Druk dwukolorowy z jedna zmiana filamentu (i z ramką).

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Druk dwukolorowy z jedna zmiana filamentu (i z ramką).

Post autor: mcxmcx »

Czołem.

Jak wymusić w slicerze, żeby wydrukował mi obiekt na obiekcie?

Konkretnie: plik jak z załącznika, drukuje całą podstawę i chce w jednym procesie dodrukować napis kolorem.

Da się w jakikolwiek sposób?

Jest wystarczająco miejsca, nie zawadza głowica o krawędź wydruku.

Ktoś? Coś?
Załączniki
order_606_be7e25ac.stl
(468.59 KiB) Pobrany 129 razy
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Druk dwukolorowy z jedna zmiana filamentu (i z ramką).

Post autor: seler1500 »

W curze w zakładce special modes masz "print sequence" - tam wybierz "one at time" i zobacz, co się stanie :D Wrzuć tam jeszcze zmianę filamentu po zakończeniu pierwszego wydruku i wio. Zmianę filamentu zrobisz po "pocięciu" w zakładce preview - post processing - modify gcode, jakoś tak to szło.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Druk dwukolorowy z jedna zmiana filamentu (i z ramką).

Post autor: mcxmcx »

dobrze dobrze, mam dwa pliki - baze - serce i napis.

Jak ukladam jeden na drugim, to napis moze byc ulozony tylko na Z0, nie da sie ustawic zeby byl na gorze podstawki, i przez to nie moge dac zmiany filamentu na Z / druku kolejno.

druga sprawa, ze jak juz od Z0 napis rozciagne do gory, to na podgladzie drukuje jak z jednego pliku, obojetnie czy dwa modele, czy zmerge albo z group (albo bez).

Czyli moge wrzucic jak jest, ale wtedy obwodka podstawki i napis zmieniaja filament w tym samym miejscu, a ja bym chcial zeby najpierw wydrukowal podstawke, z obwodka (to ma chyba 2mm wysokosci), a pozniej zeby dodrukowac napis po zmianie filamentu.
Załączniki
julia.stl
(206.86 KiB) Pobrany 128 razy
heart.stl
(227.46 KiB) Pobrany 125 razy
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Druk dwukolorowy z jedna zmiana filamentu (i z ramką).

Post autor: dziobu »

Nie napisałeś jakiego slicera używasz.
  1. W Curze odznacz "automatically drop model on the buildplate" czy jakos tak. W S3D trzeba wywalić "Automatically center and arrange imported models".
  2. Pozycjonowanie modeli względem siebie robisz POZA slicerem. Pozycje wierzchołków zachowane w plikach STL są wartościami bezwzględnymi z programu w którym rysujesz (powinny być) dlatego import bez żadnej automatyki w slicerze nie powinien Ci ich przestawiać względem siebie. Potem w slicerze je grupujesz (2 S3D; w innych pewnie też się da) i ustawiasz na stole. W takim układzie pozycja w Z nie ma znaczenia i model nie musi dotykać stołu.
  3. Modele mają się stykać - nigdy przenikać. Napis "Julia" nie może iść od stołu przez pełne serce. Albo Julia zacznie się nad sercem albo w sercu robisz dziurę. W obecnym układzie każdy slicer zgłupieje.
W S3D napis robisz osobnym procesem ALE w tym wypadku to nie zadziała tak jak chcesz. On nie potrafi ogarnąć wydruku jednego koloru pod innym (propozycje dodania takiej opcji są na ich forum od lat). Nie wiem jak Cura czy inne, ale też wątpię.
Imho tutaj musisz zrobić tak:
  • Wydruk serca z obwódką. Taki normalny i klasyczny.
  • Robisz osobny projekt z wydrukiem napisu w POWIETRZU! Bez supportu czy brimu.
  • Z wydruku serca usuwasz końcówkę i zamiast niej wstawiasz M600 czy pauzę w innej formie. Albo zwyczajnie odjeżdżasz gdzieś tam dalej żeby ręcznie zmienić filament i zakończyć gcode bez wyłączania grzałek.
  • Z projektu napisu wywalsz cały start. Po wydrukowaniu podstawy zmieniasz filament i puszczasz ten gcode. A jak M600 to ten plik wstawiasz na koniec tamtego projektu.
Musisz jedynie uwzględnić rant jeśli serc drukujesz więcej - bo tu przy przejściach do kolejnych będzie zahaczał więc najprościej będzie użyć z-hopa.


I na koniec - może dobrze żeby obwódka miała równą grubość na całej długości:
sr.png
Abys
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Druk dwukolorowy z jedna zmiana filamentu (i z ramką).

Post autor: mcxmcx »

Widzi kolega, tak właśnie robię, ale chciałbym to zautomatyzować, bo nie zawsze mi się dół napisu zgrywa z powierzchnią tabliczki.

Powiedzmy, że połowa wychodzi ;)

Myślałem że się da jakoś to automatycznie ogarnąć.

A kolega Miś (jeżeli starsi koledzy to pamiętają) właśnie ten sposób łączenia opisał i tomdziala, tylko trzeba ręcznie...)
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
mobile4you
Postów w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Druk dwukolorowy z jedna zmiana filamentu (i z ramką).

Post autor: mobile4you »

mcxmcx pisze: [...] Myślałem że się da jakoś to automatycznie ogarnąć.[...]
Da się. Tylko modele mają być ułożone w wspólnym układzie współrzędnych już w CAD. Wtedy wgrywasz w Cura, i reszta jak w przypadku wielokolorowych/wielomateriałowych:
https://ultimaker.com/learn/get-started ... two-colors
mobile4you
Postów w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Druk dwukolorowy z jedna zmiana filamentu (i z ramką).

Post autor: mobile4you »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”