Odzyskanie pociętego modelu - pytanie teoretyczne - analiza wytrzymałości

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Odzyskanie pociętego modelu - pytanie teoretyczne - analiza wytrzymałości

Post autor: kapi »

Pytanie czysto teoretyczne - czy po pocięciu modelu jakimkolwiek programem, da się odzyskać model który już ma warstwy ?

jak na foto :

myślę, że znacznie by to ułatwiło ew. analizę wytrzymałościową danej części. można sterować wypełnieniem, grubością ściany, itd.

ktoś się spotkał z takim podejściem ? jakiś program oferuje taką funkcję zapisu modelu ?
Załączniki
model_1.PNG
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Odzyskanie pociętego modelu - pytanie teoretyczne - analiza wytrzymałości

Post autor: McKee »

Zapis jest w g-code czyli są to kody sterujące do TWOJEJ (konkretnej) drukarki (do TWOICH ustawień).
Nie bardzo widzę sens przerabiania / analizy g-code i odtwarzania z nich .. no właśnie ... czego? STL-a?
Pocięty model jest nieprzenośny / nieprzenaszalny (na inne drukarki, na podobnych może działać).
Analiza g-kodu - istnieje ale nie do odtwarzania gotowego elementu w celu kompletnej przebudowy, tylko do drobnych poprawek - otwórz plik przy pomocy notatnika - zobaczysz co można zrobić.
Analizę wytrzymałościową, różne wypełnienia itp możesz robić slicerem PRZED pocięciem elementu.

Ew. Polska firma ATMAT robi swojego slicera - może zechcą coś odkrywczego dodać ;)
kapi
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Odzyskanie pociętego modelu - pytanie teoretyczne - analiza wytrzymałości

Post autor: mcxmcx »

Nie nie.
Jak masz wolumetryczne E to do każdej drukarki.
kapi
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Odzyskanie pociętego modelu - pytanie teoretyczne - analiza wytrzymałości

Post autor: kapi »

McKee, mcxmcx, głównie chodzi mi o to, że jak mam już pocięty model jak na zdjęciu, to suwakiem mogę przeglądać warstwy, w końcu program generuje jakieś grafiki które są widoczne, pomijając gcode.
Próbowałem taki myk, że cura przeskalowała model, później zapisałem to do stl i w innym programie jestem w stanie otworzyć ten stl .
Tu akurat mówię o stl ale format może być każdy, odczytywany przez programy grafiki inżynierskiej.
Nie chcę analizować gcode tylko pocietą bryłę na prążki które widzę na ekranie.

Jaki slicer robi analizy wytrzymałościowe ?

tapatalk
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: Odzyskanie pociętego modelu - pytanie teoretyczne - analiza wytrzymałości

Post autor: pszczelaszkov »

W bezposredni sposob to nie wiem, ale tak mnie teraz oswiecilo i moze da sie machnac, zrobic prosta konwersje gcode do .XYZ i potem http://fabacademy.org/archives/2014/tut ... ToSTL.html Sounds like fun
kapi
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Odzyskanie pociętego modelu - pytanie teoretyczne - analiza wytrzymałości

Post autor: kapi »

pszczelaszkov pisze:W bezposredni sposob to nie wiem, ale tak mnie teraz oswiecilo i moze da sie machnac, zrobic prosta konwersje gcode do .XYZ i potem http://fabacademy.org/archives/2014/tut ... ToSTL.html Sounds like fun
no, muszę to spróbować.
:piwo:
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Sokoli
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 224
Rejestracja: 03 paź 2016, 12:58
Lokalizacja: Radom
x 27

Re: Odzyskanie pociętego modelu - pytanie teoretyczne - analiza wytrzymałości

Post autor: Sokoli »

Model 3d z gcode-a musiał by być bardzo prezycyjny, ile to będzie zajmować miejsca? na pewno bardzo dużżo.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Odzyskanie pociętego modelu - pytanie teoretyczne - analiza wytrzymałości

Post autor: McKee »

kapi pisze:Nie chcę analizować gcode tylko pocietą bryłę na prążki które widzę na ekranie.
Nie rozumiem. Pocięta bryła to g-code. Prążki to ślad głowicy - ścieżka filamentu.
Przeczytaj: http://www.designfutures.pl/?p=76044 - może znajdziemy wspólny język.
Analizę wytrzymałościową projektowanego elementu robisz (w narzędziach) na etapie projektowania.
Na etapie cięcia tak odbierasz parametry druku, żeby najlepiej wypełnić drukowany element.
Możesz różne jego części / warstwy drukować z różnymi parametrami (np. slic3r i s3d to robią).
Ale to Ty musisz tak dobrać parametry, żeby Twój element był wytrzymały tam gdzie chcesz - analiza wytrzymałościowa bryły to nie ten etap - analiza wypełnienia i sposób prowadzenia ścieżek owszem - po to slicer pokazuje ci ścieżki, żebyś określił czy nie ma błędów czy czegoś nie skorygować, jak zmienić parametry, żeby poprawić jakość drukowanego elementu.
Polecam otwarty umysł i poczytanie tego: http://richrap.blogspot.com/2015/01/sli ... ng-3d.html - według naszych firmowych mądrości to herezje jakieś ;) (np. grubość ścieżki 0,86mm) ale ilustrowane zdjęciami i z dokładnym tłumaczeniem dlaczego - slicer tego typu symulacji za Ciebie nie zrobi (jeszcze?), a na forum wszyscy (?) piszą o mnożniku 0,8 zamiast np 1,2.

A to, że w slicerze reskalujesz STL trudno skomentować... cóż, łopatą też można gwoździe wbijać ;), slicer (jak sama nazwa wskazuje) służy do czego innego, ale jeżeli ci to, pasuje to OK :good:
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: Odzyskanie pociętego modelu - pytanie teoretyczne - analiza wytrzymałości

Post autor: pszczelaszkov »

Slicer reprezentuje rzeczywisty rozklad materialu jaki bedzie w wynikowym modelu i mi tez sie wydaje ze tu powinien byc etap analizy wytrzymalosciowej. Aczkolwiek i tak jestesmy ograniczeni do ogolnego wypelnienia, raczej nie wysterujemy wypelnieniem nawet jesli okaze sie ze gdzies jest problem w poszczegolnych miejscach i zostaje nam ustalenie na oko wypelnienia i wykresy rozciagania :D
http://www.mechanik.media.pl/pliki/do_p ... 3-0538.pdf.
Jeszcze z trzeciej strony(to taki graniastoslup bydzie), rozne patterny wypelnienia na inne sily dzialaja inaczej.
Z czwartej w slicery nie zaimplementuja od tak sobie takich featurow, bo troche zabawy z tym jest.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Odzyskanie pociętego modelu - pytanie teoretyczne - analiza wytrzymałości

Post autor: McKee »

To trochę nie tak moim zdaniem.
Z drukarki 3D wychodzą prototypy a nie gotowe elementy.
Analizy wytrzymałościowe prototypów, na dodatek wyprodukowanych z różnych materiałów i ew. z różnym wypełnieniem nie mają większego sensu - zbyt dużo zmiennych (sama tylko zmiana temperatury o 10°C potrafi dramatycznie zmienić parametry wydruku). Tego się nie da (IMHO) policzyć. Rozumiem że chciałoby się to mieć, ale też trzeba sobie uzmysłowić, że hobbyści/drukarze gotowych elementów a nie prototypów są jakimś ułamkiem procenta. Nie widzę "zwrotu z inwestycji" w stworzeniu takiej funkcjonalności w slicerze.
Od tego mamy narysowane ścieżki / strukturę elementu żeby (na podstawie doświadczenia) samemu ocenić wytrzymałość prototypu a potem ew. poprawić i wydrukować kolejny ;).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”