Creality 4.2.2 + BLTouch 5pin (ender3v2)

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
konrad.dg
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2020, 21:21
Lokalizacja: Zagłębie
Drukarka: Ender 3v2

Creality 4.2.2 + BLTouch 5pin (ender3v2)

Post autor: konrad.dg »

Dzień dobry
Potrzebuję pomocy w kompilacji Marlina pod Ender3v2 z BLTouch wersja 3.1 wpinana tylko do dedykowanego portu na płycie (to chyba ta ostatnia wersja, jeden kabel od BLTouch do złącza na płycie, bez kombinacji z adapterem czy wpinaniem się pod Z).
Kompiluje ostatnią wersję https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... gfix-2.0.x z gotowych configów dedykowanych pod maszynę. Goły firmware działa bez zająknięcia, problem zaczyna się gdy dodaję BLTouch, który generalnie nie chce działać. Świeci hot end się porusza obniża ale sam BLTouche nie sprawdza nic. Próbowałem rożne wersje z wpiętą osią Z, wypiętą i generalnie manipulacja przy kompilacji w "Z Probe Options" z różnymi rozwiązaniami znalezionymi w necie włącznie ze sterowaniem #define Z_MIN_PROBE_PIN (sprawdzałem 17 ktoś pisał że działa). No ale bez sukcesu jak narazie. Ma ktoś może receptę na tego BLToucha z dedykowanym portem i najlepiej bez wypinania Z (ale to mi obojętne). Nie wklejam configuration.h bo sprawdzałem już tyle wersji że pokazywanie go nie ma większego sensu.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
LyLy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 30 gru 2020, 16:51
Drukarka: ,/l

Re: Creality 4.2.2 + BLTouch 5pin (ender3v2)

Post autor: LyLy »

Witam, sam borykałem się z problemem.

Jeśli chcesz użyć dedykowanego złącza 5 pinowego ( bez wypinania krańcówki osi Z) robisz dwa proste kroki:
1. wyłączasz Z_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN po przez dodanie // przed define
[wygląda to tak: " //#define Z_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN "] <-- to włąśnie jest odpowiedzialne za łapanie sygnału z krańcówki osi Z i jeśli wpinasz się BLTouchem w piny Z to wszystko jest w porządku, jeśli natomiast wpinasz się w 5 pinowe złącze pozostawiając krańcówkę Z podłączoną, i włączona jest wyższa funkcja to "system" z automatu domyślnie wybiera właśnie oryginalny ENDSTOP Z.

2. drugi i zarazem ostatni krok to włączenie tego "próbowania" czyli: usuwasz // przed USE_PROBE_FOR_Z_HOMING
[wygląda to tak: " #define USE_PROBE_FOR_Z_HOMING "]

I to na tyle. daj znać czy się udało.
Ja natomiast borykam się ciągle z problemem typu:
- nie działa ustawienie Home offset z panelu LCD
- nie działa wznowienie drukowania po utracie zasilania
konrad.dg
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2020, 21:21
Lokalizacja: Zagłębie
Drukarka: Ender 3v2

Re: Creality 4.2.2 + BLTouch 5pin (ender3v2)

Post autor: konrad.dg »

Dzięki zrobiłem tak jak napisałeś:
//#define Z_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN
#define USE_PROBE_FOR_Z_HOMING
krańcówka ENDSTOP Z odpięta. Wydaje się że działa coś tam sprawdza obniża wysuwa. Ustawiłem offset dla Z i wydrukowało ok. Muszę jeszcze popróbować ustawień innych co do samego BLtouch. Wydaje mi się że z wpiętą krańcówką nie działało (ale sprawdzę jeszcze raz jutro). Mam wrażenie że moje testowania wcześniej kończyły się fiaskiem bo zapominałem robić resetu do ustawień domyślnych i nie restartowałem drukarki po updacie FW na nowy. Możliwe to? Juto jeszcze będę testował czujnik filamentu mam nadzieję że będzie mniej problematyczny:) Dzięki wielkie za pomoc i naprowadzenie. Jeszcze dużo nauki i grzebania przede mną. Takie to te nasze Endery czasochłonne :)
Co do twoich problemów to jeszcze do nich nie dotarłem ale pewnie niebawem i ja będę szukał rozwiązania.
Pozdrawiam
LyLy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 30 gru 2020, 16:51
Drukarka: ,/l

Re: Creality 4.2.2 + BLTouch 5pin (ender3v2)

Post autor: LyLy »

Ogólnie polecenie: //#define Z_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN jest odpowiedzialne za wyłączenie właśnie tej krańcówki (bez różnicy czy wpięta czy nie)
Co do resetu - z początku z automatu przywracałem ustawienia fabryczne, później jakoś zapominałem i nie zauważyłem by miało to wpływ gdyż jak robisz pierwszy AutoHome to wydaje mi się że "maszyna" przyucza się na nowo, i chyba jedyne co zapisuje to to temp przygotowania i Z offset.
Ja kupiłem 3V2 choć myślałem nad CR6SE - przekonujący bardzo już czujnik filamentu zamontowany i autopoziomowanie stołu, ale za różnice w cenie (ponad 600zł) wolałem dokupić 3kg filamentu, BLToucha FilamentSensor, kilka łożysk, itd. Gwarantuje że frajda z samodzielnego ulepszania maszyny jest po prostu nieziemska, tym bardziej jak właśnie metodą prób i błędów walczysz sam. Drukarkę mam od tygodnia ( zrobiłem sobie prezent na święta) i mogłem ściągnąć dedykowane oprogramowanie ze strony ( bo mają dla 3v2 v422 dla bltoucha) ale wolałem samemu grzebać i czegoś się o sprzęcie nauczyć.
Borykałem się z problemami:
-BLTouch żeby włączyć i żeby działało, [naprawione]
-Filament Runout Sensor ( z cofaniem załadowaniem od nowa itp), [naprawione]
-wariowanie drukarki gdy na SD był wrzucony plik do druku z nazwą powyżej 22 znaków, [naprawione]
-działanie funkcji/ustawienia Home Offset z LCD pod opcją AutoHome (bo Z OFFSET w TUNE podczas drukowania działa ciągle), [naprawione]
-wznowienie drukowania po utracie zasilania {z tym właśnie walczę i im jestem bliżej tym dalej}

W każdym bądź razie nie żałuję ani złotówki, ani chwili i gdybym miał kupować bez wahania kupiłbym drugi raz bo satysfakcja którą mam jest po prostu piękna :D
konrad.dg
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2020, 21:21
Lokalizacja: Zagłębie
Drukarka: Ender 3v2

Re: Creality 4.2.2 + BLTouch 5pin (ender3v2)

Post autor: konrad.dg »

Dobra wiem o co chodziło, (tak mniej więcej). Gdy po wgraniu firmware klikałem od razu na kalibrację stołu w menu to drukarka się wieszała na tym bez względu czy oś z była wpięta czy odpięta. Gdy po wgraniu klikam w menu ustawienie do autohome (hotend dojeżdża do lewego skrajnego rogu) to po tym kalibracja i drukowanie działa normalnie (co prawda sprawdza mi tylko środkowy punkt ale to chyba prosto zmienić). Teraz jeszcze czujnik filamentu, bo też cofa mi przy próbie drukowania, na co zwrócić uwagę (generalnie może to być też spowodowane tym wcześniejszym błędem z brakiem użycia autohome po wgraniu firmware, bo prób robię z różnymi ustawieniami dość sporo więc w ostateczności sam się zaczynam gubić co działa a co nie ;) Widziałem twoje configi (z innego tematu) i nie różniły się od moich ustawień.
Potwierdzam że zabawa jest przy konfiguracji zmianach itp, ja jeszcze przerabiałem chwilową awarię działania wentylatorów co zmusiło mnie do ingerencji lutowniczej na płycie (w między czasie zakupiłem 4.2.7, która przyszła tuż po rozwiązaniu problemu i na chwilę obecną leży sobie w pudełku w razie W) tak że rusza umysł na wielu płaszczyznach :)
LyLy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 30 gru 2020, 16:51
Drukarka: ,/l

Re: Creality 4.2.2 + BLTouch 5pin (ender3v2)

Post autor: LyLy »

U mnie po wgraniu softu (a wgrywam średnio 3 dziennie bo ciągle coś zmieniam i coś próbuję) to jedyne co robię to:
Autohome -> ustawienie offsetu -> Bed Leveling i zaczynam druk.
Autohome robi pomiar tylko na środku, Bed Leveling łapie środek następnie pomiar 9 pktów (ja mam 3x3) w GCodzie startowym dodałem G29, to z automatu już mi sprawdza samo przed każdym drukowaniem.
Z filamentem problemów nie ma - wycofuje z tego co kojarzę ok 10 cm, po załadowaniu nowego i dopchaniu do końca puszcza ok 2 cm przez dysze, po wykryciu że go nie ma jest pauza, karetka wraca na "parking place". i tyle.
Jedyne z czym ciągle walczę to kontynuacja druku po utracie prądu.
konrad.dg
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2020, 21:21
Lokalizacja: Zagłębie
Drukarka: Ender 3v2

Re: Creality 4.2.2 + BLTouch 5pin (ender3v2)

Post autor: konrad.dg »

Sprawdzałem z tym filamentem, u mnie wygada to tak jest załadowany, zadaje mu druk, grzeje się stolik i hot end, zaczyna sprawdzać z G29 stolik, w momencie gdy powinien rozpocząć druk cofa filament (tak jak piszesz z ok 10cm) dopchać do końca można tylko na żywca zaczyna pikać po czym znów wysuwa i tak już można procedurę powtarzać co i tak nic nie zmienia. Mam jeszcze jeden czujnik sprawdzę w razi gdyby ten był uszkodzony, acz nie podejrzewam żeby tak było.
konrad.dg
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2020, 21:21
Lokalizacja: Zagłębie
Drukarka: Ender 3v2

Re: Creality 4.2.2 + BLTouch 5pin (ender3v2)

Post autor: konrad.dg »

Ok, jeszcze próba kompilacji ze zmienionymi ustawieniami:
#define FIL_RUNOUT_STATE HIGH
#define FIL_RUNOUT_PULLDOWN
Generalnie nie cofa filamentu, nic się nie blokuje drukarka drukuje. Pozostaje sprawdzić czy działa ... :) mam nadzieje że to to :)
LyLy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 30 gru 2020, 16:51
Drukarka: ,/l

Re: Creality 4.2.2 + BLTouch 5pin (ender3v2)

Post autor: LyLy »

I jak tam udało się ? u mnie już ogarnięte wszystko co chciałem jeśli chodzi o soft,
teraz w planach druga oś Z - zastanawiam się czy dzielić sygnał na dwa silniki (w jedno wejście na płycie podłączyć dwa a nie jeden silnik) czy na pasku, oraz czy wentylatory ładować 12 czy 24v.
dodatkowo na dniach komora/obudowa i direct.
Myślę też o drugim ekstruderze by pobawić się w druk dwukolorowy (jakoś prymitywnie chociaż w slicerze są opcje by wycofać z jednego, puścić drugim coś tam coś tam)
tomaszwikus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2021, 21:02

Re: Creality 4.2.2 + BLTouch 5pin (ender3v2)

Post autor: tomaszwikus »

Witam. Podepnę się pod posta. Jestem nowym posiadaczem ender 3 pro z płytą 4.2.2. Męczę się już tydzień czasu z instalacją bltouch. W końcu znalazłem problem z podłączeniem tego ustrojstwa. Problem tkwił w tym że przy mojej płycie nie podłącza się go za pomocą dołączonej '' przejściówki". Zamieniłem przewody przy wtyczce 3 przewodowej i podłączyłem je w białe gniazdo obok gniazda gdzie idą przewody do ,,kontrolera/ekranu''. Teraz już przy włączeniu auto home, hot end jedzie do środka, trochę w górę, bltouch sie 3 razy wysuwa ale nie idzie w dół do stołu. Gdy włączę bed level robi tak samo jak przy auto home a na ekranie pojawia się: home z first. Firmware mam wgrane ze strony creality nic w nim nie zmieniałęm bo jeszcze nie potrafię.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”