Problem z ustawieniem odpowiednich kroków Ultimaker 2 clone + Marlin 2.0 + SKR 1.3

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
aostudio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2019, 20:48

Problem z ustawieniem odpowiednich kroków Ultimaker 2 clone + Marlin 2.0 + SKR 1.3

Post autor: aostudio »

Witam

Składam swoją pierwszą drukarkę samodzielnie. Mechanicznie wszystko już skręcone, osie jeżdżą ale niestety strasznie nie precyzyjnie. Po ustawieniu DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT wg kalkulatora prusy dla moich silników wychodzi 40, 40, 1280, 415 i dla takich ustawień po wybraniu przesunięcia osi o 1mm głowica przesuwa się sporo więcej.

Setup:
Bigtreetech SKR 1.3 z Marlinem dedykowanym 2.0,
Stepsticki niestety jeszcze A4988
Silniki NEMA17 0.35Nm 42mm, STP-43D1034, krok 1/8, 2,1 ohma - we wszystkich osiach i extruderze
Śruba osi Z 8x8
Extruder - BMG Extruder Clone Dual Drive Upgrade Bowden Extruder Kit

#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE { 300, 300, 40, 45 }
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION { 9000, 9000, 100, 10000 }
które pewnie mam źle poustawiane.

Jeżeli ktoś mógłby rzucić okiem i poradzić nowicjuszowi jak to ustawić byłbym super wdzięczny.

Cały plik konfiguracyjny w załączeniu.

Pls help :piwo:
Załączniki
Configuration.h
(80.87 KiB) Pobrany 191 razy
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: Problem z ustawieniem odpowiednich kroków Ultimaker 2 clone + Marlin 2.0 + SKR 1.3

Post autor: epon »

80, 80, 3200/8, u mnie takie były ustawienia ekstruder sam musisz wyliczyć
virgin71
H-bot w ciągłej budowie
Nyziul
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 17 paź 2019, 20:51
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3

Re: Problem z ustawieniem odpowiednich kroków Ultimaker 2 clone + Marlin 2.0 + SKR 1.3

Post autor: Nyziul »

Najłatwiej będzie Ci użyć linijki i np. igły. Przymocuj igłę do mierzonej osi, przyłóż linijkę i wykonaj ruch np. o 100 mm lub ile będziesz uważał za słuszne (im dłuższy odcinek pomiarowy tym lepiej). Wykonaj pomiary dla wszystkich trzech osi i oblicz nową ilość kroków z prostego wzoru.
Wymagana ilość kroków=(Obecna ilość kroków*zadana odległość w mm)/Otrzymana odległość z linijki
Tak uda Ci się mniej więcej ustawić ilość kroków. Ostatecznej kalibracji dokonasz z kostki kalibracyjnej 20x20, mierząc wydruk i podstawiając do tego samego wzoru.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Problem z ustawieniem odpowiednich kroków Ultimaker 2 clone + Marlin 2.0 + SKR 1.3

Post autor: FlameRunner »

Sugeruję najpierw rozpracować, gdzie tkwi błąd.

Silniki są 1,8°?
Stepsticki mają ustawiony mikrokrok 1/16?
Jakie masz pasy zębate i koła pasowe?
Pilnujesz, żeby w EEPROM nie było starych (niewłaściwych) wartości?
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Problem z ustawieniem odpowiednich kroków Ultimaker 2 clone + Marlin 2.0 + SKR 1.3

Post autor: Adinfo »

aostudio pisze:DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT wg kalkulatora prusy dla moich silników wychodzi 40, 40, 1280, 415 i dla takich ustawień po wybraniu przesunięcia osi o 1mm głowica przesuwa się sporo więcej."
Przykładowo u mnie to wygląda tak: #define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT { 40, 40, 1600/8.0, 295 } - Marlin np. nie akceptuje innego zapisu dla osi Z niż ilość wyliczonych kroków dzielona przez skok gwintu śruby np. TR8x8 czyli 8.0mm, wtedy zapis musi być 1600/8.0. Natomiast wartość 1600 w moim przypadku wynika z tego: 200 kroków dla silnika * 8 mikrokroków (1/8 - ustawienie zwrotek z RAMPS pod stepstickami) = 1600, ale nie wpisuję wyliczonej wartości: czyli 200, a stosuję zapis 1600/0.8 - inaczej Marlin wariuje. Dodatkowo tak jak koledzy przede mną pisali sprawdź ustawienie mikrokroków jakie masz np. 1/8, 1/16 itp.
Jeżeli jednak we wszystkich osiach masz "rozjechane wartości - niezgodne z rzeczywistością" prawdopodobną przyczyną będzie złe ustawienie albo przyjęcie tych mikrokroków. Dla paska na osi X oraz Y GT2 są określone wartości przyjęte oraz ilość zębów np. 16 lub 20. Jak u mnie po wgraniu nowego firmware nie zrobiłem Initialize EEPROM kroki były w dalszym ciągu niepoprawne - były w ustawieniach drukarki brane poprzednie wartości.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
aostudio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2019, 20:48

Re: Problem z ustawieniem odpowiednich kroków Ultimaker 2 clone + Marlin 2.0 + SKR 1.3

Post autor: aostudio »

Adinfo pisze:
aostudio pisze:DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT wg kalkulatora prusy dla moich silników wychodzi 40, 40, 1280, 415 i dla takich ustawień po wybraniu przesunięcia osi o 1mm głowica przesuwa się sporo więcej."
Przykładowo u mnie to wygląda tak: #define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT { 40, 40, 1600/8.0, 295 } - Marlin np. nie akceptuje innego zapisu dla osi Z niż ilość wyliczonych kroków dzielona przez skok gwintu śruby np. TR8x8 czyli 8.0mm, wtedy zapis musi być 1600/8.0. Natomiast wartość 1600 w moim przypadku wynika z tego: 200 kroków dla silnika * 8 mikrokroków (1/8 - ustawienie zwrotek z RAMPS pod stepstickami) = 1600, ale nie wpisuję wyliczonej wartości: czyli 200, a stosuję zapis 1600/0.8 - inaczej Marlin wariuje. Dodatkowo tak jak koledzy przede mną pisali sprawdź ustawienie mikrokroków jakie masz np. 1/8, 1/16 itp.
Jeżeli jednak we wszystkich osiach masz "rozjechane wartości - niezgodne z rzeczywistością" prawdopodobną przyczyną będzie złe ustawienie albo przyjęcie tych mikrokroków. Dla paska na osi X oraz Y GT2 są określone wartości przyjęte oraz ilość zębów np. 16 lub 20. Jak u mnie po wgraniu nowego firmware nie zrobiłem Initialize EEPROM kroki były w dalszym ciągu niepoprawne - były w ustawieniach drukarki brane poprzednie wartości.
EEPROM chyba jest pusty a pozostałe ustawienia powinienem mieć podobne jak Ty, silniki także mam 1,8, śrubę 8x8 więc powinno działać podobnie.

Dużym błędem z mojej strony były źle założone zworki pod stepstickami. Koledzy z forum pomogli i już są poprawnie na 1/8 ustawione.

stół działa już dużo płynniej, jeszcze pewnie wymaga kalibracji ale najpierw chciałbym ustawić endstopy, pozycje zerowe i sprawdzić czy mechanicznie wszystko ma taki flow jak powinno mieć.

Dzięki wielkie Panowie za pomoc, myślę że jutro już uda mi się przetestować dokładnie to o czym piszecie i dam znać co z tego wyszło.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Problem z ustawieniem odpowiednich kroków Ultimaker 2 clone + Marlin 2.0 + SKR 1.3

Post autor: virgin71 »

Jak masz w eeprom już coś zapisane, to nie czyści go wgranie nowego marlina, tak przynajmniej jest w UM. Sprawdź na LCD jakie masz wartości i tam zmieniaj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”