Przerobienie oprogramowania aby wykluczyć krańcówki

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Przerobienie oprogramowania aby wykluczyć krańcówki

Post autor: Sejbek88 »

Witam wszystkich,
Czy jest możliwość tak skonfigurować firmware Marlin aby zlikwidować endostopy - bazowanie osi odbywało by się poprzez kolizję.
Wraz z tą przeróbką chciałbym aby oś Z (dwia silniki jak w prusa) łapały równoległość od baz "zderzaków" na górze drukarki, łapanie zera osi Z odbywać by się miało poprzez czujnik indukcyjny.
Pracowałem z taką drukarką (niestety nie swoja) która mapowała w 9 punktach krzywiznę stołu, a offset osi Z ustawiałem w specjalnym trybie drukarki.

Posiadam płytkę Arduino + RAMPS 1,4, sterowniki silników krokowych będą TMC2208 (miałem stepstick drv8825 - czy coś trzeba zmieniać w marlinie?) oraz ekranik LCD 12864

Kilka lat temu bardzo dużo zachodu kosztowało mnie skonfigurowanie tego Marlina, drukarka działa jako - tako, ale działa ;) wolałbym nie robić tego od zera.

PS. Może ktoś z was pamięta ile impulsów ustawić dla ekstrudera MK8, jak najlepiej ustawić mikrokroki?

W załączeniu moja konfiguracja, możliwe że przez długie i nocne godziny w których to konfigurowałem spowodowało że jest tam dużo głupot..
Załączniki
Configuration_h.txt
(56.34 KiB) Pobrany 157 razy
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Przerobienie oprogramowania aby wykluczyć krańcówki

Post autor: JGFTW »

opcja która Cię interesuję nazywa się sensorless homing. Możesz znaleźć gotowe konfiguracje Marlina pod swoją drukarkę i być może nie będziesz musiał dużo przerabiać, ale ...
2020-01-09_21-06.png
http://marlinfw.org/docs/hardware/tmc_drivers.html

Twoje TMC2208 nie mają tej opcji.

Co do zmiany stepów z DRV8825 -> TMC2208 to jeżeli miałeś ustawionego 1/16 mikrokroku to będziesz musiał zmienić w Marlinie wartość steps per mm na połowe mniej.

Ustaw liczbe kroków ekstrudera na np 100 i skalibruj wysuwając filament o zadaną wartość, następnie skoryguj liczbę kroków dzieląc wartości - jest na forum pełno info na ten temat pod hasłem kalibracja ekstrudera.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Przerobienie oprogramowania aby wykluczyć krańcówki

Post autor: FlameRunner »

On chyba nie chce sensorless homing, tylko zwyczajnie uderzać wózkiem w ramę drukarki aż do zgubienia kroków?
Tak działa poziomowanie osi Z w oryginalnej Prusa i3.
Abys
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Re: Przerobienie oprogramowania aby wykluczyć krańcówki

Post autor: Sejbek88 »

FlameRunner pisze:On chyba nie chce sensorless homing, tylko zwyczajnie uderzać wózkiem w ramę drukarki aż do zgubienia kroków?
Tak działa poziomowanie osi Z w oryginalnej Prusa i3.
Dokładnie tak chce :)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: Przerobienie oprogramowania aby wykluczyć krańcówki

Post autor: Berg »

Ok. Ale w tym celu musisz użyć śrub trapezowych tr8-8 inne nie zadziałaja i nisko ustawić prąd. Ja mam też tak w mojej Prusie ale wale w dół a nie górę. Zajmuje to mniej czasu. Wydrukowałem tulejki wewn fi8 po prostu na taką wysokość by oś zatrzymała się dziesiątkę nad stołem.
Ale generalnie to trochę szkoda iść w tę stronę w dzisiejszych czasach. Na tmc2209 zrobisz to znacznie lepiej. Wysterujesz sobie programowo mniejszy prąd do wyrównywania, taki by tylko lekko w kierunku oporu szło.

W Prusie mk3s jak wali w górę to tmc2130 też ma obnizany pąd
Abys
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Re: Przerobienie oprogramowania aby wykluczyć krańcówki

Post autor: Sejbek88 »

Mam sterownik tmc 2208. Też zadziała?
Jak obniżyć programowo prąd przy wyrownywaniu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”