Brak odczytu temepratury extrudera po awarii

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Brak odczytu temepratury extrudera po awarii

Post autor: sawko78 »

Pacjent profi 3d maker. Objawem były błędy we wskazaniu temperatury extrudera ( musiałem podności temp o 20 czasami 30 stopni od wskazań jakie używałem kilka miesięcy wcześniej) . Wpadłem na genialny pomysł sprawdzenia temp za pomocą komendy pid autotune M303 E0 S150 C4 temp na 150 i 4 cykle. Temperatura wzrosła tak mocno że stopiło teflon w dyszy i generalnie mam głowice do wymiany. Zakupiłem nowy czujnik z racji tego iż stary i tak szwankował podłączyłem do płyty wraz z grzałka i ku mojemu zdziwieniu brak odczytu temp.extrudera . Oczywiście po przegrzaniu głowicy klepałem jakieś komendy z neta typu 301 z wartościami domyślnymi. Sprawdzałem firmware itp. Obecnie mam wskazanie temp tylko stołu. Po podmianie czujnika stołu na ten który zakupiłem NTC3950 wskazania są prawie identyczne co czujnik oryginalny stołu. Więc czujnik jest ok. Pytanie co namieszałem, że nie mam odczytu temp extrudera . Dodam że komenda M104 S 100 nie rusza grzałki extrudera jedyne co włączy grzałkę to ponowne M303 . Szukałem komend które podadzą ile i jakie czujniki są podpięte lecz bez skutku. Niestety nie mam możliwość sprawdzenia configu za pomocą arduino czy podobnych wynalazków , mało tego przypuszczam że firmware jest zahasłowany. W grę wchodzą tylko komendy G CODE i tutaj moje pomysły się kończą. Proszę o jakiekolwiek wskazówki , zanim poproszę o pomoc producenta w tej sprawie.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Brak odczytu temepratury extrudera po awarii

Post autor: mcxmcx »

To jest ten na rpetierze oparty? Zadaj pytanie producentowi jaki termistor, albo poproś o info nt. softu. Jak tam jest mega i repetier to jesteś w domu
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Brak odczytu temepratury extrudera po awarii

Post autor: sawko78 »

na 100 procent jest atmega 128. Termistor chyba mam dobry po podmianie z czujnikiem temp od stolu sa identyczne wskazania. Zapytam o soft . Jestcjakis sposob na wlaczenie ponowne wskazan czujnika extrudera obecnie mam stale wskazanie 3 stopnie.
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Brak odczytu temepratury extrudera po awarii

Post autor: sawko78 »

Zapytałem o firmware i o typ czujnika . Poproszono mnie o włączenie nastawy temp za pomocą suwaków w repetier . Jakaś paranoja napisałem że nie mam odczytu temp, że wszystko się stopiło. Podałem że kupiłem i podłączyłem nowy czujnik i nie mam odczytu , że stary czujnik też nie ma wskazań. Po uszkodzeniu ( stopieniu dyszy ) stary czujnik jeszcze coś wskazywał .Po moich komendach wyszukanych w necie przestał. Jest jakiś kod z G CODE który wskrzesi mój czujnik ? Mam wrażenie że musiałem wyłączyć ten czujnik którąś z komend, może skasowałem jakieś nastawy wpisując PID TUNE. Za cho... nie wiem jak to odwrócić. Kiedyś udało mi się ze strony producenta pobrać soft jak by wsad do drukarki z rozszerzeniem .srec tylko jak się do tego dobrać. Jest ktoś w stanie pomóc w moim temacie ?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Brak odczytu temepratury extrudera po awarii

Post autor: mcxmcx »

Gcode nice nie zepsuje.

Ale jak już padniesz na software, to wstaw Ramps, mega i wyświetlacz chyba wykorzystasz.

Będziesz miał ładna drukarkę na repetier host.

Albo sprzedaj, ktoś kto potrafi ogarnie.


Tyle że jak nie upaliles procka to kabelki popsute.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Brak odczytu temepratury extrudera po awarii

Post autor: sawko78 »

Ta drukarka nie ma wyświetlacza i wszystko działa prawidłowo. Musze tylko jakimś cudem włączyć czujnik od extrudera wiem że jest podpięty do atmegi na pad PF0 . Gcodem nic nie zepsuje ale mogłem zapisać jakieś dziwne ustawienia, które zmieniły wartość czujnika lub wyłączyły jego wskazania. Niestety nie mogę za pomocą repetiera sprawdzić ustawień w eeprom inaczej bym pewnie to ogarnął. Kabelki w tym wypadku są nie istotne wpinam się bezpośrednio w płytę.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Brak odczytu temepratury extrudera po awarii

Post autor: mcxmcx »

Jak przenieść czujnik stołu to ile pokazuje, a jak wepniesz swój nowy termistor w gniazdo czujnika stołu to ile pokazuje?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Brak odczytu temepratury extrudera po awarii

Post autor: sawko78 »

są takie same wartości. Ta jak by działało tylko gniazdo czujnika stołu
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Brak odczytu temepratury extrudera po awarii

Post autor: sawko78 »

Płyta jest przygotowana pod 2 extudery ma wejścia na 2 czujniki i dwie grzałki. Aktywowałem już w repetier host drugi extruder ale jak nie odblokuje w sofcie płyty i tak nic nie pokaże ,myślałem aby użyć czujnika drugiego extrudera dla pierwszego ale jak ttego dokonać ?. kombinuje z poleceniem M303 ( tutaj już sprawdziłem P0 P1 E0 E1 ) S100 x0 R 2 włącza się grzłak i grzeje do 200 stopni ( mierzone laserem) potem wyłaczam z zasilanie nie chce znowy czegoś zjarać jak nastawa jest na 100 powinno być 100.W programie repetier host wskazań temp extrudera brak. poleceni M104 S100 nie działa wcale
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Brak odczytu temepratury extrudera po awarii

Post autor: mcxmcx »

Wydaje mi się że: zrób zdjęcia tej płyty, pokaż że kabelki dobre (czyli czyta właściwe temperatury w jednym gnieździe) i wyślij email do producenta.

Wytłumacz, że po awarii (heated based overrun) / overheating masz wszystko stopione i wymieniasz na inne elementy.

I czy szpan serwisant by nie podesłał wsadu do atmega pozwalającej używać drugiego gniazda termistora zamiast pierwszego, albo plików źródłowych do własnej kompilacji.

Do tego jak po dwóch dniach nie będzie odpowiedzi, to piszesz to samo pytanie na forum, z prośbą do ludzi jak obejść ten problem, bo niestety serwis pomimo niebezpiecznego produktu nie potrafi udzielić pomocy.

I tyle.
W razie W zawsze za 100zl zamieniasz to atmega i ramps-a.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”