Cienkie ścianki

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
Misiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 25 kwie 2016, 23:47

Cienkie ścianki

Post autor: Misiek »

Witam, mam problem z za cienkimi ścianami. Chodzi o pomoc w wydrukowaniu projektu z architektury. W budynku znajdują się szklane panele które są za cienkie przez co olewane przez slicer. Wiem że jest to dobre zabezpieczenie lecz w tym przypadku fajnie by było jakby np. wygenerowała się ona jako pojedyncza ścieżka, nie zależy mi tutaj na dokładności wymiarowej lecz na końcowym wyglądzie. Używam Cury oraz Simplyfy3D. Czy ktoś wie co należy ustawić w którymś z nich albo który slicer jest w stanie sobie z tym poradzić ?:)
Awatar użytkownika
kswiorek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 242
Rejestracja: 30 gru 2016, 12:37
Lokalizacja: Wiórek (pod Poznaniem)
Drukarka: Lume
x 20

Re: Cienkie ścianki

Post autor: kswiorek »

A potrzebny ci jest środek budynku? Bo jeśli nie to w Meshmixerze możesz usunąć trójkąty w środku, ale to trwa bardzo długo.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Cienkie ścianki

Post autor: Kopytko »

W simplify w adwanced na dole po lewej masz opcje cos jakby gap fill czyli procentowo ograniczenie lub dodanie grubosci sciezki . zwiekszaj procent do tego stopnia az sie pojawi scianka po cieciu. Niestety tez inne scianki moze zamienic z 2 obrysow np na 1 grubszy. Ale czesto jeden grubszy jest fadniejszy od 2. Wszystko zalezy od szybkosci i wydajnosci dyszy. Mi na pla z 0.4 dyszy przy predkosci 40mm/s potrafi wypluc scianke 1mm wiec ok 120% . a jak zwieksze mocno temp to nawet1.2mm
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
grander
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 74
Rejestracja: 12 gru 2018, 18:53
x 1

Cienkie ścianki mocne PET-G

Post autor: grander »

Proszę o ustawienia w slicerze na mocne zwarte cienkie ścianki. Ścianka u mnie to nie cały 0,5-1 mm
dysza 0,20


Materiał PET G, wiem, że najlepiej ustawić bez chłodzenia i że lepiej, żeby temperatura była jak najniższa.



Moje obecne ustawienia , proszę o poprawę lub swoje sugestie .



Ustawienie Filamentu

Temperatura dyszy
Pierwsza warstwa 230C
druga : 245C (rozumiem, że im bardziej lejący sie filament to bardziej przylega i ścianka robi się mocniejsza )

Ustawienie druku
Warstwy i obrysy 3(rozumiem, że im więcej obrysów tym mocniejsza ścianka )
ptaszek na cienkie ścianki


Ustawienie drukarki

Prędkość ruchów jałowych
jałowy 180mm/s


Ustawienia Filamentu/ chłodzenie:
prędkość wentylatora 20 /20%
prędkość wentylatora przy mostach 20 %
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Cienkie ścianki

Post autor: Andrzej_W »

W Cura zaznacz opcję Print thin walls i wydrukuje ci cienkie ścianki
grander
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 74
Rejestracja: 12 gru 2018, 18:53
x 1

Re: Cienkie ścianki

Post autor: grander »

Tak mam już to tę opcję i drukuje mi, ale chciałbym, żeby ścianka była jak najbardziej zespojona z warstwami.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Cienkie ścianki

Post autor: japim »

Ścianka z warstwami? Jedno jest pionowe a drugie poziome. Możesz pokazac fotkę,/zrzut ekranu/powerpoint engineering o co dokladnie Ci chodzi?

Drukuję modele latajace o grubości scianki 0.35mm (pojedyncze przejście) na dyszy 0.4mm. Ale model pod to jest specjalnie przygotowany - zaprojektowany. Pokaż swój model to będzie wiadomo gdzie jest problem.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Cienkie ścianki

Post autor: tomekr »

Misiek pisze:Witam, mam problem z za cienkimi ścianami. Chodzi o pomoc w wydrukowaniu projektu z architektury. W budynku znajdują się szklane panele które są za cienkie przez co olewane przez slicer. Wiem że jest to dobre zabezpieczenie lecz w tym przypadku fajnie by było jakby np. wygenerowała się ona jako pojedyncza ścieżka, nie zależy mi tutaj na dokładności wymiarowej lecz na końcowym wyglądzie. Używam Cury oraz Simplyfy3D. Czy ktoś wie co należy ustawić w którymś z nich albo który slicer jest w stanie sobie z tym poradzić ?:)
Mam dość egzotyczny program "Kisslicer", w którym definiuje osobno średnicę dyszy i szerokość ścieżki, np. dla dyszy 0,35mm deklaruje szerokość ścieżki 0.5mm i taką szerokością program drukuje, czyli dobiera taki wydatek filamentu, żeby przy określonej grubości ścieżki otrzymać pożądaną szerokość ścieżki. Przy drukowaniu cienkich obrysów program schodzi z szerokością ścieżki do średnicy dyszy, pomija tylko mniejsze ścianki od wielkości dyszy (i to nawet chyba 90% wielkości dyszy, czyli w tym przypadku nawet do 0.315mm), na pewno drukuje 0.35mm. Jest jeszcze jeden problem, często niezauważany, Kisslicer (i kilka innych slicerów) mają opcję drukowania w "ujemnej tolerancji" czyli np o 0.05mm mniej, wgłąb materiału, żeby zapewnić pasowanie elementów i po zadeklarowaniu takiej tolerancji np. ścianka 0.4mm zmniejsza się do 0.3mm. Jak nie mam mniejszej dyszy (bądź nie chce mi się jej zmieniać) dobieram wtedy deklarowaną średnicę dyszy mniejszą od nominalnej, pasującą do przewidywanej najmniejszej grubości ścianki i np. deklaruje że dysza 0.35 ma nominalnie 0,3mm, oczywiście szerokość ścieżki zostawiam taką jak potrzebuje.
Generalnie drukowanie nieco szerszą ścieżką niż średnica dyszy daje lepszą spajalność warstw, jednak należy to uwzględnić gdyż nie da się zrobić tak szerokiego "nawisu" jak przy większej średnicy dyszy i ograniczyć go w parametrach slicera.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”