Klipper na Alfawise

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 587
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 238

Klipper na Alfawise

Post autor: Rozarh »

Może zamiast męczyć się z Marlinem pomyślcie o Klipperze?
@maciekk - jeśli masz dostęp do jakiegoś Raspberry PI lub starego PC - dużo łatwiej wgrać jeden firmware pod procka płyty (wiesz jaki masz) i konfigurować w pliku tekstowym.

Klipper ma konfigurację do tej drukarki - nie wiem na ile jest zgodna z Twoją płytą, ale masz tam jakieś odniesienia co do pinów płyty i możesz porównać ze swoimi konfigami z Marlina: https://github.com/Klipper3d/klipper/bl ... 0-2018.cfg
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Kalibracja ekstrudera Alfawise (Marlin 1.1.9)

Post autor: maciekk »

@Rozarh - wielkie dzięki za pomysł. Czytałem o Klipperze już.. I też gdzieś chodził mi po głowie. Raspberry się u mnie znajdzie i nawet nettop z Linuxem również :) Trochę się obawiam ilości nowych informacji, które muszę szybko przyswoić...
Od 3 tygodni od kompletnego ignoranta przesunąłem się do zaawansowanego laika (na początku nie umiałbym nazwać części drukarki a co dopiero grzebać w sofcie), teraz zaczynam kminić ustawienia marlina :) Ale być może na klippera nadejdzie czas (jak mi nerwy pozwolą) :)

PS. świetne i prawdziwe motto: ... kupiłeś coś co dopieszczasz? naucz się grzebać...
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 587
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 238

Re: Kalibracja ekstrudera Alfawise (Marlin 1.1.9)

Post autor: Rozarh »

Moim zdaniem Klipper ma bardzo dobrą dokumentację. Może konfigi nie są jakoś wybitnie łopatologicznie opisane, ale za to testy, które uruchamiają drukarkę "od zera" krok po korku bardzo pomagają. Całość po angielsku ale w dzisiejszych czasach to jest coraz mniejszy problem ;)

Nawet jak nie będziesz instalować Klippera to sprawdź ten plik konfiguracyjny i nazwy pinów z tym co masz w Marlinie - może rozwiążesz problem czujników temperatury i silników.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
annon
Postów w temacie: 5
Posty: 106
Rejestracja: 10 cze 2020, 09:15
Lokalizacja: Chełmsko Śląskie
Drukarka: Tatara Hayabusa
x 7

Re: Kalibracja ekstrudera Alfawise (Marlin 1.1.9)

Post autor: annon »

Pocieszające jest że:
1. Na forum nie ma wątku"Sprzedam niedziałającą drukarke Alfawize...."
2. W żadnym serwisie informacyjnym nie podali że ktoś w Tczewie wyrzucił drukarke 3D przez okno.

Pinologie w marlinie zrobił bym wg. Pinoligii Klippera dla tej drukarki. Wpadło mi to do głowy jak rano autem jechałem. Ale nie mam czasu teraz tego kminić.
annon
Postów w temacie: 5
Posty: 106
Rejestracja: 10 cze 2020, 09:15
Lokalizacja: Chełmsko Śląskie
Drukarka: Tatara Hayabusa
x 7

Re: Kalibracja ekstrudera Alfawise (Marlin 1.1.9)

Post autor: annon »

Klipper to jest bardzo dobry pomysł. Mnie też kiedyś @Rozarh przekonał i nie żałuje.możliwości daje fajne. Jak masz jakiś sprzęt gdzie postawisz linuxa to działaj.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Kalibracja ekstrudera Alfawise (Marlin 1.1.9)

Post autor: Jarewa »

Ogólnie miernik w dłoń jak ktoś się zna i w 2h opanuje pinologie a nawet i szybciej...
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Kalibracja ekstrudera Alfawise (Marlin 1.1.9)

Post autor: maciekk »

@annon masz rację - już ze dwa razy byłem bliski, aby wyrzucić drukarkę przez okno... na pewno media o tym powiedzą :)

Zachęcacie mnie do tego klippera - boję się, że jak zacznę to kolejna nocka nie będzie przespana... a rano trzeba wstać do pracy.

@Jarewa - zgadzam się w 100%, ale użyłeś słowa klucz: "jak ktoś się zna" - obawiam się, że dla mnie to nie 2h a 24h rozkminiania :) - ale jak bedzie trzeba to będzie...

Musze w aptece coś na spokój kupić. :)
annon
Postów w temacie: 5
Posty: 106
Rejestracja: 10 cze 2020, 09:15
Lokalizacja: Chełmsko Śląskie
Drukarka: Tatara Hayabusa
x 7

Re: Kalibracja ekstrudera Alfawise (Marlin 1.1.9)

Post autor: annon »

Klipper ma tą przewage że oprogramowanie do płyty drukarki wgrywasz raz. Całą reszte ustawiasz w pliku konfiguracyjnym printer.conf w edytorze podobnym do notatnika. Później restart klipper, 3 sekundy i działa a jak nie to klipper sam podpowiada gdzie błąd. Super interfejs i dostęp przez wifi.
Awatar użytkownika
maciekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 83
Rejestracja: 02 lut 2022, 08:33
Lokalizacja: Tczew
Drukarka: Alfawise U30Pro
x 2

Re: Klipper na Alfawise

Post autor: maciekk »

Muszę przyjrzeć się jak ogarnąć Klippera.. Mam Rpi i mam też nettopa na którym stoi HA, więc spróbuję dołożyć tam Klippera. Ale w międzyczasie - przeszukałem całe francuskie forum - udało mi się ściągnąć backup softu i zainstalowałem go z pliku .hex. Drukarka po tygodniu odpaliła - temperatura jest ok. Można sterować nią z kompa, grzanie stołu i hotendu działa :) Można by powiedzieć: sukces. Ale niestety nie do końca. Pierwsza sprawa opcja eeprom nadal jest nieaktywna (tak jak poprzednio), więc jeżeli trzeba będzie kalibrować ekstruder to nie ma szans (ale na razie się tym nie martwię). Wazniejsze jest to, że teraz wyswietlacz jest uceglony i nie reaguje na dotyk. Francuzi piszą, że tez mają z tym problem - komuś udało się załatwić soft, wgrałem go ale dotyk nadal nie reaguje (podobno można jakoś kalibrować, ale chyba wielu się to nie udało). Na razie więc walczę z wyswietlaczem...
btw, gdyby nie ten oryginalny soft, to w życiu bym tego nie ogarnał - mamy drukarke w jakiejś dziwnej konfiguracji, z dziwną płytą.. Na tym forum znalazłem również zdjęcie pinów :).

Na razie 50% sukcesów - teraz trudniejsza rzecz - czy wogóle da się przywrócić do życia wyswietlacz. Francuzi piszą bardzo różnie na ten temat. Jednym się udało, inni walczą, inni się poddali i wymienili na inny, itp..
Załączniki
Działający marlin.jpg
MartinSnow
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2022, 16:43
Drukarka: Alfawise U30 Pro

Re: Klipper na Alfawise

Post autor: MartinSnow »

Przyjacielu przypuszczam że tak jak ja masz nowszą wersje Alfawise u30pro która nie jest produkowana już przez Longera a przez TronHoo co skutkuje inna płytą i oprogramowaniem, więc każde wrzucenie firmware od 'starego' Longera kończy sie uwaleniem drukarki, ale to już wiesz.
FIRMWARE_NAME:Marlin T300 V1.2 (Github)
SOURCE_CODE_URL:tronhoo3d.com
PROTOCOL_VERSION:1.2
MACHINE_TYPE:T300
EXTRUDER_COUNT:1
UUID:Tronhoo3d-2019-0131-xixiang-2019000706
Widzę też że już ogarnąłeś Francuskie forum i oryginalne firmware od TronHoo więc w sumie wiesz co się dzieje. U mnie również ekstruder podaje za mało, wygląda że to standard, chociaż wydruki wyglądają ok (jest delikatna różnica w wymiarach kostki), ale że lubię kombinować i z uwagi na brak możliwości konfiguracji myślę nad Klipperem, w sumie mam juz wszystko gotowe, wcześniej używane rpi4 z octoprint do tego dorzuciłem klippera (Kiauh) i firmware skompilowane pod atmega2560, została tylko kwestia konfgu, bo jak można przypuszczać ten od Longera nie będzie pasował, w każdym razie wszystko teraz rozchodzi się o pinologie, a nie wiem jak się za to zabrać.
Kolejna sprawa, ale to już pytanie do bardziej doświadczonych, czy jak wrzucę klippera na płytę to nie będzie ew. jakiś problemów z powrotem do oryginału, no i co w przypadku jeżeli piny nie będą się zgadzać, coś może się uszkodzić, czy można 'żonglować' pinami bezpiecznie?.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”