Repetier-Host Test generator

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
riat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2018, 07:01

Repetier-Host Test generator

Post autor: riat »

Witam
Jak odpalić Test generator w Repetier-Host?
Wiem, że robi się to przez edycję pliku custom.ini. Ale co trzeba w tym pliku zmienic?
Bardzo proszę Kolegów o pomoc
Pozdrawiam
r
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Repetier-Host Test generator

Post autor: Domell »

Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
riat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2018, 07:01

Re: Repetier-Host Test generator

Post autor: riat »

Witam Domell.
Dzięki za linka. Męczyłem się z tym co tam napisano i nic. Do niczego nie doszedłem. Nadal nie umiem odpalić tego Testu. Ale to już nieważne. Odpuściłem sobie.
Natomiast wpakowałem się w nowy problem. Ćwiczyłem pod Repetier_Host Kontrola ręczna osie, krańcówki, grzanie stołu, extrudera i termistotów od tych grzań.
Osie o"k, krańcówki o"k, extruder na początku ładnie mi grzał (ustawiłem na jakieś 103 stopnie - wykresik grzania był o'k) ale grzania stołu za nic nie dało mi się włączyć. Próby robiłem "na sucho" bez filamentu. Po kilku minutach grzanie extrudera wysiadło.
Wywaliło mi takie czerwone okienko z treścią:
A fatal error on the printer side stopped the printer until the error is fixed.
Printer massage:
Fatal: Heater/sensor error - Printer stopped and heaters disabled due to this error.
Fix error and restart with M999.
I już w żaden sposób nie mogę zmusić grzania extrudera.
Jedno pytanie, dla grzania stołu i extrudera polaryzacja podłączenia jest chyba bez znaczenia, tak samo jak i termistorów?
Jeżeli tak jest to chyba nie spaliłem mosfeta od extrudera. No ale co z tym stołem?
Męczę się z tym już kilka dni i nic. Może totalnie zwaliłem elektronikę, ale z drugiej strony osie chodzą. I jeszcze jedno, chyba też nie udaje mi się zmusić silnika extrudera do pracy. Myślałem, że coś wykombinuję tym TEST ganeratorem, ale nic z tego
Napisz to o tym sądzisz bo ja już nie mam pomysłów poza jednym, może wymienić elektronikę, ale co, płytkę arduino czy rampsa? A może wszystko?
Pozdrawiam
r
jarn
Postów w temacie: 2
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: Repetier-Host Test generator

Post autor: jarn »

Polaryzacja grzałek i termistorów niema znaczenia. Możliwe że przepaliła się grzałka ekstrudera, trzeba przemierzyć rezystancję. Jeśli będzie ok odpalić drukarkę i sprawdzić napięcie na grzałkach jakie jest podczas grzania. Czy drukarka pokazuje temperatury około 21 stopni ?
Aby silnik ekstrudera ruszył, elektronika musi widzieć temperaturę ekstrudera minimum 170 stopni(w zależności ile było ustawione w firmware).
riat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2018, 07:01

Re: Repetier-Host Test generator

Post autor: riat »

Witam jarn,
Rezystencja na extruderze to 840 ohm czyli grzałka chyba się nie spaliła. Nie da się sprawdzić napięcia na grzałce extrudera podczas grzania bo nie da zię tego grzania w ogóle włączyć. Próbuję to zrobić na "Kontrola ręczna" i nie daje rady. Z tym silnikiem extrudera to chyba masz rację. Nie ruszy dopuki nie złapie temperaturu. To akurat jest logiczne. No ale co z tym stołem którego grzania za chiny nie moge włączyć w żaden sposób? Próbuje to zrobic też przez "Kontrole reczną" i nic.
To tyle
r
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 3
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Repetier-Host Test generator

Post autor: chemik72 »

Opisz może coś więcej o czym jest rozmowa tj. model drukarki , sterownik , firmware , co robiłeś/zrobiłeś że się zepsuło :good:
Mile widziane są zdjęcia, a dlaczego? a no dla tego że spotkaliśmy się wiele razy że problem z elektroniką wynikał z błędów konstrukcyjnych czy też niechlujstwa np. robienie bałaganu z przewodami :bad: Pamiętaj czym więcej podasz konkretnych danych tym szybciej uda Ci się udzielić wskazówek/pomocy :good: .
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
jarn
Postów w temacie: 2
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: Repetier-Host Test generator

Post autor: jarn »

840 ohm to za dużo. Odepnij kable od elektroniki i przemierz jeszcze raz grzałkę stołu i grzałkę hotendu na tych kablach. Tak samo przemierz rezystancję termistorów, powinno być w okolicach 90-110 k ohm.

PS. j.w. coś więcej o drukarce, elektronika, wyświetlacz, firmware.
riat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2018, 07:01

Re: Repetier-Host Test generator

Post autor: riat »

Witam ponownie
Szanowni Koledzy, doszedłem do wniosku, że porobiłem błędy konfigurując Repetier firmware. Przykładowo jeśli idzie o termistory to konfigurując wybrałem 100k Epcos B57560G0107F000 a mam termistory NTC 3950 100k. Niby obydwa mają taką samą rezystencję i nie wiem czy to jest istotne czy nie. Zauważyłem, że edytując Eprrom w Repetier-Host nie wszystkie pozycje Repetiera firmware da się edytować.Moje pytane to jak można edytować wszystkie pozycje Repetiera firmware? I jak się właściwie edytuje Eprroma ? Czy poprzez opcję import?
Bardzo proszę o podpowiedź.
I jeszcze jedno, może jakiś link do tuta jak właściwie wybrać wszystkie opcje Repetiera firmware? Szukam w sieci i jakoś nie mogę nic naprawdę pogłębionego znaleźć
Pozdrawiam
r
PS czy zły dobór termistorów może mieć wpływ na to, że grzanie stołu w ogóle da się włączyć?
riat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2018, 07:01

Re: Repetier-Host Test generator

Post autor: riat »

Witaj chemik 72
nie mam czym zrobić zdjęć. Mój telefon się do tego nie nadaje.
A tak ogólnie to zmajstrowałem sobie drukarę w oparciu o ten chłam od chinoli i teraz już od kilku tygodni usiłuję tchnąć w nią życie. Na razie na sucho bo te azjaty nie dosłali mi jeszcze filamentu.
Wygląda to tak:

Repetier_Host Kontrola ręczna
Grzanie extrudera ustawione na 180. Po włączeniu - na sucho - grzania na początku ładnie grzeje i po około pół minuty się wyłącza.
Wywala mi takie czerwone okienko z treścią:
"A fatal error on the printer side stopped the printer until the error is fixed.
Printer massage:
Fatal: Heater/sensor error - Printer stopped and heaters disabled due to this error.
Fix error and restart with M999".
I już w żaden sposób nie mogę zmusić grzania extrudera. LCD od grzania na RAMPS 1.4 gaśnie i koniec zabawy. Jak zresetuje wszystko - drukarę i Repetiera-host na kompie, ale tak solidnie, z wyłączaniem zasilania - sytuacja się powtarza. Grzeje extruder nawet na te 180 stopni, czasami tak trzyma kilka minut, silnik extrudera podaje filament i ... wszystko zdycha. LCD od grzania extrudera gaśnie albo ledwo szybko mryga i po zabawie.
O co tu chodzi? nic nie kumam. Masfet od grzania chyba o'k?
Jest jeden problem tylko nie wiem, czy ma to znaczenie.
Konfigurując Repetier firmware wybrałem 100k Epcos B57560G0107F000 a mam termistory NTC 3950 100k. Niby obydwa mają taką samą rezystencję ale może to ma znaczenie, choć przecież nie ma głupszego urządzenia jak termistor. Ważne w nim to żeby był szklany i sie nie usmarzył.
A tak przy okazji, przez Konfiguracja>Konfiguracja EPRROMU Firmware w menu Repetier-Host nie wszystkie pozycje konfiguracyjne Firmware da się edytować. Przykładowo nie da się zmienić tych termistorów.
Jak zmienić te nieszczęsne 100k Epcos B57560G0107F000 na NTC 3950 100k ?

Drugi mój problem to totalny trup z grzania stołu. Na Kontrola ręczna Repetiera-hosta włączam grzanie stołu, czerwone przekreślenie znika, dioda Rampsie nawet nie mrugnie - totalny trub i tyle.

Jak podpiołem bezpośrednio na 12v do zasilacz to grzeje jak diabli, czyli samja grzała o'k. Ale co z resztą. Może to znowu ten nieszczęsny termistor jak przy estruderze?

Nie sądzę aby totalnie padł np mosfet od grzania stołu, bo przed padnięciem chyba by chpć na chwilę zadziałał a potem się przegrzał i usmażył. A on cały czas zimny jak trup z lodówki.

Szanowny Kolegto POMOCY może jakaś podpowiedź co dalej. Czy może "w ciemno wymienić całą elektronikę? Mam nieużywana płytkę Mega 2560 ale nie ma Rampsa. Musiał bym dokupić. Z drugiej strony to co w tym Rampsie może paść poza mofsetami?
Pozdrawiam
r
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: Repetier-Host Test generator

Post autor: zouk »

Kolego masz błędnie ustawiony plik configuration.h
Proponuję wejść na stronę konfiguracji repetier configurator i na spokojnie poustawiać wszystko.

Podpowiem: zakładka tools i parametr Enable heated bed support (HAVE_HEATED_BED)
to jeśli chodzi o stół.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”