Początkujący pilnie potrzebuje robić duże wydruki z dobrymi podporami na podstawie wadliwych modeli 3D

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Początkujący pilnie potrzebuje zrobić tygodniowy wydruk z dobrymi podporami na 4Max Pro

Post autor: Berg »

napisałem Ci, że 1.2mm, Skoro wiesz, że będzie za mało to po ch. pytasz.
odbiorca
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 32
Rejestracja: 18 lut 2020, 14:28
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 1

Re: Początkujący pilnie potrzebuje zrobić tygodniowy wydruk z dobrymi podporami na 4Max Pro

Post autor: odbiorca »

Julian pisze:
FlameRunner pisze:to ją sklej z grubego papieru.
Lub styrodur modelarski.
I po co te złośliwości? Przecież na samym początku pisałem, że się na tym nie znam. Ale dzięki niektórym już wiem więcej...
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Początkujący pilnie potrzebuje zrobić tygodniowy wydruk z dobrymi podporami na 4Max Pro

Post autor: sagittario »

Nie piszę tego złośliwie ale ja zastanowiłbym się czy nie wykonać tego z tektury/styroduru. Myślę, że byłoby to szybsze jeśli model jest dla kogoś i jest pilny do dostarczenia.
Dlaczego nie zastanowisz się nad podziałem tego modelu na mniejsze elementy?
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Początkujący pilnie potrzebuje zrobić tygodniowy wydruk z dobrymi podporami na 4Max Pro

Post autor: Adinfo »

odbiorca pisze:Jeśli model będzie miał 20 cm x 10 cm x 10 cm to te 1,2mm chyba będzie za mało na grubość ścian? Ile powinna mieć ściana grubości żeby było dobrze ?
Przy 1.2mm grubości ścian będzie dobrze - jak w drukarce jest dysza 0.4mm to 3 obrysy zrobią pełną ścianę o grubości 1.2mm - najlepiej aby ściany i elementy obiektów do druku miały wielokrotność "otworu w dyszy". Czyli jak będziesz miał w projekcie cieńsze ścianki - 0.4mm to też się poprawnie wydrukują - oczywiście zawsze jakieś ustawienia mogą to nieco popsuć/poprawić itp. ale powinno być dobrze.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Początkujący pilnie potrzebuje zrobić tygodniowy wydruk z dobrymi podporami na 4Max Pro

Post autor: poharatek »

odbiorca pisze:I po co te złośliwości? Przecież na samym początku pisałem, że się na tym nie znam. Ale dzięki niektórym już wiem więcej...
Bynajmniej nie są to złośliwości, ale rzetelne rady. Tak, jak to @sagittario pisał: Jeśli jest to robota terminowa; no to depron, balsa, cienki HIPS, karton i jazda! - bo w ten sposób makiety architektoniczne się robiło "od zawsze"...
Ogólnie, podejmując się tego zadania bez doświadczenia w drukowaniu i znajomości programów do projektowania w 3d wpakowałeś się w niezłe szambo, bo druk jest ściśle związany z projektowaniem, a modele przeznaczone do druku muszą spełniać szereg ściśle określonych wymogów.
Jakich - pisał już o tym @rafaljot i podlinkował Ci nawet poradnik, a na sieci można znaleźć znacznie więcej na ten temat.

Odnosząc się do tego konkretnego modelu:
Jeśli nie jest konieczne, żeby okna drzwi etc. były wykonane jako otwory a w makiecie nie ma być widoczne wnętrze budynku, to najprościej by było gdyby gdyby główna była budynku była zamknięta i jednolita, a okna drzwi, itd były zrobione jako zagłębienia w elewacji.
Detale - na przykładzie balkonu muszą być przygotowane pod wydruk tak, żeby podłoga balkonu miała grubość co najmniej jednej wysokości ścieżki druku, a balustrada miała szerokość co najmniej jednej szerokości ścieżki.
Z tym, że z powodu podpór należałoby się zastanowić, czy nie prościej byłoby je wydrukować osobno a następnie dokleić do głównej bryły.
Inne detale, takie jak rynny i rury spustowe do nich najprawdopodobniej w ogóle nie będą możliwe do odwzorowania w technologii FD... znaczy FFF (widzisz @FlameRunner - zapamiętałem ! ;)) i trzeba się zastanowić nad jakąś inną metodą ich wykonania, żeby potem dokleić je do makiety.
japim
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Początkujący pilnie potrzebuje zrobić tygodniowy wydruk z dobrymi podporami na 4Max Pro

Post autor: bafunio »

szybka rada kup drukarkę z dwoma głowicami np zortrax m300 dual , ultimaker 5 lub podobny sprzęt , wydrukujesz z rozpuszczalnymi w wodzie podporami i nie będziesz miał problemu. Jak będziesz korzystał z oryginalnych filamentów to przy okazji będziesz miał dobrze zrobione profile
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 2
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Początkujący pilnie potrzebuje zrobić tygodniowy wydruk z dobrymi podporami na 4Max Pro

Post autor: Julian »

odbiorca pisze:
Julian pisze:
FlameRunner pisze:to ją sklej z grubego papieru.
Lub styrodur modelarski.
I po co te złośliwości? Przecież na samym początku pisałem, że się na tym nie znam. Ale dzięki niektórym już wiem więcej...
Chłopie, zabierasz się do tego jak pies do jeża, a jak ktoś Ci proponuje lepsze i szybsze rozwiązanie, z którym jest szansa że sobie lepiej poradzisz, to masz focha.
bafunio pisze:szybka rada kup drukarkę z dwoma głowicami np zortrax m300 dual , ultimaker 5 lub podobny sprzęt , wydrukujesz z rozpuszczalnymi w wodzie podporami i nie będziesz miał problemu. Jak będziesz korzystał z oryginalnych filamentów to przy okazji będziesz miał dobrze zrobione profile
Zgadzam się.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Początkujący pilnie potrzebuje zrobić tygodniowy wydruk z dobrymi podporami na 4Max Pro

Post autor: Berg »

moim zdaniem przesada. dwiema głowicami będzie jeszcze dłużej. Może jakby Sagrada De Familia drukować albo Helmowy Jar z detalami.
Ja bym zrobił otwarte okna, będzie ładniej, w środku wszystko puste, ściany, dach 3 obrysy. Balkony - jednym obrysem - doklejane albo z dorysowaną podporą do odłamania. Rynny - pionowe, w tym projekcie powinny wyjść.
Pusty w środku się szybciej się wydrukuje.

Jakby mnie pilił termin, to bym usiadł i zaczął rysować te domki od zera bo bym to zrobił szybciej niż dogadywanie się również z architektem, które nie wie o co chodzi.

Z ciekawości sprawdziłem, Czy meshmixer jakoś tego nie naprawi automatycznie. Niestety w małej ilości detali wychodzi glut. Przy większej się nie doczekałem na wynik i zabiłem MM.
Zrzut ekranu 2020-02-19 o 10.31.21.png
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Początkujący pilnie potrzebuje zrobić tygodniowy wydruk z dobrymi podporami na 4Max Pro

Post autor: FlameRunner »

bafunio pisze:szybka rada kup drukarkę z dwoma głowicami np zortrax m300 dual , ultimaker 5 lub podobny sprzęt , wydrukujesz z rozpuszczalnymi w wodzie podporami i nie będziesz miał problemu. Jak będziesz korzystał z oryginalnych filamentów to przy okazji będziesz miał dobrze zrobione profile
On ma totalnie spierdolone modele. Choćby zdobył materializator z roku 2152, to mu to nie pomoże.
Berg, Adinfo, Abys, dziobu, bafunio
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Początkujący pilnie potrzebuje zrobić tygodniowy wydruk z dobrymi podporami na 4Max Pro

Post autor: bafunio »

sorki nie śledziłem całego wątku , widziałem tylko ten z drugiego tematu i on mi wyglądał ok
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Zablokowany

Wróć do „Slicery”