Zamiana płyty w Drukarce

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: sawko78 »

Po kilku latach zamierzam zamienić płytę na nową w mojej drukarce. Model to PROFI 3d MAKER .
Zakupiona płyta to BTT OCTOPLUS PRO 1.1 F429 drivery to TMC2209. Kilka lat temu z oryginalną płytą miałem problem i koledzy z forum bardzo mi pomogli w zmianie wyjścia czujnika termistora. Niestety jedyne co posiadam to oryginalny i zmodyfikowany wsad z procka starej płyty ATMEGA.
Obecnie będę musiał przygotować całego MARLINA pod moją konstrukcje.
Konstrukcja drukarki:

Sterowanie:
mam 2 silniki pod oś Z , dwa silniki pod oś Y jeden pod X i extruder. Silniki do MICROCON SX17-1005-09 pasy napędowe HTDLL-3M-9-GLASS. Oś Z podnoszona na śrubach trapezowych, podnoszona na 2 silnikach kręcących się w tę samą stronę ( paski napędzają śruby) . Natomiast Y 2 silnik kręcące się w przeciwną stronę. Czujnik krańcowe przy bazowaniu osi X,Y i Z na 0. Termistory NTC na extruder i stół. Wentylatory sztuk 4 jedne na płytę główną , silnik extrudera, nadmuch wydruku, chłodzenie radiatora HOTEND połączony z chłodzeniem silnika, wszystkie zasilane 24V.

Dodatki , które chęć dołożyć:
- poziomowanie stołu bltouch
- LED RGB w zależności od nagrzania drukarki
- może akcelerometr

Pytanie gdzie znajdę przykłady ustawienia całości w MERLIN, akceleracja silników, kroki , odwrócone sterowanie silnikiem itp. Czy jest szansa odczytać te podstawowe parametry ze wsadu .HEX Atmegi ? Kolega DZIOBU kiedyś pomógł mi i zamienił w pliku wsadowym wyjścia atmegi na wolne wejście termistora więc może jest nadzieja na odczytanie tych danych? NA producenta nie mam co liczyć.
Każda wskazówka mile widziana.
Załączniki
profi.JPG
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: dragonn »

sawko78 pisze: Pytanie gdzie znajdę przykłady ustawienia całości w MERLIN, akceleracja silników, kroki , odwrócone sterowanie silnikiem itp. Czy jest szansa odczytać te podstawowe parametry ze wsadu .HEX Atmegi ? Kolega DZIOBU kiedyś pomógł mi i zamienił w pliku wsadowym wyjścia atmegi na wolne wejście termistora więc może jest nadzieja na odczytanie tych danych? NA producenta nie mam co liczyć.
Każda wskazówka mile widziana.
Po pierwsze, NIE MERLIN, Marlin :evil: .
Zrobienie Marlina od zera pod każdą drukarkę to jest średnio ~2 dni roboty. To nie jest żaden "rocket science" a przy okazji dużo się nauczysz i zaczniesz w pełni panować nad swoją drukarką.
Wgrywasz czystego Marlina i sukcesywnie poprawiasz wszystko, silnik idzie w złą stronę? No to zamień, kroki się nie zgadzają? To policz ile powinno być z mechaniki drukarki itd.
morf, epon, dziobu, Adinfo
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: sawko78 »

Oczywiście że MARLIN. Właśnie szukam EDIT i zmienię.
Te 2 dni roboty to dla kogoś kto już zna i "układał" marlina pod drukarki. Zbudowałem jakiś czas temu CNC wiec chyba i z tym dam radę. Najbardziej się obawiam ustawienia silników co i jak należy przeliczyć, w szczególności ustawnie działania silników osi Y gdzie oba chodzą w przeciwną stronę. Mam już wgranego czystego Marlina pod moją płytę na stole. Poszukam ustawień stepstick i silniki , potem krańcówki itp.
Mogę prosić o jakieś linki setup MARLIN ?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: morf »

Google, YouTube np kanał Chris Basement
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: dziobu »

sawko78 pisze:Te 2 dni roboty to dla kogoś kto już zna i "układał" marlina pod drukarki.
Taki ktoś potrzebuje max godzinę z czego większość czasu to kompilacja i ładowanie programu do uC.
sawko78 pisze:Najbardziej się obawiam ustawienia silników co i jak należy przeliczyć, w szczególności ustawnie działania silników osi Y gdzie oba chodzą w przeciwną stronę.
Tu nie ma żadnej filozofii. Kroki wyliczasz w pamięci jak umiesz, albo szukasz kalkulatora. Dla dwóch odwrotnych napędów na różnych kanałach musisz tylko zanegować kierunek.
Jeśli boisz się że coś zrobisz źle i rozwalisz przez to drukarkę to odkręć sprzęgła z silników albo zdejmij paski.
sawko78 pisze:Mogę prosić o jakieś linki setup MARLIN ?
https://github.com/MarlinFirmware/Confi ... se-2.0.9.3
Zresztą powinieneś mieć je w podkatalogu z kodem Marlina.
dragonn
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: sawko78 »

OK ustawiłem MARLIN wedle opisu na tyle ile umiałem. Pytanie gdzie podłączyć 2 silnik osi Y ?
motor 0 oś X , motor 1 oś Y , motor 2 Oś Z , motor 3 oś Z2 , motor 4 Extruder , gdzie należy przyporządkować np. motor 5 jako silnik osi Y jako drugi ?

#define X_STEP_PIN PF13 // MOTOR 0

#define Y_STEP_PIN PG0 // MOTOR 1

#define Z_STEP_PIN PF11 // MOTOR 2

#define Z2_STEP_PIN PG4 // MOTOR 3

#define E0_STEP_PIN PF9 // MOTOR 4

#define E1_STEP_PIN PC13 // MOTOR 5

#define E2_STEP_PIN PE2 // MOTOR 6

#define E3_STEP_PIN PE6 // MOTOR 7

Zaznaczyłem odwrócenie obrotów drugiego silnika osi y ale nie ma możliwość oznaczenia który to ma być . Kolejna sprawa ustawienie TMC2209 ustawiłem bez standalone, ze wzoru wychodzi że mając zębatkę 16 pasek HTD3 i silnik 200 kroków na obrót to na osi X i Y mam 133.3. Zakładając stepstick 32 ( tylko gdzie to ustawić ? ) przy osi Z na śrubach trapezowych będzie trochę gorzej nie wiem jak zmienić microkroki na 6 . Problem także ze śrubą trapezową zmierzyłem że ma około 12mm średnicy jaki ma skok ?
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 7
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: arkomania.pl »

W Configuration_adv.h znajdź sekcję

Dual Steppers / Dual Endstops

Tam masz konfigurowanie silników do równoległej pracy na dwóch stepstickach

Drugim stepstickiem będzie E1. Kiedyś w Marlinie było trzeba w pliku pins_nazwa_plyty.h
zamienić E1 na np Y2. Teraz tego nie trzeba.

Mam w paru drukarkach dual-Z. Drugi Z jest na E1
Pozdrawiam Arek G. arkomania
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: sawko78 »

Dokładnie jest tam
Y_DUAL_STEPPER_DRIVERS i to właśnie aktywowałem łącznie z invertet ponieważ działanie drugiego jest odwrócone. Tylko skąd mam wiedzieć ze chodzi o E1 a nie np. o E0 MOTOR 4 lub inne wyjście ?
Kolejne pytanie na płycie mam możliwość podłączyć Z1 i Z2 na jednym stepdriver tylko czy nie lepiej zrobić to na 2 osobnych ? Jeśli lepiej na 2 osobnych to do jakich wyjść wówczas będą przyporządkowane ? Jest to gdzieś oznaczone ?
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 7
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: arkomania.pl »

Kiedyś było trzeba w Marlinie w pliku pins_nazwa_płyty.h tam gdzie było E1 lub E2 zmienić na Y2 lub itp.
Teraz trochę to uproszczono (ułatwiono). Robisz DUAL Y lub Z i jest na E1. To są zmiany wprowadzone przez
moderatorów marlin.org

Jak one są głębokie, tego nie wiem. Nie raz krytykowałem marlin.org za brak dokumentacji odnośnie
jak działają niektóre moduły oprogramowania. Ale bez odzewu.
Nie wiem jak zachowuje się Marlin, jak mamy więcej niż jeden zdublowany stepstick.
Dlatego można to zrobić na tzw. piechotę. Podaj mi tylko wersję Marlina, nazwę płyty głównej i które napędy chcesz zdublować.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: sawko78 »

Płyta to BTT OCTOPLUS PRO 1.1 F429 drivery to TMC2209. mam 2 silniki na Z w tą samą stronę, 2 na Y w przeciwną stronę, jeden na X i jeden na extruder. W pierwszym poście wszystko opisałem.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”