SKR 1.4 Turbo - EEPROM datasize error

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
marviz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 12 gru 2020, 19:09
x 9

Re: SKR 1.4 Turbo - EEPROM datasize error

Post autor: marviz »

morf pisze:A ja mam w ogole ciekawy case:

1. Mam SKR 1.4 (nie TURBO) od BTT z marlinem 2.0.-x
2. Nie instalowalem fizycznego eeprom
3. Nie deklarowalem SDCARD_EEPROM_EMULATION a jedynie SD support (na karcie nie widze eeprom.dat no chyba ze jest to jakas osobna partycja)
4. Wartosci gdzies sie zapisuja i z przy duzym update marlina wyskakuje ze mu sie wersja eepromu nie spina i bedzie resetowac.

Cudow nie ma jak rozumiem gdzies ten eeprom musi byc w mojej wersji plytki na PCB...
No właśnie też mam mały MINDFUQ... Też dokładnie to samo ustawiałem i też ustawienia np. Z-offset się zapisują... gdzieś... Dane od poziomowania stołu też...

Sam już nie wiem co to za czary. Zamawiam sobie moduł AT24C256 z allegro dla świętego spokoju ale zagwozdkę mam.
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 4
Posty: 434
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 165

Re: SKR 1.4 Turbo - EEPROM datasize error

Post autor: konradsdev1 »

Jeśli zdefiniujesz EEPROM_SETTINGS a nie wybierzesz żadnej z opcji FLASH_EEPROM_EMULATION, SRAM_EEPROM_EMULATION, SDCARD_EEPROM_EMULATION, QSPI_EEPROM to Marlin definiuje USE_FALLBACK_EEPROM i na podstawie tego włączane jest FLASH_EEPROM_EMULATION - Marlin\src\HAL\LPC1768\inc\Conditionals_post.h .
Dane zapisują się na pamięci flash mikrokontrolera.
marviz, morf, Mati, Abys
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
marviz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 12 gru 2020, 19:09
x 9

Re: SKR 1.4 Turbo - EEPROM datasize error

Post autor: marviz »

konradsdev1 pisze:Jeśli zdefiniujesz EEPROM_SETTINGS a nie wybierzesz żadnej z opcji FLASH_EEPROM_EMULATION, SRAM_EEPROM_EMULATION, SDCARD_EEPROM_EMULATION, QSPI_EEPROM to Marlin definiuje USE_FALLBACK_EEPROM i na podstawie tego włączane jest FLASH_EEPROM_EMULATION - Marlin\src\HAL\LPC1768\inc\Conditionals_post.h .
Dane zapisują się na pamięci flash mikrokontrolera.
Dobrze mieć mądrego na pokładzie.

Idąc dalej, czy w tym przypadku warto jest rozważyć inne opcje? Od emulacji przez SD czy finalnie przez zakup fizycznego eeprom'u?
Inaczej, czy korzystając z Flash Emulation ma to swoje ograniczenia względem innych rozwiązań?
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 4
Posty: 434
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 165

Re: SKR 1.4 Turbo - EEPROM datasize error

Post autor: konradsdev1 »

Głównym ograniczeniem jest żywotność pamięci flash która dla niektórych mikrokontrolerów wynosi od 10 do 100 tysięcy cykli zapisu.
Wszystko zależy od tego jak często zapisujesz ustawienia ale w razie czego łatwiej wymienić zewnętrzny EEPROM niż mikrokontroler na płycie.
Ja korzystam z SDCARD_EEPROM_EMULATION i tylko raz miałem problem z wczytaniem ustawień z powodu uszkodzonego pliku eeprom.dat .
marviz
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
marviz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 12 gru 2020, 19:09
x 9

Re: SKR 1.4 Turbo - EEPROM datasize error

Post autor: marviz »

konradsdev1 pisze:Głównym ograniczeniem jest żywotność pamięci flash która dla niektórych mikrokontrolerów wynosi od 10 do 100 tysięcy cykli zapisu.
Wszystko zależy od tego jak często zapisujesz ustawienia ale w razie czego łatwiej wymienić zewnętrzny EEPROM niż mikrokontroler na płycie.
Ja korzystam z SDCARD_EEPROM_EMULATION i tylko raz miałem problem z wczytaniem ustawień z powodu uszkodzonego pliku eeprom.dat .
I to można nazwać wyczerpaniem tematu! Super, dziękuję!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”