SKR 1.4 i dylemat firmware Klipper czy RRF

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: SKR 1.4 i dylemat firmware Klipper czy RRF

Post autor: Pjoter »

Rozarh pisze:RRF obsłuży kinematic bed??? :)
A czym jest kinematic bed? Z ciekawych funkcji to RRF ma true bed leveling - mierzy stół przy śrubach trapezowych i wyrównuje je względem siebie (a nie tylko niweluje różnice poprzez jeżdżenie osią Z podczas druku).
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 3
Posty: 962
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: SKR 1.4 i dylemat firmware Klipper czy RRF

Post autor: artur_n »

morf pisze:
Rozarh pisze:RRF obsłuży kinematic bed??? :)
W klonie Prusy? :)
artur_n pisze: Podstawowa zaleta to jak chcesz coś zmienić to nie musisz od nowa kompilować jak w Marlinie. Zmieniasz, restartujesz i działa.
no ale rrf masz ten sam koncept "config as a code"
Tak ale zadałeś pytanie Marlin vs Klipper :-)
morf
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: SKR 1.4 i dylemat firmware Klipper czy RRF

Post autor: morf »

No tak ale jednak w kontekście tego wątku :)
Done is better than perfect.
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: SKR 1.4 i dylemat firmware Klipper czy RRF

Post autor: Mati »

Ja też +1 dla RRF. Ma wszystko co potrzeba, bez potrzeby pi ;)
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 4
Posty: 302
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Bambulab X1
x 54

Re: SKR 1.4 i dylemat firmware Klipper czy RRF

Post autor: artusiek »

Przyznam , że nie wiem co mam zdecydować . RRF jest OK . Ale gdzie nie spojrzę to Klipper jest polecany ( nie ma go tylko w Żabce ) .
Dodatkowo mam BTT LCD 3.0 ... Klipper ( a przynajmniej nie potrafię znaleźć ) tego nie obsługuje , RRF już tak .
Ale mając RRF w corexy z DuePanel może ze 2-3 razy z niego korzystałem , znaczy z panelu .
RRF mniej więcej ogarniam i działa dobrze , Klippera nie znam , ale bardzo kusi ...
Dokupiłem czujniki akcelerometru ( 2 wersje - pod RRF i pod Klippera - kiedyś się przydadzą ) - tylko nadal nie wiem czy w kinematyce Prusy akcelerometr w ogólne ma sens . W naprawianym hypercube pewnie założę (swoją drogą to moje hypercube to trochę jak pierwsze auto mojego taty ... więcej naprawiane / poprawiane niż używane do jeżdżenia) .
To co mi się nasunęło :
na Plus dla RRF
1. SKR 1.4T sam sobie dobrze poradzi bez Pi , boli tyklo transmisja przez ESP8266 ... trochę wolna :sorry:
2. RRF znam ( tylko podstawy , ale działa )
3. Akcelerometr ( o ile ma sens ) zadziała .
Na minus
1. Raspberry Pi .... do pudła :thumbdown:
2 . no sam nie wiem ... nowość goni nowość , a stere do pudła
Na plus dla Klippera
1. Klipper bardzo kusi ... trochę jak nowa zabawka :smile2:
2. ładny interfejs www ( ale jest bez znaczenia użytkowego )
3. Przesył plików i szybkość www ... :brawo:
4 posłuży do nauki ... octopus 1.1 czeka na instalację w hypercube ,a Marlina jakoś nie chcę ....co poprawka - kompilacja :no:
5. Akcelerometr ( o ile mam sens ) zadziała .
Na minus
1. Nowość dla mnie ... :shock:
2. SKR będzie się nudził ... aż żal taki procek marnować ... może jakoś go do SETI podpiąć ?
3. nie obsłuży BTT LCD ... i co mam go do pudła schować ? ( kilka LCD i innych gratów już tam leży )
4. znowu będę prosił o pomoc na forum :friends: ... czyli więcej stoi niż drukuje ... trochę jak hypercube - a tego chciałem uniknąć

Jest jeszcze wersja Klippera z interfejsem RRF , ale już chyba pełna korba :eek:

Idę przespać temat ....
Artusiek
Prusa MK3s ; Bambu X1 , Hevo ( prawie działa :thumbdown: )
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: SKR 1.4 i dylemat firmware Klipper czy RRF

Post autor: sobal »

Z moich uwag:
1. Klipper to tylko firmware, potrzebujesz do niego frontendu - chyba, że chcesz edytować pliki konfiguracyjne z poziomu shella, co też da się zrobić. Możesz wybrać albo OctoPrint - masa funkcji i pluginów, w tym m.in. pomijanie wybranych fragmentów wydruku, gdy np. jeden z elementów ze stołu się odklei i nie chcesz go drukować, a na stole jest jeszcze kilka dobrych - albo wybrać Fluidd. Jeżeli lubisz RRF to nie masz nad czym się zastanawiać i wybierasz to drugie od razu. Więc pytanie nie powinno brzmieć RRF czy Klipper, tylko Fluidd czy OctoPrint.
2. Implementacja ADXL w RRF to wersja bardzo podstawowa w porównaniu do Klippera.
3. ADXL nie tylko można, go trzeba instalować.
4. Klipper na RPI będzie znacznie bardziej responsywny i wydajniejszy niż RRF na SKR.
5. @Pjtorer, true bed leveling, w Klipperze nazywa się to z_tilt_adjust. W konfiguracji definiujesz sekcję z_tilt, gdzie ustawiasz na stole dwa punkty (dwa, gdy masz dwa steppery dla Z) leżące jak najbliżej śrub i odpalasz komendę z_tilt_adjust.Klippera, nie ma co porównywać.
artusiek
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”