Komunkiacja drukarki po Ethernet (LAN)

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
robo1973
Postów w temacie: 21
Posty: 59
Rejestracja: 19 lip 2022, 14:33
x 2

Komunkiacja drukarki po Ethernet (LAN)

Post autor: robo1973 »

Potrzebuję uruchomić komunikację płyty Anet po LAN.

Czy ktoś z kolegów spotkał się z takim rozwiązaniem ?
Proszę o pomoc, linki do projektu
Myślę o podłączeniu moduł sieciowy Ethernet ENC28J60 po ISP i modyfikację Merlina

Dokładnie chcę wysyłać komendy CNC do drukarki po LAN
Pozdrawiam !!
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Komunkiacja drukarki po Ethernet (LAN)

Post autor: JGFTW »

Podłączenie do internetu, komunikację z drukarką (sterowanie i drukowanie) umożliwia OctoPrint dla Marlina i Klippera lub Fluidd/Mainsail tylko dla Klippera.

Do podłączenia potrzebujesz PC (najtańsze będą jakieś thinclienty) albo SBC (RPI, OPI, NanoPi, RockPI, itp).
Ja proponowałbym na np OrangePI One odpalić Klippera i podłączyć z drukarką.

Natomiast tak jak rozwiązuję to problem komunikacji po LAN z drukarką to nie jestem pewny czy o to Ci chodziło, bo napisałeś konkretnie:
"Myślę o podłączeniu moduł sieciowy Ethernet ENC28J60 po ISP i modyfikację Merlina"

Zakładam, że chodziło o Marlina - firmware do drukarek 3d oraz taka wielka ryba, a nie mityczny średniowieczny czarodziej xD

Czy to musi być Marlin? Jeżeli nikt nie zrobił takiego projektu to czy dasz sobie radę z zaimplementowaniem takiej funkcji samemu?
Czy 'komendy CNC' to gcode?

Pojawił się na githubie podobny wątek:
https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/issues/821

I tam napisali, że lepiej obrać inną drogę. Obstawiam więc, że konkretnie wykorzystanie tego modułu tylko z Marlinem, żeby móc sterować drukarką nie jest możliwe, jeżeli sam takiej funkcjonalności nie zrobisz ;)
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 5
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Komunkiacja drukarki po Ethernet (LAN)

Post autor: konradsdev1 »

Do takiego rozwiązania najprościej będzie użyć gotowego modułu UART Ethernet np. https://kamami.pl/moduly-sieciowe-ether ... ernet.html
Jeśli chodzi o modyfikację Marlina to kiedyś dodałem obsługę modułu WIZnet W5500 po SPI ale na płycie z procesorem STM32F4.
Wymagało to dodania biblioteki z obsługą stosu TCP/IP oraz własnej klasy MarlinSerial.

Lepszym rozwiązaniem jest gotowy moduł UART Ethernet bo nie obciąża dodatkowo procesora i nie zwiększa wymaganej pamięci flash.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
robo1973
Postów w temacie: 21
Posty: 59
Rejestracja: 19 lip 2022, 14:33
x 2

Re: Komunkiacja drukarki po Ethernet (LAN)

Post autor: robo1973 »

Kolego konradsdev1 pomysł dobry Myślę że muszę uruchomić programowy UART (TX, RX) i podłączyć się do Atmegi
Jak już będę miał komunikację LAN>UART to teraz jak to połączyć programowo w Marlinie ? Jak wprowadzić odbierane komendy gcode ?
Pozdrawiam !!
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 5
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Komunkiacja drukarki po Ethernet (LAN)

Post autor: konradsdev1 »

Repetier-Host ma opcję połączenia przez TCP/IP.
https://www.repetier.com/download-now/
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
ppiszc
Postów w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 25 kwie 2021, 17:54
x 2

Re: Komunkiacja drukarki po Ethernet (LAN)

Post autor: ppiszc »

A nie prosciej postawic jakiegos Terminal PC Thin Client (np: HP T620)? Duzo jest uzywek na znanym portalu...
Ja tak zrobilem i na cienkim kliencie zainstalowalem sobie octoprinta (w przyszlosci bedzie klipper). Dodatkowo ustawilem sobie server VNC wiec jak bym chcial slicera odpalic to takze mozna (tylko po co).
Cienki klient od razu obsluguje kamerke i w sumie na upartego mozna miec dostep calkiem zdalny (np poprzez ZeroTier).
Nie trzeba modyfikowac Marlina i bawic sie w bufforowanie transmisji po networku (coby nie bylo przyciec podczas wydruku).
Uzywany T620 wychodzi nawet chyba taniej niz raspberry pi - i od razu jest w obudowie.
robo1973
Postów w temacie: 21
Posty: 59
Rejestracja: 19 lip 2022, 14:33
x 2

Re: Komunkiacja drukarki po Ethernet (LAN)

Post autor: robo1973 »

To może powiem tak. Drukuję za pomocą robota przemysłowego UR3 Wykorzystuję środowisko RoboDK i postprocesor, który zmodyfikowałem
Robot steruje położeniem extrudra i wysyła po LAN gocde o ilości filamentu i prędkości. Te instrukcję chcę odbierać w pycie drukarki 3D Dlatego potrzebuję komunikacji żeby je odebrać
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 5
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Komunkiacja drukarki po Ethernet (LAN)

Post autor: konradsdev1 »

Jak uda Ci się uruchomić port szeregowy w Atmedze to dowolny konwerter ETH <--> UART załatwi sprawę komunikacji.
Poszukaj takiego który ma opcję zapisania ustawień żeby nie trzeba było go konfigurować po każdym restarcie (ten od Waveshare ma taką opcję).

Czy ekstruder wysyła komendy G-code obsługiwane przez Marlina?
Możesz podać przykład co ma odbierać płyta drukarki?
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8938
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Komunkiacja drukarki po Ethernet (LAN)

Post autor: dziobu »

robo1973 pisze:Myślę że muszę uruchomić programowy UART (TX, RX) i podłączyć się do Atmegi
To nie myśl. Do doraźnego użycia (jak programowanie TMC*) można czegoś takiego użyć ale do normalnej pracy wymagającej wydajności to beznadziejny pomysł. Nie po to są peryferia sprzętowe żeby zabijać wołowatego 8-bitowego badziewia programową obsługą UARTu.

Jeśli chcesz pójść na łatwiznę - kup konwerter ETH-Serial, ustaw raz i zapomnij. Tak jak koledzy pisali.
Jeśli chcesz zrobić przyzwoicie - wymień płytę na taką która natywnie obsługuje sieć. Nie wiem czy Marlin na to pozwala, ale najwyżej odbiór danych sobie dopiszesz ;)
robo1973
Postów w temacie: 21
Posty: 59
Rejestracja: 19 lip 2022, 14:33
x 2

Re: Komunkiacja drukarki po Ethernet (LAN)

Post autor: robo1973 »

Ok widzę ze każdy ma inne pomysły
konradsdev1 pisze:Czy ekstruder wysyła komendy G-code obsługiwane przez Marlina?
Możesz podać przykład co ma odbierać płyta drukarki?
Tak śle to to chcesz i w jakim zaprogramujesz formacie (programuję w python)


Poprawiłem cytowanie.
dziobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”