repetier - max end stop nie zatrzymuje

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 5
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

repetier - max end stop nie zatrzymuje

Post autor: samezrp »

Jak wczesniej pisałem bawię się CNC na bazie repetiera. Generalnie nie grbl bo repetier wspiera wyświtlacz i RAMPSa a grbl'e nie.
Ale to mało istotne. W drukarce 3D nie mam max endstopów, bo przed wydrukiem i tak używam home.
W CNC nie jest to niezbędne ale dla bezpieczeństwa zamontowałem max endstopy.
Działają, tylko nie działają, a dokładnie mechanicznie i elektronicznie jest OK, firmware wykrywa stan max endstopu, problem polega na tym, że wytrugerowane nie zatrzymują silnika i pomimo zmiany stanu na max silnik jedzie dalej.
Czegoś nie rozumiem czy coś spierdzieliłem? A może coś jest spierdzielone?
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 5
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: repetier - max end stop nie zatrzymuje

Post autor: samezrp »

Tak teraz patrzę i już całkiem nie kumam... O co biega z tymi endstopami? Myślałem, że one działają jak ograniczniki, a tu zrobiłem test na Z i okazuje się, że w trakcie home firmware na podstawie wytrigerowania Z min endstop ustawia sobie softwerowo ograniczenie i niżej niego nie zjedzie, ale...W trakcie pracy w ogóle nie sprawdza endstopów.
Test 1:
jeśli zrobię home na wysokości załóżmy 10mm nad stołem, pojadę do góry 20 mm, zacznę zjeżdżać, to Z zatrzyma się na wysokości 10mm. Oczywiste.
Test 2:
jeśli zrobię home na wysokości załóżmy 10mm nad stołem, pojadę do góry 20 mm, zacznę zjeżdżać i na wysokości 15mm wyzwolę Z min, to... FW ma to w nosie i najnormalniej w świecie sobie jedzie do 10mm.

Jak dla mnie to nie jest normalne :/ W idealnych warunkach OK, ale powiedzmy silnik przeskoczy parę kroków, wówczas te obliczenia można potłuc i wtedy ruch na max position może rozwalić drukarkę, bo ona nie wie, że to co ma w pamięci ma się nijak do rzeczywistości. Stąd jak dla mnie sens używania max endstopów ogólnie ale bezsens przy zachowaniu jak opisałem.
W Merlinie jest tak samo?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: repetier - max end stop nie zatrzymuje

Post autor: Berg »

ja mam w HC max i min endstopy w x, y i Repetiera.
jak poruszam osiami z menu, wsadzę szpachelkę w jakąś krancówke, to silniki się zatrzymują.
Jednak w trakcie druku to nie działa.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 5
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: repetier - max end stop nie zatrzymuje

Post autor: samezrp »

Jak robisz home to zadziała, to OK, ale jak normalnie jedziesz ręcznie też? Znaczy z menu ustawiasz ruch i wsadzasz szpachelkę? Bo ja jadę a on ma mnie w nosie, tylko w trakcie homingu silnik jest zatrzymywany.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: repetier - max end stop nie zatrzymuje

Post autor: morf »

W repetier jest opcja "always check endstop"
samezrp
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 5
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: repetier - max end stop nie zatrzymuje

Post autor: samezrp »

Ona do tego służy?
Always check endstops. Only enable if you have no cross talk from your motors, which could trigger wrong signals causing the print to skew. (ALWAYS_CHECK_ENDSTOPS)
OK, już wiem gdzie mój błąd. Wczesniej miałem ją włączoną razem z:
Move Z only after homing (MOVE_Z_WHEN_HOMED)
i wszystko wyłączyłem na raz, żeby móc ruszać silnikami niezależnie od homingu.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: repetier - max end stop nie zatrzymuje

Post autor: Berg »

morf pisze:W repetier jest opcja "always check endstop"
tak mam ją ustawioną. Jednak mimo to nie działa w trakcie druku. Jak silnik pogubi kroki, to głowica nap@#$@ala w wózek i ma w nosie endstop.

Za to jak dam w menu +100 (nie home) i w połowie wsadzę coś w krańcówkę to staje.

@samezrp tak, dokładnie tak. ale ja mówię o X i Y
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 5
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: repetier - max end stop nie zatrzymuje

Post autor: samezrp »

No ja też o X/Y, opcja, którą zaznaczyłem też działa na Z.
Generalnie po zaznaczeniu niezależnie gdzie się znajduje karetka, jak idzie w stronę max endstopu i go wywołam, to staje. Dokładnie takiego efektu oczekiwałem. BTW na forum repetiera autor też potwierdził takie działanie.
BTW teraz mi się kulki zderzyły, że piszesz o wydruku, nie o samym sterowaniu drukarki, sporawdzę to, ale z tego co pamiętam wczoraj wieczorem miałem Y na max i nic nie napierdzielało pomimo, że kod kazał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”