Przesyłanie bezprzewodowe plików na sd

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 8
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Przesyłanie bezprzewodowe plików na sd

Post autor: maniolx »

Witam . Mam taki problem . Obecnie posiadam Endera z płytą skr 1.4 turbo i znudziło mi się chodzenie i przekładanie karty z PC do drukarki i odwrotnie . Jakiś czas temu zainstalowałem ESP3d na NodeMCU v3 . Wszystko ładnie chodzi , ma przejrzysty interfejs i niestety jeden poważny feler . Beznadziejnie długi transfer plików z pc do drukarki (bezprzewodowy) . Transfer pliku 500 kb trwa ok 5,5 minuty . Na forach poczytałem o OctoPrint . Ponieważ w domu leży malinka PI 0 W (wiem że do OctoPrint ma być malinka 3 lub 4 ) postanowiłem ją wypróbować . Załadowałem OctoPrint na malinkę , podłączyłem wszystko przez usb do płyty i próba . Jak wiadomo OctoPrint ma opcję wysyłania plików na kartę sd . Przesłanie tego samego pliku 500kb bezprzewodowo do malinki trwa ok 2 sek , natomiast przesłanie tego pliku na kartę sd która jest w płycie głównej drukarki trwa już aż 3 minuty (wiem że można drukować bezpośrednio z OctoPrint , lecz ja chcę z sd ) Dlaczego tak długo ? Czy jest jakiś sposób aby to przyspieszyć ? A może jeszcze próbować zainstalować coś innego ?
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Przesyłanie bezprzewodowe plików na sd

Post autor: konradsdev1 »

Jeśli koniecznie chcesz drukować z karty SD to przesyłanie plików znacznie powinno przyśpieszyć użycie BINARY_FILE_TRANSFER.
Zobacz czy Twój firmware to obsługuje, komenda M115 powinna wyświetlić:

Kod: Zaznacz cały

Recv: Cap:BINARY_FILE_TRANSFER:1
Jeśli nie to w Configuration_adv.h musisz dodać:

Kod: Zaznacz cały

 #define BINARY_FILE_TRANSFER
Tu jest plugin do OctoPrint https://plugins.octoprint.org/plugins/marlinbft/.
Nie testowałem tego bo wgrałem Klippera :)
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Przesyłanie bezprzewodowe plików na sd

Post autor: majek »

Bo z Octoprinta to powinieneś po prostu drukować, a nie przesyłać pliki na drukarkę.

Przesłanie przez Octoprinta jak i przez ESP idzie po serialu, więc po prostu wolno. BFP może to przyśpieszyć może x2 (z kompresją).

Chcesz szybciej, to trzeba podłączyć ESP po SPI jak w Duecie albo sprawdzić takie wynalazki jak karta SD z wifi.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Przesyłanie bezprzewodowe plików na sd

Post autor: Adinfo »

W przypadku np. modułu BTT SD Cloud WiFi v1.0 mam osiągi między 120-250KB/s zależnie od zasięgu WiFi jaki ma ten adapter.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Przesyłanie bezprzewodowe plików na sd

Post autor: dragonn »

majek pisze:Bo z Octoprinta to powinieneś po prostu drukować, a nie przesyłać pliki na drukarkę.

Przesłanie przez Octoprinta jak i przez ESP idzie po serialu, więc po prostu wolno. BFP może to przyśpieszyć może x2 (z kompresją).

Chcesz szybciej, to trzeba podłączyć ESP po SPI jak w Duecie albo sprawdzić takie wynalazki jak karta SD z wifi.
Albo po prostu zainstalować Klippera..... jak już się ma jakie Pi to niczego nie brakuje.
Dodam że działa na Pi Zero W jeśli tylko nie używa Octoprinta a dedykowanych interfejsów.
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 8
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Przesyłanie bezprzewodowe plików na sd

Post autor: maniolx »

Kurcze , ale mnie teraz zasypaliście pomysłami że nie wiem w którą stronę się ruszyć :D
dragonn pisze:
majek pisze:Bo z Octoprinta to powinieneś po prostu drukować, a nie przesyłać pliki na drukarkę.

Przesłanie przez Octoprinta jak i przez ESP idzie po serialu, więc po prostu wolno. BFP może to przyśpieszyć może x2 (z kompresją).

Chcesz szybciej, to trzeba podłączyć ESP po SPI jak w Duecie albo sprawdzić takie wynalazki jak karta SD z wifi.
Albo po prostu zainstalować Klippera..... jak już się ma jakie Pi to niczego nie brakuje.
Dodam że działa na Pi Zero W jeśli tylko nie używa Octoprinta a dedykowanych interfejsów.
Jest gdzieś może opisane po polsku jak podłączyć ESP po SPI z płytą i ile mogę na tym zyskać , tzn ile wtedy trwałby transfer 500 kb
Adinfo pisze:W przypadku np. modułu BTT SD Cloud WiFi v1.0 mam osiągi między 120-250KB/s zależnie od zasięgu WiFi jaki ma ten adapter.
Rozumiem że jest to jakby karta wi-fi ? . czy można na niej uruchomić ESP3d ? Czy jest wielkości mikro sd ?
konradsdev1 pisze:M115
Chyba obsługuje , bo po wpisaniu komendy wyświetla Cap:BINARY_FILE_TRANSFER:0 (kwestia zmiany w marlinie na 1)
dragonn pisze:
majek pisze:Bo z Octoprinta to powinieneś po prostu drukować, a nie przesyłać pliki na drukarkę.

Przesłanie przez Octoprinta jak i przez ESP idzie po serialu, więc po prostu wolno. BFP może to przyśpieszyć może x2 (z kompresją).

Chcesz szybciej, to trzeba podłączyć ESP po SPI jak w Duecie albo sprawdzić takie wynalazki jak karta SD z wifi.
Albo po prostu zainstalować Klippera..... jak już się ma jakie Pi to niczego nie brakuje.
Dodam że działa na Pi Zero W jeśli tylko nie używa Octoprinta a dedykowanych interfejsów.
A ten klipper to tak w skrócie co ? Firmware do płyty ?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Przesyłanie bezprzewodowe plików na sd

Post autor: dragonn »

maniolx pisze: A ten klipper to tak w skrócie co ? Firmware do płyty ?
Firmware do płyty którego część działa na Pi, Pi wykonuje wszystkie potrzebne obliczenia i tylko wysyła do płyty "zrób X impulsów na silnik Y".
W ten sposób eliminuje problem z wydajnością przesyłania g-codu przez USB które pojawiają się przy drukowaniu z octoprinta.
Tak że w ten sposób odpada konieczność przesyłania na kartę SD do drukarki.
Grzesinski
Postów w temacie: 3
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Przesyłanie bezprzewodowe plików na sd

Post autor: Grzesinski »

Adinfo pisze:W przypadku np. modułu BTT SD Cloud WiFi v1.0 mam osiągi między 120-250KB/s zależnie od zasięgu WiFi jaki ma ten adapter.
Podłączony do TFT?
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Przesyłanie bezprzewodowe plików na sd

Post autor: Adinfo »

Grzesinski pisze:Podłączony do TFT?
Sprawdzałem tylko z wyświetlaczem w delcie Anycubic Kossel oraz 12864 z RAMPS, z innymi wyświetlaczami jeszcze nie miałem okazji. Chodzi dokładnie o ten moduł viewtopic.php?f=44&t=7048&hilit=btt+cloud
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 8
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Przesyłanie bezprzewodowe plików na sd

Post autor: maniolx »

A czy możliwe jest odłączenie malinki do mojej płyty przez SPI aby uzyskać szybszy transfer ? Trochę szukałem , lecz nie wiem czy to to - https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... issues/350
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”