Klipper Firmware

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 70
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Klipper Firmware

Post autor: dragonn »

cyfron pisze:Nie znalazłem MKS TFT 35 v1.0 - chyba, że jesteście w stanie mi pomóc.
Dokładnie, obsługi tego nie będzie. Cały kłopot z tym wyświetlaczami jest taki to to że one wcale nie działają jak wyświetlacz a bardziej jak taki octoprint, wysłają one g-code do drukarki i odbierają odpowiedzi a przy drukowanie z karty SD to już w ogóle, wyświetlacz czyta g-code z sd i wysyła do drukarki.
Wywraca to do góry nogami całą architekturę klippera.
Jeśli koniecznie musisz mieć fancy wyświetlacz w drukarce to popatrz na https://github.com/jordanruthe/KlipperScreen
Zepco
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 31
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Klipper Firmware

Post autor: cyfron »

MKS TFT35 v1.0 nie ma czytnika kart - to tylko wyświetlacz na ILI9341.

Nie chodzi o bajerancki wyświetlacz, tylko o to, że taki już mam razem z Robin nano do którego zwykłego LCD12864 nie ma jak podłączyć. Nie wiem jak to jest z wyświetlaczami TFT w Klipper ale Marlin sobie z nimi radzi i rozpoznaje je jako FSCM - cokolwiek to znaczy. Generalnie Klipper na chwilę obecną chyba nie obsługuje natywnie żadnego wyświetlacza TFT? Szukałem też obsługi wyświetlacza do Alfawise U30 i również nie znalazłem.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 53
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Klipper Firmware

Post autor: Berg »

@Cyfron , był osobny wątek poświęcony TFT+Klipper viewtopic.php?f=14&t=7399&p=121675
Ja tak jak koledzy uważam, że podłączanie MKS TFT do Klippera nie ma sensu. Lepiej go po wywalić do kosza i za 35zł kupić zwykły tekstowy 2004 a za kolejne 60zł elektronikę która będzie z nim działać (skoro Robin nie potrafi).

Jakkolwiek dalszą dyskusję na temat tego TFT sugeruję prowadzić w tamtym wątku.
Adinfo
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 31
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Klipper Firmware

Post autor: cyfron »

No nie lepiej, bo drożej, biorąc pod uwagę że mam jeszcze Alfawise U30, którą również chciałbym pogonić na Klipper'ze. Nie da się, to się nie da, więc zostanę tymczasem przy Marlin'ie, nad czym niestety ubolewam, bo w moim Złomku Klipper pozytywnie mnie zaskoczył.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 53
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Klipper Firmware

Post autor: Berg »

@cyron, a czytałeś co napisałem wyżej i ten wątek co podlinkowałem?
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 31
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Klipper Firmware

Post autor: cyfron »

Czytałem. O ile dobrze zrozumiałem wyświetlacz podpina się do malinki. Nie urządza mnie takie rozwiązanie, ponieważ do jednej malinki mają być podpięte 3 drukarki (3 instancje klippera), więc każda drukarka musi mieć swój wyświetlacz.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 53
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Klipper Firmware

Post autor: Berg »

trzy seriale trzeba zdefiniować na malince. Tez się da.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 31
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Klipper Firmware

Post autor: cyfron »

Jak dla mnie robi się z tego rzeźba w kupie.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 31
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Klipper Firmware

Post autor: cyfron »

Za pomocą KIAUH mam zainstalowanego Klipper+Moonraker+Mainsail, 3 instancje dla 3 drukarek. Niby wszystko działa ale borykam się z dwoma niedogodnościami.
1. Mainsail nie zapamiętuje dodanych drukarek. Po każdym nowym uruchomieniu muszę dodawać drukarki od nowa. Fluid zachowuje się tak samo.
2. Nie można wyłączyć systemu z poziomu WebUI, nieważne czy Mainsail czy Fluid. Wcześniej w Octoprint wpisałem komendę zamykania w ustawieniach (sudo /usr/sbin/shutdown) i było OK.

Użytkownik który u mnie uruchamia klippera nazywa się klipper :) - jest dodany do sudoers, dla /usr/sbin/shutdown oraz /usr/sbin/reboot ma dodane NOPASSWD, z konsoli użytkownik klipper zamyka system bez podawania hasła. Sprzęt to OrangePi lite z Armbian Debian.

Zna ktoś rozwiązanie na w/w dolegliwości?
etet100
Postów w temacie: 2
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Klipper Firmware

Post autor: etet100 »

cyfron pisze:MKS TFT35 v1.0 nie ma czytnika kart - to tylko wyświetlacz na ILI9341.

Nie chodzi o bajerancki wyświetlacz, tylko o to, że taki już mam razem z Robin nano do którego zwykłego LCD12864 nie ma jak podłączyć. Nie wiem jak to jest z wyświetlaczami TFT w Klipper ale Marlin sobie z nimi radzi i rozpoznaje je jako FSCM - cokolwiek to znaczy. Generalnie Klipper na chwilę obecną chyba nie obsługuje natywnie żadnego wyświetlacza TFT? Szukałem też obsługi wyświetlacza do Alfawise U30 i również nie znalazłem.
Dla siebie robiłem takie coś (akurat nie pod MKS tylko działający na podobnej zasadzie BigTreeTech 3.5).

https://github.com/KevinOConnor/klipper/pull/3885

Ale jest to gotowe w 10% i nie zapowiada się żeby poszło dalej. Choć u siebie używam i jeśli się nie powiesi to nawet działa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”