Konfiguracja marlina

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 6
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Konfiguracja marlina

Post autor: maniolx »

Witam wszystkich . Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć w jakiej zmiennej w marlinie zmienię ofset osi "Z" , (nie w drukarce , tylko w marlinie) , bo mam ofset -2,63 , a gdy kompiluję i wgrywam nowego marlina to ustawia mi się na 2 . I drugie pytanie . Jakiś czas temu zmieniłem bowdena na direct i przy wsuwaniu nowego filamentu za długo extruder pcha do dyszy nowy filament . Dla bowdena było to ok ale dla direct trzeba to skrócić . Jakie zmienne w marlinie za to odpowiadają ?
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Konfiguracja marlina

Post autor: dekas »

Trzeba wpisać w szukajce w pliku configuration.h słowo offset...
Jest tam ich kilka, więc trzeba przeczytać, który do czego pasuje.
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 6
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Konfiguracja marlina

Post autor: maniolx »

Super pomogłeś . To co proponujesz zrobiłem już dawno temu . Żeby poczytać co do czego pasuje to trzeba dobrze znać język i translator tu nie pomoże .
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1571
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 345

Re: Konfiguracja marlina

Post autor: Jarewa »

NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { 0, 0, 0 }


/**
* Prevent a single extrusion longer than EXTRUDE_MAXLENGTH.
* Note: For Bowden Extruders make this large enough to allow load/unload.
*/
#define PREVENT_LENGTHY_EXTRUDE
#define EXTRUDE_MAXLENGTH 100
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Konfiguracja marlina

Post autor: dziobu »

maniolx pisze:a gdy kompiluję i wgrywam nowego marlina to ustawia mi się na 2 .
W kodzie jest wartość domyślna. Ta nowa jest pewnie czytana z eepromu - zmień gcodem/z panelu i zapisz albo przywróć nastawy domyślne, tylko wtedy nadpiszesz w eepromie wszystko.
maniolx pisze:Jakiś czas temu zmieniłem bowdena na direct i przy wsuwaniu nowego filamentu za długo extruder pcha do dyszy nowy filament . Dla bowdena było to ok ale dla direct trzeba to skrócić . Jakie zmienne w marlinie za to odpowiadają ?
Szukaj w konfigu "FILAMENT_CHANGE_" bo to chyba to.
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 6
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Konfiguracja marlina

Post autor: maniolx »

No to są konstruktywne rady . Dzięki za naprowadzenie . Wczoraj właśnie szukałem w marlinie i myślałem nad NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET ale nie byłem pewien że to to . U mnie w czystym marlinie jest to "#define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { -45, -8, 2 }" , czyli jak protrzebuję ofset "-2,63 , to muszę to zmienić na " #define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { -45, -8, -2,63 } " , tak ??? (Nie chcę tego zmieniać gcodem , tylko na stałe zapisać w plikach z marlinem które mam do kompilacji )

Co do drugiej części pytania dotyczącej wysuwania filamentu , to chyba będzie to - #define FILAMENT_CHANGE_FAST_LOAD_LENGTH 400 // (mm) Load length of filament, from extruder gear to nozzle. ?
Ostatnio zmieniony 12 lis 2021, 15:31 przez maniolx, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciek11.09
Postów w temacie: 2
Posty: 72
Rejestracja: 30 sie 2020, 01:01
x 11

Re: Konfiguracja marlina

Post autor: Maciek11.09 »

Jeżeli zmienisz to gcodem i zapiszesz w eepromie to czemu tak nie może zostać?
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 6
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Konfiguracja marlina

Post autor: maniolx »

Maciek11.09 pisze:Jeżeli zmienisz to gcodem i zapiszesz w eepromie to czemu tak nie może zostać?
Nie powiedziałem że tak nie może zostać . Napisałem że chcę to mieć na stałe w pliku configuracion.h w marlinie . Podążając twoim tropem to mogę to też ustawić z poziomu wyświetlacza i zapisać w epromie i też zostanie .
Maciek11.09
Postów w temacie: 2
Posty: 72
Rejestracja: 30 sie 2020, 01:01
x 11

Re: Konfiguracja marlina

Post autor: Maciek11.09 »

Dokładnie tak można zrovix i w czym problem aby tak go nie rozwiązać?
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 6
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Konfiguracja marlina

Post autor: maniolx »

Maciek11.09 pisze:Dokładnie tak można zrovix i w czym problem aby tak go nie rozwiązać?
W tym problem że jak tak miałem zrobione i wgrywałem nowego marlina to ten nowy marlin nadpisał mi moją wartość ofsetu na domyślną , a po załadowaniu zapytał czy zainicjować eprom (czy jakoś tak) ja kliknąłem na tak i nadpisał mi w epromie wartość domyślną ofsetu , a poniewarz zapomniałem jaki miałem ofset to musiałem na nowo kalibrować go w drukarce . A tak wszystko co potrzebne mam w moich plikach konfiguracyjnych marlina .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”