Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
marcin86
Postów w temacie: 11
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

Post autor: marcin86 »

Zainstalowałem Klippera na Raspberry, wszystko zgodnie z instrukcją z youtuba i przy wrzucaniu jakiegokolwiek pliku .cfg mam komunikat:

File contains no section headers.
file: /home/pi/klipper_config/printer.cfg, line: 8
'\n'

niestety jestem zbyt zielony by grzebać w pliku cfg a chciałbym odpalić drukarkę.
Druga sprawa - plik który mam niby został zrobiony pod TMC2208/09 przy założeniu że kable nie zostały obrócone. U mnie wymieniłem na 2209 i obracałem wtyczki - jak to zmienić w pliku cfg?
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 7
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

Post autor: Trolinka »

Nie "wrzucaj" pliku via ftp/scp/inne tylko w mainsail/fluidd create, printer.cfg i copy paste wklej konfigurację. \n to znaki końca linii np. windowsa, przy ftp kwestia trybu przesyłania pliku binary mode vs ascii mode, jeden przegra plik w "formacie" windows, drugi zrobi konwersję.
Ale najprościej po prostu jak na początku, copy / paste do klippera i on sobie zapisze poprawnie.
JGFTW
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
marcin86
Postów w temacie: 11
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

Post autor: marcin86 »

Dzieki, faktycznie to rozwiazuje problem ale.... mam problem z odleglością głowicy od stołu- mialem to manualnie ustawione w marlinie (nie mam bl touch) a klipper pcha głowice niżej..
generalnie mam już dość i chcę wróciuć do marlina na razie.
ponoć służy do tego:

avrdude -p m2560 -P /dev/ttyUSB0 -c wiring -D -U flash:w:MEGA_S_DGUS_v1.2.0-beta.3.hex

ale wklejenie w konsole klippera nic nie daje.
Podejrzewam, że trzeba przejść w "inną konsole"?
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 7
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

Post autor: Trolinka »

Nie poddawaj sie, klipper jest kapitalny i o niebo lepszy/wygodniejszy niż Marlin :> Daj mu szansę :-)
To co podałeś to komenda z poziomu linuxa na terminalu raspberry.

Proste ustawianie Z offset w klipperze https://www.youtube.com/watch?v=8B12D_D1i0s&t=1017s
Albo poczytać: https://www.klipper3d.org/Bed_Level.html
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
marcin86
Postów w temacie: 11
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

Post autor: marcin86 »

Rozumiem, że /dev/ttyUSB0 odnosi się od jakiejś lokalizacji gdzie powinien się znaleźć plik? Mozesz coś podpowiedziec - nie znam linuxa.
Klipper na pewno nie jest dostępny dla kogos kto nie jest mocno zagłębiony w temat - mnie pokonało konfigurowanie pliku .cfg
aniol310
Postów w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 31 sty 2021, 17:52
Lokalizacja: zduńska wola
Drukarka: własna konstrukcja
x 2

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

Post autor: aniol310 »

Najpier musis mieć program Dude, ta lokalizacja to jest gdzie numer portu USB dobkturego podpięty jest mega
marcin86
Postów w temacie: 11
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

Post autor: marcin86 »

Czyli na moim poziomie umiejętności wygląda to jak droga bez powrotu.

Cz byłby ktoś na tyle miły by wyjaśnić mi co zrobić z błędem:

Option 'control_pin' in section 'bltouch' must be specified

plik pochodzi stąd:
https://github.com/JJShankles/3d-printers

wg tego co jest w treści pliku aktywowałem "z limit switches" ponieważ nie mam zainstalowanego bltouch (mam kupiony ale najpierw chce uruchomic znowu drukarke)

szukając znalazłem jakiś plik cfg do niemodyfikowanej ai3m ale tam nic nie działało.

drukara: ai3mS, 2209 (reversed plugs), titan
Załączniki
printer.txt
(11.01 KiB) Pobrany 52 razy
marcin86
Postów w temacie: 11
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

Post autor: marcin86 »

Postanowiłem jednak założyć bltouch i poszło dość sprawnie. Zrobiłem testy w klipperze i chyba jest ok do momentu jak próbuję zrobić bed mesh.
głowica przesuwa się w osi X co ok 20mm i bada stół. W momencie jak oś Y ma się przesunąć rozlega sie głośny hałas a stół przesuwa się dosłownie kilka mm i tak za każdym razem. W efekcie sprawdzone zostaje moze 1/5 osi Y.
Problem z mechaniką?
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 7
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

Post autor: Trolinka »

No to próba czy mogę pisać czy nadal nie :>>>

Ad1. Powrót. Zainstalować z terminala RPI avrdude (apt install avrdude). Pod które ttyUSB Ci wskoczy to komendami dmesg i tail znajdziesz. Musisz wygooglać bo nie mogę napisać składni bo się wywala :>

Ad2. control_pin tak jak napis głosi (jak nie kapiszi to wrzucaj w translator google). Brakuje wpisu control_pin w sekcji bltouch. Zobacz sobie taki printer.cfg, tam ładnie masz poukładane wszystko w sekcje.

Ad3. Ruch osi Y. Pod Marlinem jeździło poprawnie? Jak tak to mechanicznie masz ok, tylko coś w printer.cfg nie teges. Home Y robi się poprawnie?

Który ten printer.cfg z tego githuba użyłeś? Bo tam kilka jest a jak patrzę to ten podpisany tmc2208 ...nie ma sekcji tmc2208, a ten co nie wspomina o tmc ma wpisy :> Więc coś pokręcone.

PS. do Ad.1
Chyba ścieżek forum nie pozwala i nie mogłem odpisać :> No obrazkowo zatem :P
Pierwsze przeszuka logi kernela jakie urządzenia wykrył, drugi monitoruje na żywo więc odpinasz/podpinasz i Ci się pojawi.
Składnia do szukania ttyUSB
Składnia do szukania ttyUSB
klipper.PNG (6.01 KiB) Przejrzano 1610 razy
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
marcin86
Postów w temacie: 11
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: Klipper anycubic mega S problem z uruchomieniem

Post autor: marcin86 »

Dziękie wielkie. Nadal walcze z Klipperem ale droga powrotna może się przydać.
Problem z osią Y rozwiązało poluzowanie paska (był chyba zbyt napiety) później też zmniejszyłem predkość z 200 na 50.

Zrobiłem jakieś kalibracje i przystąpiłem do pierwszego druku ale nie rozumiem jednej rzeczy. Standardowo ta drukarka ma krancówki na osiach Z i przy homing poziomuje oś Y. Po tym jak zrobiłem probe_calibrate i poziomowanie stołu (mapa była w granicach rozsądku) trochę jeszcze kręciłem drukarką i po czasie cała mapa się posypała bo oś Y nie była już pozioma - a klipper nie korzysta ze wspomnianych krańcówek.
Mam wrażenie że ten plik konfiguracyjny nie jest optymalnie przemyślany do tej drukary.

Czy jest możliwość by drukarka korygowała sobie oś Y za pomocą krańcówek przy osiach Z?


W osiach Z to wygląda tak:
Załączniki
z.JPG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”