Klipper kilka pytań.

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
Krychol rc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 25
Posty: 199
Rejestracja: 09 paź 2017, 12:24
x 4

Re: Klipper kilka pytań.

Post autor: Krychol rc »

Ok, powiedzmy, że poradziłem sobie z wszystkimi problemami już bądź się do tego przyzwyczaiłem ;)
Mam kolejne pytanie :) Czy jestem w stanie podpiąć malinę z płytą drukarki po UART ?
Chodzi o to, że oryginalna płyta ma wyjście usb na zewnątrz i nie chcę by kabel zawracał z powrotem pod drukarkę skoro malina znajduje się obok płyty drukarki a owa płyta ma na sobie dwa porty TX RX i tu nasuwa się pytanie czy jestem w stanie podpiąć trzema przewodami (GND,TX,RX) by wszystko zgrabnie upakować ?

Pozdrawiam
Robin
Postów w temacie: 18
Posty: 110
Rejestracja: 19 mar 2020, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Klipper kilka pytań.

Post autor: Robin »

Prawdopodobnie jest to możliwe.
To co napisze jest nie sprawdzone.. taki wstępny pomysł, który wymaga prób.
Masz wolną płytę to dodzieła :)
Potrzeba:
1. Wygenerować nowy firmware dla płyty z wybranym portem UART.
Jest to możliwe w opcjach dla atmegi jak i LPC.
Wgrać na płytę.

2. Na raspberry
Wyłączyć konsole szeregową
sudo nano /boot/cmdline.txt
i usunąć
console=serial0,115200

być może jeszcze zamiana portów używanych przez GPIO i Bluetooth
sudo nano /boot/config.txt
na końcu dodać
dtoverlay=pi3-miniuart-bt

3.W printer.cfg zmienić
[mcu]
serial: /dev/ttyAMA0


Ważne RPI ma GPIO 3.3V a atmega 5V więc nie można połączać bezpośrednio
Awatar użytkownika
Krychol rc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 25
Posty: 199
Rejestracja: 09 paź 2017, 12:24
x 4

Re: Klipper kilka pytań.

Post autor: Krychol rc »

Czyli bym musiał jeszcze zastosować jakiś konwerter sygnałów do uarta :/ Tak wiec wylutuje gniazdo USB i podlutuję pod nie przewody z wtyczka USB A które pójdzie do maliny już w środku drukarki.
Kolejna sprawa to zaczynam się zastanawiać nad Twoim patentem do zasilania. Mogę zbudować taki układ jak Ty bez problemu ale teraz pytanie. Wciskam przycisk chwilowy ON który poda zasilanie na zasialacz główny 230/24, z tego zostanie zasilona płyta drukarki i malina przez przetwornice, w tym momencie powinien załączyć się przekaźnik podtrzymujący zasilanie zamiast przycisku i tu pytanko jak rozwiązałeś to, musisz tak długo trzymać aż malina się załaduje i poda zasilanie na przekaźnik z któregoś portu wybranego we wtyczce psu control czy jak ?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Klipper kilka pytań.

Post autor: dragonn »

Konwertować musisz tylko sygnał TX z Arduino do Pi, drugiego nie musisz. A konwersję tą można załatwić dwoma rezystorami - dzielnik napięcia.
Nie polecam łączenia USB lutowanym kablami, możesz wprowadzić zakłócenia i w ogóle nie będzie działać
Robin
Postów w temacie: 18
Posty: 110
Rejestracja: 19 mar 2020, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Klipper kilka pytań.

Post autor: Robin »

dragonn pisze:Konwertować musisz tylko sygnał TX z Arduino do Pi, drugiego nie musisz.
Poziom Hi Rx 3.3V powinien być rozpoznany prawidłowo w Arduino
dragonn pisze: A konwersję tą można załatwić dwoma rezystorami - dzielnik napięcia.
..lub dwie diody szeregowo.
dragonn pisze: Nie polecam łączenia USB lutowanym kablami, możesz wprowadzić zakłócenia i w ogóle nie będzie działać
Również nie polecam. Kabel jest kluczowy i prawdopodobnie był powodem kłopotów z SKR 1.3.
Wróciłbym jednak do niej i zastosował krótki, dobry kabel. Ten od kompletu z płytą nie bardzo działa u mnie.
Druga zaleta to nie ma potrzeby konwersji napięć
..musisz tak długo trzymać aż malina się załaduje i poda zasilanie na przekaźnik z któregoś portu wybranego we wtyczce psu control czy jak ?
Można tak, ale długo czekasz do załadowania Octo.
Można inaczej.. ten sam pin ustawić w config.txt dodają na końcu:

Kod: Zaznacz cały

#shutdown pin
dtoverlay=gpio-poweroff,gpiopin=17,active_high=1
dtoverlay=gpio-shutdown,gpio_pin=27,active_high=1,gpio_pull=down
poweroff - podtrzymuje zasilanie
shutdown - bezpiecznie zamyka system.

W tym rozwiązaniu przycisk przytrzymuje się krótko (praktycznie do momentu zapalenia wyświetlacza).
Nie wiem czy można stosować jednocześnie z wtyczką Octo.. system może nie pozwolić.

Wyłączenie następuje przez wysterowanie pinu shutdown. Np. dodatkowy pin płyty (wyłączanie również z menu) lub przycisk.
Parametry active_high=1,gpio_pull=down należy dostosować do zastosowanych prze Ciebie rozwiązań.
zasilanie.jpg
Robin
Postów w temacie: 18
Posty: 110
Rejestracja: 19 mar 2020, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Klipper kilka pytań.

Post autor: Robin »

Innym sposobem transmisji jest zastosowanie konwertera USB <>UART TTL np.
http://propix.com.pl/pl/p/FT232-USB-UAR ... -typ-A/205
Wtykasz to do RPI (do obecnego portu) i kabelkami łączysz z płytą (wybranym UART).. zaleta jest taka, że robisz zmianę tylko w jednym miejscu - zmieniasz tylko firmware płyty.
Spodobał mi się ten pomysł i jakbym miał "graty" to sam bym spróbował.
Awatar użytkownika
Krychol rc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 25
Posty: 199
Rejestracja: 09 paź 2017, 12:24
x 4

Re: Klipper kilka pytań.

Post autor: Krychol rc »

Tak więc spróbuję połączyć to za pomocą dzielnika napięcia tylko by obniżyć 5V z płyty drukarki do 3.3V maliny.
Co do zasilania też postaram się je tak rozwiązać tylko cały czas gryzie mnie brak możliwości uruchomienia przez octoprint i tutaj rodzi się pomysł czy nie dałoby radę zrobić pół na pół czyli malina cały czas chodzi a dodać jej tą linijkę i chcąc uruchomić drukarkę po prostu robiłbym "restart system", uruchamiała by się drukarka a następnie ładowała malina ?
Jeszcze co do uart jak zmienić to w firmware płyty głównej ?
Robin
Postów w temacie: 18
Posty: 110
Rejestracja: 19 mar 2020, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Klipper kilka pytań.

Post autor: Robin »

Wszystkie porady udzielam z głowy - czyli z niczego ;) .. to co piszę jest nie sprawdzone i jesteś królikiem doświadczalnym :)
Nowy firmware tak jak podczas pierwszej instalacji.
Jeśli robisz to na Pi już wcześniej używanym, musisz wykonać na początku:
make clean
..a następnie już typowo:
make menuconfig
cfg.PNG

wybrać port - ze schematu płyty ustalić, który masz wolny
cfg1.PNG
make ..itd
Awatar użytkownika
Krychol rc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 25
Posty: 199
Rejestracja: 09 paź 2017, 12:24
x 4

Re: Klipper kilka pytań.

Post autor: Krychol rc »

I od tego czasu nadal będzie się to wgrywać przez USB tzn bootloader będzie funkcjonował dalej czy wgra jeszcze po USB ale dalej już będzie tylko działać po uart ?
Tak wyglada ta płytka i wybiorę UART1.
Załączniki
89F8FAFD-A727-43AE-8C28-C86BFFEC672F.jpeg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Klipper kilka pytań.

Post autor: Berg »

@Robin, nie tylko prawdopodobnie, praktycznie:
zobacz na schemat Einsy Rambo. Tam standardowo jest tak zrobione, że Pi Zero wpina się w płytkę i używa innego seriale.
Jednak to jest lekko upierdliwe, bo za każdym razem do programowania tego musiałem wypinać, zmieniać porty podłączać przez USB.

No i w stronach Prusy jest też opisana instrukcja jak to zrobić. Jest też fora Klippera utrzymywany w projekcie Klipper-for-Prusa, Prusa-Owners, czy jakoś tak. Tam też jest wszystko opisane.
Ostatnio zmieniony 30 mar 2020, 13:18 przez Berg, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”