Strona 1 z 2

Octoprint - alternetywy?

: 09 lip 2021, 14:15
autor: Torpeda
Witam, z powodu, że moja drukarka 3D znajduje się piętro wyżej, a nie chcę wydawać 200 zł na raspberry pi, są tańsze alternatywy dla octoprinta na raspberry pi? Głównie by się przydała możliwość zdalnego wgrywania oprogramowania na kartę sd.

Re: Octoprint - alternetywy?

: 09 lip 2021, 14:30
autor: dragonn
Octoprint możesz postawić na dowolnym kompie na którym pójdzie Linux, czy jakakolwiek inna platforma.
BTW. Klipper + Fluid/Mainsail jest lepszy od octoprinta

Re: Octoprint - alternetywy?

: 09 lip 2021, 14:42
autor: JGFTW
Torpeda pisze:[...] nie chcę wydawać 200 zł na raspberry pi, są tańsze alternatywy dla octoprinta na raspberry pi? [...]
Octoprint jest darmowy :D jak ktoś chce Ci go sprzedać za 200PLN to może być wał ;)

Alternatywą dla Octoprinta jest Mainstail lub Fluidd (również darmowy), ale nie podłączysz się z Marlinem, tylko jak dragonn napisał Klipperem.
https://github.com/cadriel/fluidd
https://github.com/meteyou/mainsail
https://www.klipper3d.org/

Rozumiem, że miało być "tańsze alternatywy dla raspberry pi na octoprinta", więc jak chodzi o RaspberryPI (w domyśle 3b/4b) to w przypadku Mainsail/Fluidd RPI Zero W podobno wystarcza.

Jednak może być inny SBC:

BananaPI
NanoPI
OrangePI
itp
https://allegro.pl/kategoria/mikrokomputery-254498
https://botland.com.pl/809-minikomputery-pozostale
Możesz dorwać jakąś używkę.

Ja jestem zadowolony z NanoPI Neo Air, ale teraz jego cena wzrosła.


Sądzę, że tak ze dwa rdzenie o taktowaniu >1ghz, >512mb ram, WIFI, minimum 1x USB typ A, slot na karty SD lub ze 16gb emmc powinno wystarczyć.

Może być ewentualnie jakiś stary komputer (generalnie co masz wolne) - laptop, stacjonarka albo możesz kupić terminal:
https://allegro.pl/listing?string=terminal

Re: Octoprint - alternetywy?

: 09 lip 2021, 14:55
autor: Torpeda
JGFTW pisze: [...] Alternatywą dla Octoprinta jest Mainstail lub Fluidd (również darmowy), ale nie podłączysz się z Marlinem, tylko jak dragonn napisał Klipperem. [...]
Nir słyszałem nigdy o tym, muszę zobaczyć co to jest.
JGFTW pisze: Może być ewentualnie jakiś stary komputer (generalnie co masz wolne) - laptop, stacjonarka albo możesz kupić terminal:
https://allegro.pl/listing?string=terminal
Chyba mam gdzieś jakiś stary terminal hp, ale nie wiem czy wystarczy.

Re: Octoprint - alternetywy?

: 10 lip 2021, 20:56
autor: cyfron
Jak ma co najmniej 1GB RAM to wystarczy.

Re: Octoprint - alternetywy?

: 10 lip 2021, 22:22
autor: Berg
Jeśli Rpi za drogie, i ogarniasz w podstawowym stopniu Linuxa, to spokojnie możesz postawić Octoprinta albo wspomniane wcześniej Klipper+Mainsail na jakimś klonie. Na przykład Bananami Zero (99zł),

Re: Octoprint - alternetywy?

: 10 lip 2021, 23:04
autor: mpk
Taka luźna refleksja niepoparta absolutnie żadnym konkretnym doświadczeniem w obszarze sterowania drukarkami, ale w okszarach, w których miałem nieszczęście testować, to im bardziej egzotyczny SOC, tym dziwniejsze napotykałem problemy z obsługą peryferiów (w tym USB). Także jak już, to chyba tylko spinać bezpośrednio UARTem.

Re: Octoprint - alternetywy?

: 11 lip 2021, 15:43
autor: cyfron
Płytki Orange Pi są dobrze ogarnięte w Armbian'ie.

Re: Octoprint - alternetywy?

: 12 lip 2021, 00:26
autor: majek
cyfron pisze:Płytki Orange Pi są dobrze ogarnięte w Armbian'ie.
Tu polecałbym jednak sprawdzić przed zakupem.

Używam do Octoprinta Orange Pi Zero (nie pamiętam czy zwykłe czy LTS) i jestem zadowolony, ale parę lat temu jak wyszła ta płytka, to np. wifi nie działało na Armbianie.

Niedawno 'w ciemno' kupiłem najświeższą wersję: Orange Pi Zero2 i tu jest problem, bo w oryginalnym sofcie od producenta pewne rzeczy nie działają, albo dziwnie działają (np. ciągły load 1.0). Alternatywy nie ma, bo H616 jeszcze nie ma pełnego wsparcia nawet w najnowszych kernelach, więc płytka pewnie za rok/dwa będzie dopiero na serio używalna.

Z OrangePi to teraz raczej polecałbym trochę starsze płytki na H5, np. Orange Pi Zero Plus (mam, działa ok.), bo to już w pełni 64 bitowy procek, co przy Klipperze może mieć znaczenie. Do samego Octoprinta to w zasadzie wystarczy cokolwiek, co najwyżej trzeba swapa dodać jak mało ramu, bo czasem pip może mieć za mało pamięci do kompilacji i instalacji jakiś modułów.

W sumie cokolwiek na H2+/H3 (32 bity) będzie działać, jak coś mocniejszego, to na H5 (64 bity). Czy to będzie OrangePi, BananaPi czy NanoPi, to już jak komu pasuje. Mi np. w NanoPi Neo w porównaniu do OrangePi Zero bardziej pasuje umiejscowienie chipów pod płytką, gdzie można dać duży radiator zamiast wciskać niewielki w dostępne miejsce jak w OPi (H2+/H3 się mocno grzeje i bez radiatora czasem nie wydala).

Re: Octoprint - alternetywy?

: 12 lip 2021, 00:51
autor: cyfron
Moje osobiste doświadczenia z Orange Pi to H2+, H3, H5 i H6, wszystkie lepiej lub gorzej ale działały w miarę poprawnie pod wodzą Armbian'a - w H6 był problem z temperaturą :) Obecnie Klippera (swego czasu z Octoprint obecnie Mainsail) dla trzech maszyn ogarnia stary terminal Dell Wyse D10D z dwurdzeniowym AMD i 2GB RAM - przy uruchomionych 3 drukarkach jednocześnie obciążenie procesora max 20%, tak więc stara architektura AMD64 czy nawet X86 wydajnością bije na głowę ARM'a jeżeli chodzi o zwykłe obliczenia arytmetyczne. Oczywiście sam Dell nie nudzi się pomiędzy drukowaniami, bo w tle chodzi sobie Home Assistant, Plex, rtorrent oraz Pihole - jak do tej pory nie miałem problemu z wydajnością czy stabilnością pomimo sporej ilości zadań w tle.
System to Debian stable 64bit postawiony na zwykłym dysku HDD 2.5 wyciągniętym ze starego laptopa.