SKR v1.3 + Marlin v2.0 - brak retrakcji

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
matikyle
Postów w temacie: 7
Posty: 119
Rejestracja: 03 maja 2019, 17:17
Lokalizacja: Zabrze
x 24

SKR v1.3 + Marlin v2.0 - brak retrakcji

Post autor: matikyle »

Cześć,
za radą kolegi Marvin27 zakładam osobny temat z moim problemem.

1. Problem:
Silnik ekstrudera kręci się tylko w jedną stronę, nie ma retrakcji. Gdy włączam retrakcję w wydruku to pojawia się blob, gdy wysyłam gcode czy steruje z panelu - ekstruder tylko ekstruduje.

2. Co posiadam:
Własna konstrukcja a la Prusa. Ekstruder titan aero. Silniki 42BYGHW609 na X, Y i ekstruderze oraz silniki ze zintegrowaną śrubą trapezową na Z. Elektronika SKR v1.3 + TMC2130. W zapasie mam jeszcze drv8825(teraz na tym testuję ekstruder bo myślałem że TMC się zepsuło) oraz TMC2208. Panel - Reprap discount full graphic smart controller. Zasilane 24V.

3. Co już zrobiłem:
- zmieniłem soft z mastera bigtreetech na Marlina bezpośrednio ze strony - naprawiło mi to inny problem który miałem, retrakcja dalej tak samo
- podmieniałem stepsticki - brak poprawy
- próbowałem zmienić gniazdo E0 na E1 podmieniając piny w pliku pins_BIGTREE_SKR_V1.3.h - ekstruder w ogóle przestaje działać
- wypinanie poszczególnych komponentów - stepsticków innych osi, silników, ekranu itp. - brak poprawy
- zmiana IDE z atoma na vscode - brak poprawy, (ale odkryłem vscode, który moim zdaniem jest lepszy od atoma więc polecam :D)

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł co mógłbym jeszcze zrobić to chętnie poczytam. Z góry dziękuję.

PS: w załączniku moje pliki config. Dodatkowo mam problem na ekranie ze zniekształconymi napisami w środkowej części ekranu - chyba to spadek po skr v1.1, ale nie jest to w tym momencie dla mnie priorytetem
Załączniki
config.zip
(54.25 KiB) Pobrany 176 razy
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 2
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: SKR v1.3 + Marlin v2.0 - brak retrakcji

Post autor: epon »

Może głupie pytanie ale czy rozgrzewasz głowice aby sprawdzić ekstruder?
H-bot w ciągłej budowie
matikyle
Postów w temacie: 7
Posty: 119
Rejestracja: 03 maja 2019, 17:17
Lokalizacja: Zabrze
x 24

Re: SKR v1.3 + Marlin v2.0 - brak retrakcji

Post autor: matikyle »

epon pisze:Może głupie pytanie ale czy rozgrzewasz głowice aby sprawdzić ekstruder?
tak, jak tego nie zrobię pojawia się komunikat - prevent cold extrusion
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: SKR v1.3 + Marlin v2.0 - brak retrakcji

Post autor: FlameRunner »

Czy na fabrycznym firmware ekstruder działał jak należy?
matikyle
Postów w temacie: 7
Posty: 119
Rejestracja: 03 maja 2019, 17:17
Lokalizacja: Zabrze
x 24

Re: SKR v1.3 + Marlin v2.0 - brak retrakcji

Post autor: matikyle »

FlameRunner pisze:Czy na fabrycznym firmware ekstruder działał jak należy?
Nie rozumiem o co biega z fabrycznym firmware? Trzeci miesiąc męczę się elektroniką tej drukarki (gdybym wiedział o istnieniu tego forum przed zbudowaniem mojej drukarki to bym miał znacznie mniej problemów :D, no ale trudno), zaczynałem od rampsa + arduino i tam dobrze działał ekstruder, w przeciwieństwie do reszty dlatego go wymieniłem. Dodatkowo - zapomniałem wspomnieć - podpiąłem silnik ekstrudera do osi X i działa w dwie strony bez problemu. Zauważyłem, że coś jest nie tak w momencie gdy po wydruku z cury - z domyślnymi ustawieniami dla startowego i końcowego gcodu na końcu zostawał blob. Potem znalazłem że problem jest właśnie w braku retrakcji.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: SKR v1.3 + Marlin v2.0 - brak retrakcji

Post autor: FlameRunner »

Być może coś pomieszałem - ta płyta główna nie przychodzi z jakimś chińczykowym firmware?
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 2
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: SKR v1.3 + Marlin v2.0 - brak retrakcji

Post autor: epon »

Może masz za małą retrakcje ustawiona w Cury, czy przy przejazdach słychać jak pracuje stepstick albo jak ekstruder cofa filament
H-bot w ciągłej budowie
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: SKR v1.3 + Marlin v2.0 - brak retrakcji

Post autor: Zepco »

Tam standardowo jest bodajże smoothieware.

Może głupi trop, ale czy dla ekstrudera da się ustawić endstop?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
bialy_worek

Re: SKR v1.3 + Marlin v2.0 - brak retrakcji

Post autor: bialy_worek »

Ja na SKR miałem jakiegoś softa - miał on wgrane ustawienia na 2 ekstrudery - może warto, żebyś wgrał ten FW i podlączył pod E0 I E1 silnik ze sterownikiem i sprawdź czy działają oba, przydałoby się upewnić czy jest to wina softa.

Pytanie czy w ogóle silnik ekstrudera pracuje w 2 strony ?
Jeżeli nie to czy jak go obrócisz o 180 to czy się kręci w przeciwną stronę ?
matikyle
Postów w temacie: 7
Posty: 119
Rejestracja: 03 maja 2019, 17:17
Lokalizacja: Zabrze
x 24

Re: SKR v1.3 + Marlin v2.0 - brak retrakcji

Post autor: matikyle »

FlameRunner pisze:Być może coś pomieszałem - ta płyta główna nie przychodzi z jakimś chińczykowym firmware?
W sumie to miała firmware - zapomniałem. Ale chyba coś z nim skopałem. Niestety na nim nic nie testowałem. Przed wgraniem swojego - skopiowałem zawartość karty sd (plik FIRMWARE.CUR). Potem wgrałem swój i drukarka nie chciała startować. Wgrałem z powrotem ten plik, ale dalej drukarka nie chodziła - więc nie wiem czy przypadkiem źle tego backupa nie zrobiłem. Ten plik gdzieś mam ale nie wiem czy jest dobry.

EDIT: jak napisałem w poprzednim poście, silnik działa w dwie strony, jak obrócę wtyczkę to tylko wyciąga filament.

EDIT2:
epon pisze:Może masz za małą retrakcje ustawiona w Cury, czy przy przejazdach słychać jak pracuje stepstick albo jak ekstruder cofa filament
Retrakcję mam ustawioną na 2mm i prędkość 25, przeczytałem że dla titana aero nie warto przekraczać 2mm bo może się zaciąć filament

EDIT3: Kurcze jaki odzew nie nadążam z pisaniem :D. Bardzo dziękuję. Popróbuję jeszcze z tym plikiem co sobie go skopiowałem.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2019, 21:44 przez matikyle, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”