Oryginalna Prusa i3MK2(s)

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Oryginalna Prusa i3MK2(s)

Post autor: Zepco »

Ostatnio ukazała się aktualizacja FW dla tej drukarki i zmiany jak dla mnie okazały się bardzo istotne.
Do tej pory (od zakupu) miałem problem z podgrzaniem stołu powyżej 90st ponieważ otrzymywałem błąd "preheat error". Na początku sądziłem, że to błąd sprzętu, ale jak się okazuje zawiniło oprogramowanie, które na szczęście poprawili.
Podobnie z utrzymaniem temperatury głowicy, która wahała się w granicach +/- 5st, a to już dość dużo. W tej chwili dodana została możliwość kalibracji PID i dla 215st (PLA) nie mam wahań a dla 230st (ABS) jest to maks 1st!
A teraz najnowsza i najfajniejsza część aktualizacji, mianowicie kalibracja czujnika PINDA, który jak wiecie po podgrzaniu stołu nie działał prawidłowo. Wiadomo, można to ominąć puszczając druk na zimnym stole, zrobić kalibrację i dopiero pozwolić na podgrzanie reszty elementów, ale kto by na to czekał.

Dla osób, które posiadają linuxa, ale boją się kombinować z linią poleceń albo tak jak u mnie było mają błąd z przekroczeniem czasu mała informacja, że aktualizacji można bezboleśnie i bezproblemowo dokonać za pomocą slicera Cura. W mojej w wersji 2.5.0 trzeba wejść w Preferences -> Configure Cura -> Printers i wcisnać przycisk Upgrade Firmware a tam Upload custom Firmware. Wybieramy odpowiedni plik .hex dla swojej płytki, chwila wgrywania i nasza pruska jest jeszcze lepsza niż dotychczas. :-)
Najnowsza wersja Firmware do pobrania na stronie http://www.prusa3d.com/drivers/
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
tpila1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 128
Rejestracja: 24 kwie 2017, 10:04
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 34

Re: Oryginalna Prusa i3MK2(s)

Post autor: tpila1 »

Nowości niby fajne, ale u mnie np. kalibracja PINDA w ogóle się nie sprawdziła. Może temu, że wcześniej zawsze trzymałem dyszę ok 12cm nad stołem i jego ciepło w baaaardzo minimalnym stopniu wpływało na jakość pomiaru. Po włączeniu tej opcji co każdy wydruk musiałem obniżać lub podnosić dyszę o 0,03 mm, ale to może kwestia samego czujnika, czytałem, że nie grzeszą one jakąś jakością ISO ;)

Co do kalibracji PID, lepsza jest ta wywoływana z gcodu i wpisywana ręcznie w eeprom, ponieważ ta z menu ma mniej pomiarów i w niektórych przypadkach dalej mogą być drobne skoki temperatur.

Mnie najbardziej przypadł go gustu skrót do przesuwania osi Z :)
Prusa i3 MK3(S)
Prusa i3 MK2 3030 Haribo Edition
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”