Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 23
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

Post autor: arkomania.pl »

Ostatnio pracowałem nad podłączeniem do BIQU SKR V1,1 kolejno wyświetlaczy:

1. RepRapDiscount Full Graphic Smart Controller.
2. MKS MINI 12864 V1.0/V2.0

Ogólnie podsumowując płytę BigTreeTech SKR V1.1.
Fajna, tania płytka 32bitowa, praktycznie nic nie można jej zarzucić poza
jedną rzeczą jaką jest obsługa chyba najbardziej popularnych prostych wyświetlaczy
jakimi są RepRapDiscount Full Graphic Smart Controller, RepRapDiscount Smart Controller
i MKS MINI 12864 V1.0/V2.0

Problemem jest złącze EXP1, które zostało tak doposażone w porty wyjściowe, aby nie można
ich bezpośrednio połączyć z dowolnym wyświetlaczem LCD, bez przeróbki kabla.
EXP1 posiada małą ilość portów wyjściowych i dwa porty, które pokrywają się z dwoma portami
z gniazda EXP2. Są to porty 0.15 i 0.18

EXP1 na tej płycie, to porażka projektantów.
Ale cena płyty jest kusząca, a przeróbka firmware i kabelka praktycznie darmowa.

Złącze EXP2 jest dobrze zaprojektowane, stosujemy standardowe połączenie kabelkiem 10pin 1:1

Opracowałem kabelki i stosowny do nich plik: pins_BIQU_SKR_V1.1.h

W Configuration.h wybieramy stosowny wyświetlacz.

#define REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER

lub

#define MKS_MINI_12864

_________________________

Pisałem wcześniej, że wyświetlacz RepRapDiscount Full Graphic Smart Controller pracuje ze standardowymi
kablami.
Pracuje, ale na ekranie pojawiają się często migające linie (wpływ powtórzonego portu 0.15 który w EXP2 używa CLK).

Dlatego mój kabel eliminuje w/w zjawisko.

Na rysunkach żyłę 10 pinu zaznaczam jako lekko czerwony (zależnie jak kto ma zaciśnięty kabel).
Postępujemy w/g numeracji żył i pinów.
Czytniki kart SD pracują poprawnie (testowano wydruki w tzw. powietrzu, chmurze).

Następny cel, to demontaż chwilowy wyświetlacza z AnyCubic Delta Kossel i podłączenie do BIQU SKR V1.1
Załączniki
pins_BIQU_SKR_V1.1.h
(3.25 KiB) Pobrany 242 razy
KABLE_EXP1_BIQU_SKR_1_1.png
BIQU_SKR_1_1.jpg
Zepco, Martin
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

Post autor: jagus »

Następny cel, to demontaż chwilowy wyświetlacza z AnyCubic Delta Kossel i podłączenie do BIQU SKR V1.1
O widzisz było by świetnie bo to właśnie wyświetlacz 2004 o ile sie nie mylę jest w tych deltach a taki mam w zapasach. Chcę kupić tą płytę do HCEvo i zastanawiam sie cały czas czy warto( może jednak lepiej mks gen L1.0 lub 1.4 ) czy będą z nią problemy jeśli chodzi o konfigurację pod marlinem.
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 23
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

Post autor: arkomania.pl »

Właśnie teraz siedzę nad wyświetlaczem z AnyCubic Delta Kossel.

Chodzą słuchy w internecie, że producent przygotowuje się do wersji BigTreeTech SKR V1.2
z poprawionym EXP1. Ale najpierw zanim wypuści wersję 1.2 musi sprzedać wyprodukowane 1.1
Pozdrawiam Arek G. arkomania
fakcior
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2019, 16:47

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

Post autor: fakcior »

A czy sprawdziliście działanie czytnika SD na płytce na Marlinie? Mi nie wykrywa kart...
Assur92
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 19
Rejestracja: 17 gru 2018, 22:50
x 2

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

Post autor: Assur92 »

fakcior, a zmieniłeś w pins_BIQU_SKR_V1.1.h by korzystało z zewnętrznego czytnika? Trzeba odkomentować tam jedną linię.
Drukowałem maksymalnie 5 godzinne druki, w sumie 8 detali więc 40h druku za mną, podłączona karta pamięci była pod wyświetlacz więc wszystko poprawnie chodzi.

arkomania.pl, w sumie rzeczywiście pojawiają się od czasu do czasu te paski na wyświetlaczu, co prawda zbytnio mi nie przeszkadzają bo pojawiają się u mnie tylko podczas drukowania, ale jak rozpracowałeś dlaczego tak się dzieje to spróbuję u siebie kabelek też zmienić i zobaczę czy będzie ok.

Co do tych nowych płytek to na grupie fejsowej bigtreetech został zamieszczone rendery wersji "pro". Ma mieć wifi, port lan i poprawione niedoróbki skr 1.1 Być może mówisz o tym samym, tyle że słyszałeś pod inną nazwą. Podoba mi się że na facebooku gość spytał o sugestie co do nowej płytki, to się ceni że chcą ją dostosować by społeczność była zadowolona.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 sty 2019, 23:08 przez Assur92, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

Post autor: dragonn »

Tutaj jest inny procesor, STM który nie jest wspierany tak dobrze przez Marlina i obstawiam że na 99% to będzie lecieć na zamkniętym sofcie coś jak Ledgre. Tak że SKR 1.1 nadal pewnie będzie lepszym wyborem ;p
Assur92
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 19
Rejestracja: 17 gru 2018, 22:50
x 2

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

Post autor: Assur92 »

Wsparcie to kwestia czasu, będą płytki to będzie i wsparcie pewnie ;)
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 23
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

Post autor: arkomania.pl »

Po zrobieniu kabelka, pamiętaj o zmianie portu z 0.15 na 2.6 dla LCD_PINS_D4

#define LCD_PINS_D4 P2_06
Pozdrawiam Arek G. arkomania
fakcior
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2019, 16:47

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

Post autor: fakcior »

Assur92 pisze:fakcior, a zmieniłeś w pins_BIQU_SKR_V1.1.h by korzystało z zewnętrznego czytnika? Trzeba odkomentować tam jedną linię.
Drukowałem maksymalnie 5 godzinne druki, w sumie 8 detali więc 40h druku za mną, podłączona karta pamięci była pod wyświetlacz więc wszystko poprawnie chodzi.

arkomania.pl, w sumie rzeczywiście pojawiają się od czasu do czasu te paski na wyświetlaczu, co prawda zbytnio mi nie przeszkadzają bo pojawiają się u mnie tylko podczas drukowania, ale jak rozpracowałeś dlaczego tak się dzieje to spróbuję u siebie kabelek też zmienić i zobaczę czy będzie ok.

Co do tych nowych płytek to na grupie fejsowej bigtreetech został zamieszczone rendery wersji "pro". Ma mieć wifi, port lan i poprawione niedoróbki skr 1.1 Być może mówisz o tym samym, tyle że słyszałeś pod inną nazwą. Podoba mi się że na facebooku gość spytał o sugestie co do nowej płytki, to się ceni że chcą ją dostosować by społeczność była zadowolona.

Obrazek
Mi właśnie nie działa wewnętrzny czytnik. Próbowałem kilku kombinacji w pins i bez zmian. Podzieli się ktoś działającym configiem?
Assur92
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 19
Rejestracja: 17 gru 2018, 22:50
x 2

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

Post autor: Assur92 »

Nie będę udostępniał swojego konfigu bo pracuję na delcie więc i tak Ci za dużo chyba nie pomoże ;)

W pins_BIQU_SKR_V1.1.h odkomentuj

Kod: Zaznacz cały

#define LPC_SD_LCD
a zakomentuj

Kod: Zaznacz cały

#define LPC_SD_ONBOARD 
Bez problemu mi ruszył na reprap GLCD
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”