Przygotowanie projektu do druku

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
belialek

Przygotowanie projektu do druku

Postautor: belialek » 11 maja 2018, 13:41

Witam,

Na dniach wreszcie ma do mnie przyjść pierwsza drukarka 3D (MK3) tak więc czas przygotować projekty - w związku z tym mam kilka pytań początkującego:

1) czy podczas projektowania w programie typu blender/3ds muszę brać pod uwagę ilość np. segmentów w modelu cylindra? Czy podczas druku program i tak będzie wiedział, że chodzi mi o cylinder a nie np 32-ścianościan :D

2) czy samo dzielenie elementów lepiej wykonać na etapie projektowania w natywnym programie (j/w) czy w slicerze (tego to jeszcze na oczy nie widziałem)? Chodzi o takie dzielenie, żeby zminimalizować/uniknąć drukowania podpór.

3) czy wymiary w programie blender/3ds (unit ustawiony na mm) będą zachowane przy samym przesłaniu do drukarki, czy całość trzeba jeszcze jakoś skalować/kalibrować w slicerze. Innymi słowy - czy pliki modeli 3d przechowują informacje o skali?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 610
Kontaktowanie:

Re: Przygotowanie projektu do druku

Postautor: dziobu » 11 maja 2018, 13:50

Witaj,
belialek pisze:1) czy podczas projektowania w programie typu blender/3ds muszę brać pod uwagę ilość np. segmentów w modelu cylindra? Czy podczas druku program i tak będzie wiedział, że chodzi mi o cylinder a nie np 32-ścianościan :D

Podczas eksportu do STLa i tak zrobisz z tego n-ścian. Na dzień dzisiejszy w świecie reprapów nie ma prawdziwych okręgów. Są tylko trójkąty.
Istotne natomiast żeby obiekt był spójny; to ważna uwaga bo wiem że Blender szczerze ma to gdzieś. Tak jak kierunki ścian.
belialek pisze:2) czy samo dzielenie elementów lepiej wykonać na etapie projektowania w natywnym programie (j/w) czy w slicerze (tego to jeszcze na oczy nie widziałem)? Chodzi o takie dzielenie, żeby zminimalizować/uniknąć drukowania podpór.

Zadaniem slicera jest wydrukowanie modelu/ów który/e załadujesz. Od biedy możesz obrócić czy przeskalować. Ale jakieś cięcia czy podziały powinieneś zrobic wcześniej.
belialek pisze:3) czy wymiary w programie blender/3ds (unit ustawiony na mm) będą zachowane przy samym przesłaniu do drukarki, czy całość trzeba jeszcze jakoś skalować/kalibrować w slicerze. Innymi słowy - czy pliki modeli 3d przechowują informacje o skali?

STL nie zachowuje informacji o jednotkach. Te dobiera dopiero slicer i przeważnie od razu zakłada że chodzi o mm/cale (zapewne masz w nastawach).
Np w Sketchupie normalnie rysuje się pod druk 3D (i eksportuje) w metrach a slicer i tak czyta to jako mm.
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D
belialek

Postautor: belialek » 11 maja 2018, 13:56

dziobu pisze:Podczas eksportu do STLa i tak zrobisz z tego n-ścian. Na dzień dzisiejszy w świecie reprapów nie ma prawdziwych okręgów. Są tylko trójkąty.

Jasne, całą grafika 3d to trójkąty i poligony - bardziej chodzi mi o to, czy jak w takim 3ds cylinder będzie miał te 32 ściany (co jest widoczne na podglądzie bez renderowania) to czy po wydrukowaniu będzie automatycznie zinterpretowane i wydrukowane jako cylinder w najlepszy możliwy dla drukarki sposób, czy zostaną widoczne 32 ściany? :)
Awatar użytkownika
Hejterro
x 13

Postautor: Hejterro » 11 maja 2018, 13:59

Korzystam na co dzień z Inventora, ale myślę, że nie robi to większej różnicy.
1. Slicer obsługuje pliki .stl, które są niejako siatką zrobioną z trójkątów. Także każdy okrąg będzie ileśtam-kątem. Przy eksporcie z programu do tworzenia (3DS, Inventor, itd.) do stl'a musisz sobie ustawić jednostkę eksportu i jakość - jednostka wiadomo, a jakość określa ilość tych trójkątów przy samym eksporcie. Wiadomo, lepsza jakość oznacza dużo trójkątów i większą wagę samego pliku. Im więcej trójkątów, tym dłużej slicer będzie go obrabiał. Tu zostawiam decyzję o jakości pod dany model i to co chce się uzyskać.
2. Do cięcia sam używam Meshmixera. Wrzucasz tam już zaprojektowany element w formacie stl i tniesz sobie płaszczyznami aby uzyskać co chcesz. Moim zdaniem jedna z wygodniejszych opcji.
3. To samo co w punkcie 1. Jak dobrze ustawisz jednostki to raczej nie będzie problemu ze skalowaniem. Autodesk ma domyślnie chyba ustawione centymetry w eksporcie i wtedy trzeba sobie przeskalować elementy x10.

Edit. Widzę, że Dziobu mnie ubiegł :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
x 610
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 11 maja 2018, 14:02

W druku 3D automatycznie to tylko dysza się zapycha :P
Slicer nie robi z plikiem nic. On nie wie że to czy tamto to okrąg. Ty musisz podczas rysowania czy eksportu zadbać o to żeby wynikowy STL miał cylinder z pożądaną ilością ścian.
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D
belialek

Postautor: belialek » 11 maja 2018, 14:21

OK, właśnie o to mi chodziło :) Dzięki - jak jeszcze na czymś utknę to pozwolę się dopytać (a utknę na bank) :)
Awatar użytkownika
rafaljot
Zasłużony
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 522

Postautor: rafaljot » 11 maja 2018, 15:29

belialek pisze:1) czy podczas projektowania w programie typu blender/3ds muszę brać pod uwagę ilość np. segmentów w modelu cylindra? Czy podczas druku program i tak będzie wiedział, że chodzi mi o cylinder a nie np 32-ścianościan :D

Jak dasz za mało, to wyjdzie kanciak, jak za dużo, to dłużej będzie sliser ciąć a potem elektronika może nie wyrobić na okręgach, co czasem widać w postaci krótkich zatrzymań głowicy i bąbli na wydruku. Przykładowo takie okręgi śred. 10-20mm to robię 48 segmentów.
belialek pisze:2) czy samo dzielenie elementów lepiej wykonać na etapie projektowania w natywnym programie (j/w) czy w slicerze (tego to jeszcze na oczy nie widziałem)? Chodzi o takie dzielenie, żeby zminimalizować/uniknąć drukowania podpór.

lepiej samemu pociąć wcześniej w programie graficznym na fragmenty. Można to zrobić sprytniej.
belialek pisze:3) czy wymiary w programie blender/3ds (unit ustawiony na mm) będą zachowane przy samym przesłaniu do drukarki, czy całość trzeba jeszcze jakoś skalować/kalibrować w slicerze. Innymi słowy - czy pliki modeli 3d przechowują informacje o skali?

Z tym zawsze są jakieś czary. Gdzieś na sieci jest how-to jak skonfigurować Blendera pod druk 3d, w tym jak dobrać jednostki. Najczęściej "1" to potem 1mm niezależnie czy 1 to był 1mm czy 1m. Najlepiej zrobić jakikolwiek model i załadować do Slicera. Sprawdzić, czy jest ok i tego się potem trzymać.

Na przykład w Sketchupie używam 1m=1mm. Głównie dla tego, że przy projektowaniu w mm gubi dokładność. Domyślny profil SketchUpa do druku 3D nie nadaje się od używania. Każdy STL po załadowania do Sketchupa pierwsze przeskalowuję x1000. Blender chyba nie ma tej przypadłości.
Lume, Lume+
Velleman Vertex K8400x2
HyperCube Evolution ST 250
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
x 328

Postautor: McKee » 11 maja 2018, 16:51

Nikt nie napisał wprost to ja dorzucę: wywal Blendera - on się słabo nadaje do projektowania pod druk 3D.
jarn
Motto na dziś: "How may I amuse you?"
belialek

Postautor: belialek » 11 maja 2018, 18:57

Plik przygotowałem w 3ds, zapisałem do stl, zaimportowałem w slic3r - plik załadował się poprawnie, wymiary trzyma idealnie. Po kliknięciu "Slice now" pojawiło się info, że sporo rzeczy sobie popoprawiał i model dumnie pokazuje się w zakładce 3D. Niestety jak przełączę na zakładkę "Preview" to widać tylko małą część modelu (zabawa suwakami nic więcej nie wnosi). Co poszło nie tak? :)
Załączniki
slicer2.png
slicer1.png
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
x 610
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 11 maja 2018, 19:03

A jesteś pewien że model jest prawidłowy?
Wrzuć tu STLa.
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D

Wróć do „Slicery”