MINI SKR 1.1 ( STM32F103RCT6 ) - Kompilowanie Marlina 2.0

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
bialy_worek

MINI SKR 1.1 ( STM32F103RCT6 ) - Kompilowanie Marlina 2.0

Post autor: bialy_worek »

Cześć,

kupiłem samą płytkę za porażające 38 zł, przesyłka szła zaledwie 2 tygodnie - wszystko nieźle ;) Ale zanim przystąpiłem do jakiegokolwiek montowania płytki chciałem wgrać FW - Marlina 2.0 i co ? Oczywiście same błędy kompilacji ...

Procesorem jest STM32F103RCT6 - moim zdaniem duży błąd, że wybrali całkowicie randomowy i praktycznie nieznany procesor z najniższej półki, już ten który znajduje się w Blue Pillach z tej samej półki byłby lepszy z perspektywy popularności albo ten co jest w SKR 1.3 przynajmniej z NXP LPC1768 wiadomo że jest pełne wsparcie Marlina 2.0. Zawsze jak FW dostarczony przez producenta nie kompiluje się to zły znak ;). Tylko dlatego na pytanie przedstawione na końcu filmiku BigTreeTech :


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=QM8JC1-TgAQ

Czy pora pożegnać się z Rampsem i przywitać z SKR-Mini 1.1 ?

NIEEEEE...
Obrazek

Wątpie żeby w najbliższej przewidywalnej przyszłości ta płytka nabrała na ogromnej popularności i ten gównoprocesor został takim standardem jak Atmega2560, jeżeli w Marlinie 2.1 nagle nie pojawią się jakieś fajerwerki, które usprawiedliwią masowe przejście na 32-bity.
Brak obsługi podgrzewanego stołu bez zewnętrznego modułu MOSFETU nie dodaje popularności ale jednocześnie można zrozumieć dlaczego tak jest.

Podsumowując dygresję ; sto razy lepiej kupić płytkę SKR 1.3 (gdzie jest znany NXP LPC1768) kosztuje tyle co MKS GEN L, a jest 32-bitowy i posiada lepszy mosfet na stół oraz wymienne bezpieczniki. I to faktycznie może byc następca RAMPSA ( już jest następca MKS GEN ). Ale ja to tam tyle wiem co zjem, więc pewnie się mylę :D

No ale wracając do samej walki z Marlinem :

Ściągnałem cały folder z firmware z Githuba Bigtreetecha ( https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... -MINI-V1.1 )


Co ciekawe nie zadziałało skompilowanie firmware ( foldery stm32f103RMarlin-bugfix-2.0V20190126-2004P-128div oraz stm32f103RMarlin-bugfix-2.0V20190126-2004P-16div ( przy czym nie bardzo wiem co oznaczają te ostatnie cyfry taktowanie procesora ? ;( ) - występowały błędy "

Kod: Zaznacz cały

 duplicate 'inline' 
" oraz błąd bibliotek? Sam nie wiem czego dokładnie ponieważ jest tylko ostrzeżenie i żadnego błędu zarówno przy zwykłym PIO Build jak i -verbose. ( załącznik )

Ściągnałem więc oryginalnego Marlina i postanowiłem zrobić kolaż.
1. Dodałem linię #247 w boards.h informującą że istnieje BOARD_SKR_MINI_1_1,

Kod: Zaznacz cały

#define BOARD_BIGTREE_SKR_MINI_V1_1    1811   // STM32F103RC(Add 2004LCD 、Bed)
2. Plik pins.h dodałem referencje gdzie szukać pinoutu w #397 oraz #398

Kod: Zaznacz cały

#elif MB(BIGTREE_SKR_MINI_V1_1)
  #include "pins_BIGTREE_SKR_MINI_V1.1.h"
3. Wklejenie pliku pins_SKR_MINI_1_1.h z plików ściągnietych z Githuba BigTreeTech do Marlin/src/pins w czystym Marlinie 2.0

Dzięki powyższym mogę teraz wybrać SKR-mini 1.1 w Configuration.h :

// Please choose the name from boards.h that matches your setup

Kod: Zaznacz cały

#ifndef MOTHERBOARD
  #define MOTHERBOARD BOARD_BIGTREE_SKR_MINI_V1_1
#endif
I się skompilowało ! :D

Generalnie proste rzeczy, prawie nie zamieściłem tego posta, bo w moim odczuciu zahacza o banał i wiele osób czytających pewnie jest rozczarowanych, że to nie jest epopeja walki ze złowrogą materia nieożywioną i nieoczywistymi zwrotami akcji, ale jak już wyskrobałem te parę zdań to niech będzie - szczególnie moja opinia nt płytki na początku jest bardzo wartościowa ;) . poza tym staram się nie zakładać, że nie ma ludzi, dla których nie ma rzeczy za prostych xD No i ten quality GIF :rotfl:


Wrzucam więc jako POC oraz mam pytanie ;
Czy dobrze rozumiem, że jeżeli spakuje całość wraz z bibliotekami to zrobi się coś a'la snapshot całego firmware ( jak snapshot maszyn wirtualnych ) który nie bedzie pobierał nowszych bibliotek tylko wykorzysta zawarte ?
Z założeniem, że na powyższe pytanie odpowiedź jest twierdząca wrzucam folder jako wyznacznik działającego FW na SKR-mini 1.1 spakowany cały Marlin-2.0-bugfix bez zmian w Configuration.h oraz Configuration_adv.h

Plik będzie pod tym linkiem przez najbliższe 2 tygodnie : https://we.tl/t-8S2GyL2pGf

PZDR!
Załączniki
błąd bibliotek ?
błąd bibliotek ?
Selection_123.png
Selection_124.png
Selection_125.png
Martin, WillingMagic
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: MINI SKR 1.1 ( STM32F103RCT6 ) - Kompilowanie Marlina 2.0

Post autor: dziobu »

Cześć,

Wybacz że się czepię...
bialy_worek pisze:kupiłem samą płytkę za porażające 38 zł(...)
Procesorem jest STM32F103RCT6 - moim zdaniem duży błąd, że wybrali całkowicie randomowy i praktycznie nieznany procesor z najniższej półki, już ten który znajduje się w Blue Pillach z tej samej półki byłby lepszy z perspektywy popularności albo ten co jest w SKR 1.3 przynajmniej z NXP LPC1768
W Blue Pillach jest STM32F103C8 - 64kB flasha i 20kB SRAMu, model RCT to odpowiednio 256kB i 48kB; jakby nie patrzeć - nieco lepszy.
Druga sprawa - LPC1768 jest znacznie mniej popularny, może dlatego że kosztuje prawie 2x więcej niż wymieniony STM32F103RC... w budżetowej PCB to MA znaczenie :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”