Zamiana płyty w Drukarce

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: sawko78 »

jeszcze jedno pytanie jak szukać po nazwie w tym VSC bo przewijanie już mnie dobija ??
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: dragonn »

sawko78 pisze:jeszcze jedno pytanie jak szukać po nazwie w tym VSC bo przewijanie już mnie dobija ??
CTRL+F albo po wszystkich plikach jest menu po lewej na pasku, lupka.
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: sawko78 »

ok extruder ruszył wyłączenie echo pomogło . CTRL+F też bardzo pomaga :) nadal nie działa drugi Y
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: sawko78 »

kurczaki mam ustawione coś takiego :

Kod: Zaznacz cały

 #define Y_DUAL_STEPPER_DRIVERS
#if ENABLED(Y_DUAL_STEPPER_DRIVERS)
 #define INVERT_Y2_VS_Y_DIR   // Enable if Y2 direction signal is opposite to Y
  //#define Y_DUAL_ENDSTOPS"
Oczywiście driver też przypisany i nie rusza Y2 co robię nie tak ?
Nie powinno tam być coś jak w osi Z

Kod: Zaznacz cały

"#define NUM_Z_STEPPER_DRIVERS 2   // (1-4) Z options change based on how many

#if NUM_Z_STEPPER_DRIVERS > 1"
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: sawko78 »

NO to mam zagwozdkę , na test zapodałem 2 silniki na x i 2 na Y oczywiście nie dałem drivera pod X2 po podłączeniu wypluł , że X2 LOW itp. ale działa Y2 czy to znaczy że ten port znaczy motor 7 ( gdzie był wcześniej podłączony Y2) może być uwalony na nowej płycie ? Musze zobaczyć czy mogę włączyć tylko silnik na tym konkretnym porcie aby zbadać czy jest sprawny.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 7
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: arkomania.pl »

czy uwzględniłeś w Configuration.h wpis, bo go wcześniej nie było w pliku który udostępniłeś.

#define Y2_DRIVER_TYPE TMC2209
Pozdrawiam Arek G. arkomania
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: sawko78 »

Tak oczywiście zaznaczyłem driver przy Y2 . Dla testów przygotowałem kompliację gdzie występują 2 silniki osi Z , X i Y . Z czego Z jest na jednym driverze. Prawidłowo działa oś Z i Y ponieważ X2 był podłączony na wyjściu które wcześniej było jak Y2 i nadal brak reakcji, dlatego raczej to wyjście jest uszkodzone i nie działały 2 silniki od początku.
Napisałem do sklepu gdzie kupiłem płytę , czekam na ODP. trochę dziwne nowa płyta i takie kwiatki.
Teraz z oszukaną osią X gdzie są przypisane 2 silniki i fizycznie podłączony 1 działa prawidłowo. Dziwne jest to iż komenda M122 wykrywa podłączenie i jest info że OK , ale brak reakcji. Nieważne lecę dalej z tematem krańcówki i hotend też działa.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 7
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: arkomania.pl »

To, że komunikacja działa, to nie jest dziwne. Wystarczy, że uszkodzony jest port mikrokontrolera podłączony do STEP lub EN i też nie będzie reakcji.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: sawko78 »

OK wracam z tematem. Okazało się że płyta miała uszkodzone jedno wyjście, sklep był na tyle miły że przysłał kolejną płytę free ( oczywiście stara nadal działa lecz bez jednego wyjścia ) :) . Dokonałem już podmiany . Dziś zrobiłem pierwszy wydruk , oczywiście nadal będę coś zmieniał , ale jest nieźle. Jest mega cicha nie bardzo wiem czym się różni oznaczenie STANDALONE ( czytałem coś o UART) , ale z tym ustawieniem działa głośniej bez jest znacznie ciszej.
Teraz musze zobaczyć czy auto bazowanie musi być dodane przy każdym G code czy można to zapisać z automatu w MERLINIE tak samo pozycję po wydruku. Kolejny etap oświetlanie RGB , BLTOUCH i inne drobiazgi.
sawko78
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:22

Re: Zamiana płyty w Drukarce

Post autor: sawko78 »

Panowie odkryłem zabawną sprawę. Ustawiłem drukarkę i czasami coś drukowałem ( zawsze elementy symetryczne ) dziś wrzuciłem druk z napisem i wyszło lustrzane odbicie , napis był wzdłuż osi Y . Drukarka jest tak ustawione że w osi Y odwrotnie jest ustawione sterowanie ( tylko tak mogłem ustawić bazowanie ). Kontaktrony w lewym górnym rogu. Oś X + i - jest ok . Natomiast Y zamieniony jest + z -. Teraz Y ustawiłem prawidłowo , ale podczas bazowania drukarka jedzie w lewy dolny róg. Nie bardzo wiem gdzie to zmienić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”