Marlin dekodowanie pliku bin i edyja

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Tomek Kemot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 30
Rejestracja: 21 paź 2018, 18:28

Marlin dekodowanie pliku bin i edyja

Post autor: Tomek Kemot »

Witam,
niedawno zakupiłem drukarkę Ender 6 i chcę edytować ograniczenie temperatury dla głowicy (w standardzie do 260 stopni). Niestety plik cofiguration.h dla tej drukarki nie jest dostępny (przynajmniej ja go nie odnalazłem) prawdopodobnie ze względu na to iż jest to nowy model. Dysponuje jedynie oprogramowaniem tej drukarki w formie poliku bin. Pytanie do kolegów. Czy jest możliwe zdekodowanie pliku bin, uzyskanie w ten sposób pliku configuration.h jego edycja tak aby znowu wygenerować plik bin go wczytać do drukarki. :smile2:
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Marlin dekodowanie pliku bin i edyja

Post autor: mcxmcx »

Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Tomek Kemot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 30
Rejestracja: 21 paź 2018, 18:28

Re: Marlin dekodowanie pliku bin i edyja

Post autor: Tomek Kemot »

Przepraszam ale co ta odpowiedź wnosi do mojego pytania. Moja drukarka to Ender 6 a nie CR6 to sa 2 rózne galaktyki :shock:
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Marlin dekodowanie pliku bin i edyja

Post autor: mcxmcx »

O fun, tak to jest jak się szybciej pisze niż czyta.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Marlin dekodowanie pliku bin i edyja

Post autor: dragonn »

Tomek Kemot pisze: Czy jest możliwe zdekodowanie pliku bin, uzyskanie w ten sposób pliku configuration.h jego edycja tak aby znowu wygenerować plik bin go wczytać do drukarki. :smile2:
Technicznie nie jest to możliwe.
To jest jak próba odzyskania pliku dokumentu .doc mając tylko wydrukowaną wersję (a nawet gorzej)
Zostaje Ci skonfigurowanie jej od zera (co wcale nie jest takie trudne).
Tomek Kemot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 30
Rejestracja: 21 paź 2018, 18:28

Re: Marlin dekodowanie pliku bin i edyja

Post autor: Tomek Kemot »

Czyli sprawa jasna. Wiem, że konfiguracja nie jest trudna ale poczekam na gotowca w takim razie.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Marlin dekodowanie pliku bin i edyja

Post autor: dziobu »

A głowice zmieniłeś na fullmetal?
Tomek Kemot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 30
Rejestracja: 21 paź 2018, 18:28

Re: Marlin dekodowanie pliku bin i edyja

Post autor: Tomek Kemot »

Jeszcze nie. :geek:
Tomek Kemot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 30
Rejestracja: 21 paź 2018, 18:28

Re: Marlin dekodowanie pliku bin i edyja

Post autor: Tomek Kemot »

Sprawa podniesienia max. temperatury druku została rozwiązana.
Próbowałem coś pokombinować z Marlinem ale niestety płyty głównej dla Ender 6 nie ma jeszcze w najnowszym Marlinie więc dałem sobie spokój.
Sprawę rozwiązałem sprzętowo. Podejrzewam, że nie jest to wielkie odkrycie i pewno wiele osób to stosuje czyli wpięcie rezystora w obwód termistora. Jak wiecie termistor to rezystor z zmiennej rezystancji pod wpływem temperatury. W necie szybko można znaleźć tabele dla termistorów NTC 3950 100K gdzie jest podana rezystancja dla danej temperatury. Rezystancja maleje wraz ze wzrostem temperatury. W związku z tym jeżeli w obwód wepniemy rezystor (np. 100 ohm) drukarka będzie myśleć że temperatura jest niższa i ją podniesie tak aby na termistorze spadła rezystancja dla zadanej temperatury. Ja dodatkowo w obwodzie dodałem przełącznik który wyłącza lub włącza rezystor 100 ohm do obwodu. Całość ma forme przejściówki która wpina się do złącza drukarki a termistor do złącza w przejściówce. Wszystko jest demontowane i nie wymaga żadnych przeróbek drukarki.
Przy rezystorze 100 ohm można uzyskać maksymalna temperaturę około 300 stopni :DD Będzie to odpowiadać temperaturze 260 w ustawieniach drukarki.
I tak dla temperatury 236 stopni mamy realnie 261 (sprawdzone przez wyłączenie rezystora z układu co powoduje pokazanie realnej temperatury)
239/266; 242/270; 244 powinno być 275 i zapewne jest ale nie można już tego sprawdzić ponieważ wyłączenie rezystora spowoduje przekroczenie temperatury w ustawianiach bezpieczeństwa i drukarka przerywa prace.
Czy to realnie działa? :roll:
Z tego co widzę zdecydowanie tak. Temperatura jest ładnie trzymana druki wychodzą świetnie. Dodatkowo wydruki w Z-ABS po podniesieniu temperatury powyżej 270 stopni są wyraźnie mocne. Co było problemem przy 260 stopniach.

Tak przy okazji zaczynam się zastanawiać czy ta drukarka nie ma zafałszowanej temperatury druku tak dla marketingu. Czyli mamy max 260 stopni ale naprawdę jest to 240-250. Producent w ten sposób unika problemów przy druku w wyższych temperaturach a klient się cieszy że może ustawić 260 stopni. Nie wiem czy jakiś producent kiedyś robił takie myki ale coś tutaj mi nie gra z temepaturą no chyba że w poprzednich drukarkach miałem temperatury znowu zaniżone. :wtf:
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Marlin dekodowanie pliku bin i edyja

Post autor: FlameRunner »

Tomek Kemot pisze:Sprawa podniesienia max. temperatury druku została rozwiązana.
(...)
Sprawę rozwiązałem sprzętowo. Podejrzewam, że nie jest to wielkie odkrycie i pewno wiele osób to stosuje czyli wpięcie rezystora w obwód termistora.
Nikt tego nie stosuje, bo to nie jest dobre rozwiązanie.

PS Jeśli jeszcze nie wstawiłeś głowicy fullmetal, to jest to też niebezpieczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”