Pomoc przy zmianie PINU w firmware

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Garreth
Postów w temacie: 4
Posty: 173
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 28

Re: RE: Re: Pomoc przy zmianie PINU w firmware

Post autor: Garreth »

dziobu pisze:
wilkoman pisze:Jaka architektura dla Atmga2560?

dla avr25 pokazywało same bzdury..?
Ponoć to avr6 :)

I wszystko jasne.
Czyli PF6->PC1.

To jak nie chcesz całego firmłeru zmieniać jak Ci inni proponują to spróbuję podmienić te piny.
Garreth pisze:Nie jest to wykonalne w zaden latwy sposob. Nie zmienisz w hexie jednego bajtu i z glowy. O ile sie orientuje nie sam pin trzeba zmienic, ale takze przeliczyc checksumy.
Jakie checksumy? Te w hexie? Nikt normalny tego nie robi i nikt normalny nie edytuje HEXa. Modyfikacje robisz w BINie ;P
A dopisać trzeba kilka procedur. Jedyna trudność to to że trzeba asemblować je samemu.
Garreth pisze:Tu trzeba by z hexa zrobic kod w assemblerze, a potem ponownie przeniesc na hexa.
No ale w czym problem?
Jak sie umie to problemu nie ma i wszystko jest latwe :) ja nie wiem od jakiego programu mialbym zaczac, a tym bardziej jak to zmienic zeby dzialalo.

Szybciej bym przelutowal procka :D

A o modyfikacje hexa pytal autor tematu.
wilkoman
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 59
Rejestracja: 09 lut 2018, 17:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc przy zmianie PINU w firmware

Post autor: wilkoman »

dziobu pisze: spróbuję podmienić te piny.
:piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo: :piwo:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: RE: Re: Pomoc przy zmianie PINU w firmware

Post autor: dziobu »

Garreth pisze:Jak sie umie to problemu nie ma i wszystko jest latwe :) ja nie wiem od jakiego programu mialbym zaczac, a tym bardziej jak to zmienic zeby dzialalo.
"Się umie" tylko dlatego że jest to potrzebne ;P
Podmiana pinu to detal. Przeważnie nikt tego nie ukrywa czy specjalnie nie komplikuje a te repetiery czy inne marliny są pisane tak że głowa boli. Dzięki temu takie rzeczy potem stosunkowo łatwo odszukać w kodzie. Co prawda łatwiej jest jak ktoś w ogóle pisze w ASMie no ale nie można mieć wszystkiego.

A jak chcesz zacząć - assembler dla AVRa i do przodu. To chyba najłatwiejsze na początek.
Garreth pisze:Szybciej bym przelutowal procka :D
Tu jest potencjalnie jedno niebezpieczeństwo - jak się nie potrafi to można PCB zniszczyć. A taką modyfikacja HEXa w sumie nic nie zrobisz; najwyżej program nie będzie działał. Nie mówię że mi się uda ale spróbować imho warto.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Pomoc przy zmianie PINU w firmware

Post autor: Berg »

moja opinia jest taka, że kombinujecie Panowie od dupy strony. elektronika i tak jest słaba, bez dokumentacji, atmega i tak już jest częściowo uwalona, nie wiadomo czy nie jest też uwalona do krańcówki i ona przygrzała część układu, bo tam ponoć były upalone kabelki, przy okazji poszło też z tym pinem. Tak że nie ma co się martwić, najwyżej spali się ją do końca. a jeśli nie to jest szansa zrobić to porządnie kompilując na nowo. A co więcej robota może się przydać innym potem. co kupili tę drukarkę. Ważne by programować płytkę i potem przetestować odpiętą od wszystkiego.


ale jak już, to trzeba by :
1. zbudować w miarę podobną konfigurację w repetierze. zrobić hexa, potem z niego asemblera.
2. zmienić w kodzie źródłowym ten pin
3. zrobić jeszcze raz to samo co w pkt 1.
4. zrobić dff'em różnicę obu kodów w assemblerze i w ten sposób znaleźć miejsca obsługujące stepy w asemblerze
5. zdekompilować "oryginalnego" hexa i poszukać podobnych kawałków kodu. Poprawić w analogiczny sposób.
6. skompilować na nowo asemblera i wgrać.

powiem tak .potrafił bym to zrobić. znam innych, co też to zrobią ale za dniówkę biorą więcej niż wartość tej drukarki

a nowa płytka MKS to 100 zł.
samezrp
wilkoman
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 59
Rejestracja: 09 lut 2018, 17:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc przy zmianie PINU w firmware

Post autor: wilkoman »

Ktora wersja MKS kosztuje 100 zł?

Oczywiście że ostatecznie przejdę na nową elektronikę ale to zajmie ciut czasu aby dostosować to do konstrukcji mojej drukarki, a do tego przydała by sie działająca aby podrukowac sobie przejściówki. Chcę jeszcze zrobić chłodzenie na elektronikę, bo kreator takich rzeczy nie przewidział.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Pomoc przy zmianie PINU w firmware

Post autor: Berg »

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=7125838200

choć pewnie bym Rumbe kupił by nie musieć się bawić z końcówkami
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Pomoc przy zmianie PINU w firmware

Post autor: dziobu »

wilkoman pisze:(...)
Sprawdź to.

rafaljot pisze:(...)
ale jak już, to trzeba by :
1. zbudować w miarę podobną konfigurację w repetierze. zrobić hexa, potem z niego asemblera.
2. zmienić w kodzie źródłowym ten pin
3. zrobić jeszcze raz to samo co w pkt 1.
4. zrobić dff'em różnicę obu kodów w assemblerze i w ten sposób znaleźć miejsca obsługujące stepy w asemblerze
5. zdekompilować "oryginalnego" hexa i poszukać podobnych kawałków kodu. Poprawić w analogiczny sposób.
6. skompilować na nowo asemblera i wgrać.

powiem tak .potrafił bym to zrobić. znam innych, co też to zrobią ale za dniówkę biorą więcej niż wartość tej drukarki
Jeśli potrafisz to zrobić w powyzszy sposób to zasługujesz na dużo wyższą dniówkę. Zwłaszcza za punkt 4.
Grzebanie w hexie to przeważnie co innego niż durna podmiana cyferek (*1); miało by to sens jakbyś grzebał w sofcie napisanym w assemblerze przez człowieka. Tutaj po drodze masz kompilator który optymalizuje pewne rozkazy przez co nie wszystko wygląda tak jak by się wydawało.

A poza tym masz rację. Takie grzebanie jest bez sensu i najlogiczniejszym krokiem jest wymiana elektroniki. Tyle tylko że to rozwiązanie jest najszybsze - jak się uda to ruszy od zaraz.

(*1) Konkretnie w tym wypadku to powinno by wypalić, o ile tylko to by się zmieniało w kodzie.
Załączniki
KM2_V1.08.ino_MOD.rar
(124.36 KiB) Pobrany 180 razy
wilkoman, zouk, FlameRunner, Berg
wilkoman
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 59
Rejestracja: 09 lut 2018, 17:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc przy zmianie PINU w firmware

Post autor: wilkoman »

Mój Drogi, jestem ci winny piwo, WÓDKE!


DZIAŁA!!!!!!!!!! :))))
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pomoc przy zmianie PINU w firmware

Post autor: FlameRunner »

Jestem pod wrażeniem.
Garreth
Postów w temacie: 4
Posty: 173
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 28

Re: Pomoc przy zmianie PINU w firmware

Post autor: Garreth »

Masz skilla, nie ma to tamto:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”