Korekta histerezy napędu w slicerze

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Korekta histerezy napędu w slicerze

Post autor: tomekr »

Mam pytanie, czy w jakimś slicerze jest korekta pewnej niedoskonałości mechanicznej drukarek (i nie tylko). Chodzi o to, że jak jakaś oś zmienia kierunek to w wyniku powszechnie panującego tarcia i jakiejś elastyczności napędu pojawia się tzw histereza. Precyzyjniej ujmując, gdy np napęd osi x zmienia kierunek z jazdy w prawo, na lewo, to potrzeba kilka (czasami kilkanaście) mikrokroków żeby głowica ruszyła w drugim kierunku. W rzeczywistości jest to 0.02 do 0.2mm martwego ruchu. Jest to do określenia, ale do eliminacji tylko przez slicer, przez dodanie kilku mikrokroków na rozruch przy nawrocie napędu osi x czy y. Nie ma z tym problemu przy dyszach większych niż 0,4, ale przy druku dyszą 0.1 czy 0.15 to te nawet 0.02mm przesunięcia stanowi problem. Mam Kisslicera w wersji premium, ma sporo ciekawych funkcji, ale tego mi brakuje (no może jeszcze trójkątnego wypełnienia, jak np w slic3-rze). Zlewają się linie, szczególnie widoczne na rafcie, gdzie ostatnia warstwa rozdzielająca (do oderwania) jest drukowana pocienioną ścieżką np 0.07-0.12, zależnie od dyszy, wówczas przy odległości nitek raftu 0.12-0.2 widać to wyraźnie, łączą się parami i psuje to efektywność odrywania raftu i wyglądu oderwanej powierzchni.
Holgin
Postów w temacie: 4
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Korekta histerezy napędu w slicerze

Post autor: Holgin »

To o czym mówisz to backlash. Tego raczej nie kompensuje się w slicerze, tylko w firmware, Marlin coś takiego wspiera przykładowo. Jesteś pewien, mechanika jest w 100% dobra w drukarce?
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Korekta histerezy napędu w slicerze

Post autor: tomekr »

Problem zaczyna być widoczny przy małych dyszach, jak wspominałem 0.1-0.15mm, jakoś nie widzę żeby wielu userów używało tych dysz, to i problem się nie ujawnia. Nawet przy dyszy 0.25 jest raczej OK, aczkolwiek daje się to zauważyć. Tarcie jest powszechne, elastyczność pasków też, to podejrzewam, że problem też jest powszechny. Ja mam płytę Dueta WiFi z Reprapem i nie natrafiłem na backlash. Może tam jest jakaś procedura do tego, ale nie natrafiłem na to i stąd moje stwierdzenie, że skoro nie ma tego w drukarce to powinno być w slicerze i pewnie masz rację.
Teraz to nie wiem czy to właściwy dział na takie pytania.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Korekta histerezy napędu w slicerze

Post autor: kapi »

tomekr pisze:Problem zaczyna być widoczny przy małych dyszach,
co prawda tak małych nie używam, ale przy 0,4 tez to jest widoczne gdy zacznie się za bardzo w sofcie grzebać ;)

myślę, że można to zniwelować o czym piszesz za pomocą ustawień jerk. samo eksperymentowanie, przez niektórych pokazane na wykresach daje do myślenia.
zobacz np tu : https://ultimaker.com/en/resources/52664-speed

Kod: Zaznacz cały

Enable jerk control
Jerk defines the speed of the print head before performing a hard stop. Just like a car, the print head needs to come to a complete stop at some points. It's comparable to hitting the brakes in a car. When you do this at high speeds it feels uncomfortable. The jerk settings reduce the speeds set in the firmware, making the print a little slower, but more accurate.
ja przestałem tą funkcję zmieniać :piwo: używam dobrego smaru :DD


tu jeszcze jeden link : https://reprap.org/forum/read.php?1,762 ... msg-763021
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Korekta histerezy napędu w slicerze

Post autor: mcxmcx »

Jeszcze, w lepszych kasynach, koryguje sie to enkoderem na osi.

Koszt rzędu $15 na os, a silnik "dokręca" ruch do zadanej wartości.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Korekta histerezy napędu w slicerze

Post autor: mcxmcx »

maszynach.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Korekta histerezy napędu w slicerze

Post autor: tomekr »

mcxmcx pisze:Jeszcze, w lepszych kasynach, koryguje sie to enkoderem na osi.

Koszt rzędu $15 na os, a silnik "dokręca" ruch do zadanej wartości.
Enkoder na osi to dobry pomysł, ale nie taki prosty do implementacji, jakoś się zaprzyjaźniłem z Duetem Wifi, a on nie korzysta z enkodera, raczej zamontuje większe silniki (rozmiar 56) i przekładnię na większych kołach, np. 30/60zębów, zwiększy to precyzję silnika. Kolejna rzecz, to paski, mam jakieś niby przyzwoite chinczyki (hehe) z brązową warstwą, ale są jak guma do majtek, 80% histerezy to właśnie ich rozciągliwość, spróbuje jeszcze paski z stalowym kordem, ale muszę wcześniej przebudować drukarkę lub w końcu popełnić nową, bo przy grzaniu komory poliwęglan obudowy Vertexa się odkształca - inne współczynniki rozszerzalności obudowy i pasków powodują nie małe naprężenia. Tak naprawdę to myślę o paskach i kołach zębatych GT3 Gatesa (wytrzymałość i jakość) w nowej drukarce, właśnie ze względu na tą histerezę i fale przy narożnikach wydruku - drgania, przyśpieszenia, jerk itp rzeczy, ale to koszty GT2 x 5.

I znowu odbiegam od tematu, heh.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2019, 18:45 przez tomekr, łącznie zmieniany 1 raz.
Holgin
Postów w temacie: 4
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Korekta histerezy napędu w slicerze

Post autor: Holgin »

A czemu nie oryginał 2GT Gates?
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Korekta histerezy napędu w slicerze

Post autor: tomekr »

Holgin pisze:A czemu nie oryginał 2GT Gates?
Właśnie ze względu, że ten GT2 no name przypomina gumę od majtek, a GT2 Gates'a 10mm + dobre zębatki to też koszt GT2 x 4, a GT3 przy szerokości 6mm jest jeszcze kilka razy wytrzymalszy od GT2 10mm i to już prawie ta sama cena, no i myślę o drukarce o polu przynajmniej 300x300 do 350x350.
Holgin
Postów w temacie: 4
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Korekta histerezy napędu w slicerze

Post autor: Holgin »

Jakie koła zębate do tego? Przy pasku GT3 (skok 3mm) mogą wyjść nieładne wartości steps per mm i będzie trzeba stosować zaokrąglenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”