Smoothieware dla Sunbeam 2.0 vC

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Smoothieware dla Sunbeam 2.0 vC

Post autor: dziobu »

Witam,

Skoro już udostępniłem to fw zainteresowanym, to może wrzucę go dla wszystkich. Zrobiłem porządek i dopasowałem najnowsze firmware (z wczoraj, tj 21.04.2019 bo innej informacji o wersji nie ma...) do płyty Sunbeam 2.0 vC, czyli napędu Zmorpha 2.0 i 2.0S. Oficjalne fw do tych drukarek kończy się w roku ~2016/2017 i brakuje tam m.in możliwości wstrzymania druku. Jakie inne plusy daje nowe fw? Powiem wprost - żadnych. Wiele rzeczy jest popieprzonych (jak choćby obsługa zakresu pracy osi czy ekrany) dlatego dopasowałem FW do tego co było wcześniej, dodając kilka drobnych modyfikacji.

Tak wygląd ekran główny:
Laser:
q1.jpg
Drukarka z jednym ekstruderem:
q2.jpg
Zmiany:
  • na ekranie głównym temperatury zajmują dwa wiersze i NIE są przemiatane (to ogranicza wyświetlanie do 4 temperatur; raczej niewielki problem bo to załatwia dwa ekstrudery),
  • ekran główny jak i menu bardziej pasuję do tego co było wcześnej/co było dla Zmorpha - wersja oryginalna mi się wyjątkowo nie podoba,
  • poprawiłem rozkazy żeby działały, bo system obsługi komend jest "po nowemu", a obsługa w oknach jeszcze stara,
  • dodałem obsługę DACa do zadawania prądu stepsticków (MCP4728 po i2c),
  • doszła informacja o wersji czystego smoothieware (co prawda podawana na sztywno, ale teraz łatwiej ocenić co jest bazą tego fw); i tak nie da się szybko i łatwo wersji zaktualizować,
  • zewnętrzna karta SD działa,
  • zmodyfikowane ekrany, dodane osobne menu lasera jeśli ten jest użyty,
Chyba wszystkie swoje modyfikacje oznaczyłem tagami "PK ->>"..."<<- PK". Dużo tego nie jest. Dołączam kod źródłowy (sam katalog src) i wersję skompilowaną. Przy okazji - przykładowe pliki konfiguracyjne: (UWAGA - te pliki, choć działają, są takie a nie inne na moje potrzeby)

Watchdog sprawia problemy i NIE jest używany (w sumie...jak dotychczas; nigdy nie miałem tu działającego watchdoga).
WillingMagic
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Smoothieware dla Sunbeam 2.0 vC

Post autor: dziobu »

Dobra, trochę się pospieszyłem bo to fw nie działa tak jak powinno. Kilka wydruków wyszło, ale jeden w nocy poleciał. Przy okazji wyszły różne kwiatki w menu.

Najwyżej trzeba będzie przejść na Marlina...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Smoothieware dla Sunbeam 2.0 vC

Post autor: dziobu »

Mała aktualizacja.

Ze zmian w konfigu:
  • wywaliłem temperature_control.hotend.runaway_* - w wolnej chwili sprawdzę dokładnie jak to działa; przerwało mi wydruk kilka razy i nie wiem dlaczego,
  • leds_disable true # inaczej miga wyjście FAN2 na którym jest oświetlenie pod głowicą; ciekawe gdzie w kodzie te piny są na sztywno... ;/
Sam firmware działa, wygląda też na to że menu działa jak należy. Stopniowo będę poprawiał kod żeby był taki jak powinien (tj - uporządkować menu, i poprawić ekran ekstrudera który teraz jest..masakryczny).

To na wypadek jakby ktoś kiedyś z tego korzystał :D
Załączniki
src.rar
(905.8 KiB) Pobrany 144 razy
firmware_bin.rar
(224.95 KiB) Pobrany 139 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”