Octoprint akcja po osiągnięciu temperatury

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
air
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 24 sty 2018, 21:06
Drukarka: Delta

Octoprint akcja po osiągnięciu temperatury

Post autor: air »

Cześć,
Szukam możliwości uruchomienia linku http po określeniu zadanej temperatury w OctoPrint. Drukarkę mam podpiętą pod sonoffa z suplą i wywołując link mogę wyłączyć drukarkę. Cel jest taki, aby po spadku temperatury do 30 stopni wywołał się link i automatycznie wyłączył zasilanie.
Czy używacie podobnej funkcjonalności? Szukam pluginów, ale na razie bezskutecznie.

#octoprint #repetier
mpk
Postów w temacie: 3
Posty: 362
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: Octoprint akcja po osiągnięciu temperatury

Post autor: mpk »

chyba szedł bym w m81 i wbudowaną obsługę marlina, który po zakończeniu druku może poczekać z wyłączeniem na odpowiednią temperaturę, ale jeśli nie to, to tak na szybko przychodzi mi do głowy
https://plugins.octoprint.org/plugins/actioncommands/
w połączeniu z gcode doklejanym przez slicer na zakończenie.
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 1
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Octoprint akcja po osiągnięciu temperatury

Post autor: Silvered87 »

A nie lepiej prosty przekaźnik i plugin PSU control? Taki zestaw obsługuje wyłączenie po spadku do określonej temperatury, a koszt to kilka złotych.
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Avatar
Postów w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 09 sty 2021, 12:09
x 4

Re: Octoprint akcja po osiągnięciu temperatury

Post autor: Avatar »

Są różne sposoby, osobiście nie posiadam octoprinta, lecz podobną funkcjonalność zrobiłem przy użyciu przełącznika i przekaźnika. Zasada działania jest taka - przestawiam przełącznik w dolną pozycję. W ten sposób podaję 24V na przekaźnik. Para styków wykonawczych przekaźnika wpięta jest w jedną nitkę zasilania 230V. W celu uruchomienia drukarki na chwilę należy zewrzeć te styki jakimś przyciskiem - wykorzystuję oryginalny włącznik. Przestawiam na 1, potem na 0 i drukarka rusza. Na koniec wydruku obniżam temp dyszy do 40 stopni. Po osiągnięciu temp. ruszam osią Z do góry, aby przełączyć wyłącznik. Dochodzi do zmiany położenia dźwigni i zasilanie zostaje odcięte. Przełącznik odcina zasilanie cewki 24V aby było bezpiecznie. Chodzi mi po głowie lekka modyfikacja, aby wykorzystać drugie wyjście wentylatora do sterowania przekaźnikiem.
Tutaj filmik jak to działa: https://youtu.be/_pLA39WhnV4
Może komuś pomoże.
Pozdrawiam.
mpk
Postów w temacie: 3
Posty: 362
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: Octoprint akcja po osiągnięciu temperatury

Post autor: mpk »

Tak, ale wtedy będzie się zastanawiał jak ogarnąć w drugą stronę. w sensie, żeby sonofem włączać nowy przekaźnik;)
da się, ale to też robota.
na obecnych klockach moim zdaniem najprościej tak:
1:
w end-gcode slicera dodajesz:
; ustaw 30 stopni na hotendzie i poczekaj az zostanie osiągnięte
M109 S30
; daj na serial tekst do przechwycenia przez action commands
M118 //action:poweroff

2:
w action commands definiujesz akcję dla "poweroff", typ system, command: wget <urldowylaczeniasupli>

3:
przybijasz sobie mentalną piątkę i wracasz oglądać koty w internecie.

minus tego rozwiązania jest taki, że drukarka będzie zajęta czekaniem na wychłodzenie hotendu i nie puścisz od razu drugiego wydruku
mie3yslav
Postów w temacie: 3
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: Octoprint akcja po osiągnięciu temperatury

Post autor: mie3yslav »

A nie można po prostu dać od razu M118 //action:poweroff i w skrypcie poczekać te kilka minut dla ostygnięcia?
Dodatkowo na początku g-code można dać skrypt do ewentualnego anulowania odliczania.
mpk
Postów w temacie: 3
Posty: 362
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: Octoprint akcja po osiągnięciu temperatury

Post autor: mpk »

Pewnie, że można. tylko trzeba będzie sięgać jakoś po api, żeby poznać aktualną temperaturę.
znacznie bardziej eleganckie, ale ja tu proponuję wariant least effort;)
można też - skoro sonoff jest gdzieś w zasięgu - pociągnąć kabel do niego dodatkowy kabel i sterować z (prawdopodobnie raspberrowego) GPIO udając przycisk;)
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 4
Posty: 1434
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Octoprint akcja po osiągnięciu temperatury

Post autor: cyfron »

Mam Octoprinta zintegrowanego z Home Assistant, który oprócz automatyki w domu załatwia mi wyłączanie drukarki po zakończeniu drukowania :) Oczywiście bezsensem byłoby stawianie serwera HA tylko po to aby wyłączał drukarkę.
Zainteresuj się tym:
https://plugins.octoprint.org/plugins/tasmota/
https://tasmota.github.io/docs/Octoprint/
mie3yslav
Postów w temacie: 3
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: Octoprint akcja po osiągnięciu temperatury

Post autor: mie3yslav »

mpk pisze:Pewnie, że można. tylko trzeba będzie sięgać jakoś po api, żeby poznać aktualną temperaturę.
Nie widzę problemu. Ale po co?
Po zakończeniu wydruku drukarka ma wyłączyć grzanie i się schłodzi tak czy siak.
Jeśli nie schłodziła się po określonym czasie to coś jest nie tak - i tak warto ją dla bezpieczeństwa wyłączyć.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 4
Posty: 1434
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Octoprint akcja po osiągnięciu temperatury

Post autor: cyfron »

mie3yslav pisze:
mpk pisze:Pewnie, że można. tylko trzeba będzie sięgać jakoś po api, żeby poznać aktualną temperaturę.
Nie widzę problemu. Ale po co?
Po zakończeniu wydruku drukarka ma wyłączyć grzanie i się schłodzi tak czy siak.
Jeśli nie schłodziła się po określonym czasie to coś jest nie tak - i tak warto ją dla bezpieczeństwa wyłączyć.
Chociażby po to, żeby filament pozostały w hotendzie nie spuchł?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”