobu »

rafaljot pisze:
dziobu pisze: Wracając do tematu - imho dużo prościej użyć FTDI do takiej jazdy. Jest o niebo szybsze i samo dba o buforowanie danych.
prawda. Jednak buforując komendy "samemu" można oddzielić komendy sterujące ruchem od innych. na przykład HALT. i taką wykonać od razu.
Czyszczenie bufora daje ten sam efekt: stop w czasie <1ms. No chyba że potrzebujesz szybciej ale tego USB Ci już nie da ;)
A jak puścisz transmisję synchroniczną to z FTDI wróci dokładnie to co on zdążył wystawić na nóżki. Innymi słowy - nie ważne jaki masz bufor (scalak ma 64kB, w PC sterownik nie ma ograniczeń) i jak z niego korzystasz, zawsze dokładnie wiesz gdzie jesteś.

I kolejny plus - FTDI ma sterowniki i przykładowe programy na chyba każdy dostępny system operacyjny i nie wymaga pisania dodatkowego softu na uC. A to spore ułatwienie.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

Post autor: Berg »

no to luz:
2x chińskie mega2560 bo one mają FTDI a nie megę na USB. ...... 2x$7
2x chińskie rampsy .....2x$4 (albo zaszalejmy ramps 1.5 za $6)
OrangePi zero .........$9

wszystko razem daje 10 gniazd na stepstiki, 6 mosfetów, wifi, bluetooth, czterordzeniowy procesor do obliczeń i interfejsu użytkownika. Kupę wolnych pinów i Wszystko za $31

Klipper obsługuje kilka strumieni danych do AVRów i ich synchronizację.

Da się czymś przebić taką konfigurację np. pod multikolor?
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 1
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

Post autor: S3b »

Marlin - do początku zabawy z drukiem 3D - teraz z przyzwyczajenia :)
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

Post autor: dziobu »

rafaljot pisze:Wszystko za $31
Z takim podejściem nie wygram, przyznaję.

I zupełnie mi nie przeszkadza że ktoś chce tak robić - do domu można cuda wianki na tym odpalić. Po prostu jestem przeciwnikiem takiej "chały", tzn odpalania urządzenia (obojętne jakiego) na jakimś zestawie klocków co właśnie leżały pod nogami. W tym temacie jestem raczej estetą ;)
(A wkurweł maksymalny osiągam jak ktoś w przemyśle wyskakuje z arduinem lub raspberry ;p)
rafaljot pisze:Klipper obsługuje kilka strumieni danych do AVRów i ich synchronizację.
Nie ma synchronizacji. Wylicza opóźnienia bazując na zegarach.
Bardzo ciekawe rozwiązanie sztucznie stworzonego problemu ;p
(w takich sytuacjach puszcza się linię synchronizacji lub pędzi się wszystkie uC magistralą ze wspólnym zegarem)
rafaljot pisze:Da się czymś przebić taką konfigurację np. pod multikolor?
Taniej? Zapewne nie.
Tylko czy drukarka ma być tania czy ma działać? W sumie odpowiedź znam - to forum reprapów a to z definicji ma być tanie ;p Niemniej ja wolę jak coś po prostu działa i tej wersji będę się trzymać.

A sterowanie jazdą przez FTDI uznałem po prostu za technicznie lepsze, z tym że tam masz max 4 napędy (8 bitów na 1 porcie). No chyba że w nowszych jest już synchronizacja wyjść ale tu nie jestem na bieżąco; wiem że takie miało być ale wcześniej przeszedłem na ARMy i nie jest mi to potrzebne ;)).
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

Post autor: Berg »

no wiesz. napisałem w pierwszym poście że to nie do komercyjnych rozwiązań. Ktoś kto by na to chciał dać gwarancję, CE musiał by być szalencem
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Ankieta- Jakie firmware w drukarkce 3D ?

Post autor: dziobu »

Fak ;p
Napisałeś ;) Jakoś mi umknęło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”