PrusaSlicer 2.2.0 Zwarte wypełnienie

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
Norbert
Postów w temacie: 4
Posty: 138
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 9

PrusaSlicer 2.2.0 Zwarte wypełnienie

Post autor: Norbert »

Witam,
Mam duży problem ze zwartym wypełnieniem w PrusaSlicer.
Dokładnie, nie umiem pozbyć się zwartego wypełnienia, czy ktoś może wie, jak wyłączyć to w opcjach?
Przy prostych ścianach nie ma problemu, przy ścianach pod określonym kątem jest problem z niechcianym zwartym wypełnieniem.
Problem ustępuje gdy doda się więcej obrysów, ale jeśli się dorzuci więcej warstw zwartych górnych, to znów pojawia się niechciane zwarte wypełnienie.
Szukałem tego w opcjach, trochę ograniczyłem zwarte wypełnienie, ale nigdy nie znika całkowicie.
Macie jakieś pomysły?

Załączam 2 zdjęcia z cięcia wydruku dla zobrazowania sytuacji
Załączniki
96652946_1650596198449703_9071666945782185984_n.jpg
96537173_542525629706411_3911427665654972416_n.jpg
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: PrusaSlicer 2.2.0 Zwarte wypełnienie

Post autor: morf »

"Zwarte wpelnienie" chwile mi zajelo, rzadko widuje nomenklarure slicera po polsku :)
zobacz "Ensure vertical shell thickness", i "Detect thin walls" w ustawieniach druku.

Generalnie to feature a nie bug, w czym Ci to wypelnienie przeszkadza? Chodzi o to ze drukarka nie moze przeciez drukowac w powietrzu.
Najprawdopodobniej nastepna (po tej z wypelnieniem) warstwa nie mialaby na czym lezec, dlatego slicer zdecydowal sie wypelnic ten kawalek.
Mozesz zmniejszyc wysokosc warstwy tak zeby lagodniej przejsc przez tą krzywiznę
Done is better than perfect.
Norbert
Postów w temacie: 4
Posty: 138
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 9

Re: PrusaSlicer 2.2.0 Zwarte wypełnienie

Post autor: Norbert »

morf pisze:"
zobacz "Ensure vertical shell thickness", i "Detect thin walls" w ustawieniach druku.

w czym Ci to wypelnienie przeszkadza?

Najprawdopodobniej nastepna (po tej z wypelnieniem) warstwa nie mialaby na czym lezec,(...)

Mozesz zmniejszyc wysokosc warstwy tak zeby lagodniej przejsc przez tą krzywiznę
1. Zmieniałęm te parametry na wszelkie możliwe sposoby. Zmienia się tylko tyle że przy zaznaczonej opcji "Ensure vertical shell thickness" slicer daje mniej wypełnienia ale na całej ściance, jest to logiczne, ale dlaczego daje wypełnienie przy odznaczonej fladze?

2.Przeszkadza mi to, bo chce, żeby wydruk był w miarę jak najlżejszy, a dodatkowy plastik w srodku coś tam zawsze waży

3.No właśnie nie, bo załóżmy, że jest ustaweione:
perimeters : 2
top solid layers: 2
bottom solid layers: 2
i wszystko ładnie się tnie tak jak bym sobie tego życzył.
a wystarczy, że dodam "+1" do obojętnie którego "solid layers"
i już mi tnie razem z tym solid_infil którego nie chcę.
Jak dla mnie to zupełnie nie logiczne.
Drukowałem już ten model w trybie wazy, i nic nie wisi w powietrzu.
Nie rozumiem o co może w tym chodzić

4. Zmiana warstwy na "0.1" faktycznie pomaga.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 3
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: PrusaSlicer 2.2.0 Zwarte wypełnienie

Post autor: japim »

Spróbuj zwykłego starego Slic3ra albo wcześniejszą wersję Slic3r PE.

EDIT: Jedna kwestia.
Skoro wystarczy zmienić top/bottom solid layers o 1 i już daje wypełnienie - tzn, że geometria tego wymaga.
Jeżeli kąt nachylenia ściany jest taki, że jak zrzutujesz 4 obwódkę pionowo w dół i tam nie ma nawet ułamka dolnych scianek - to slicer spełni Twoje wymaganie i doda lite wypełenienie. To wypełnienie z takich a nie innych powodów ma pewną ustaloną przez programistę szerokość i wydaje Ci się, że jest tego tam cała masa.

Jak dasz niższą warstwę (przy zachowaniu tej samej szerokości ścieżki), to kolejno nachodzące na siebie warstwy będą stanowiły "bottom/top solid layer" - z tym że jest to ściśle powiązane z geometrią.

Może nawet strzelę jakiś rysunek aby to zobrazować.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 3
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: PrusaSlicer 2.2.0 Zwarte wypełnienie

Post autor: japim »

Proszę:
Podparcie.JPG
morf, Norbert
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Norbert
Postów w temacie: 4
Posty: 138
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 9

Re: PrusaSlicer 2.2.0 Zwarte wypełnienie

Post autor: Norbert »

japim pisze: Jak dasz niższą warstwę (...) to kolejno nachodzące na siebie warstwy będą stanowiły "bottom/top solid layer" - z tym że jest to ściśle powiązane z geometrią.
Rozumiem, ale idąc tym tropem, to dodając większą liczbę dolnych warstw wypełnienia, zmniejszyło by się prawdopodobieństwo wystąpienia zwartego wypełnienia. Bo już miały by na czym się oprzeć kolejne warstwy.
Tym samym, dlaczego jak dam jedną warstwę dolnego wypełnienia mniej, to już slicer nie "uważa" że trzeba dodać dodatkowe podparcie.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 3
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: PrusaSlicer 2.2.0 Zwarte wypełnienie

Post autor: japim »

Tak. Ale musiałbyś ich dać tyle aby zapełnić cały przekrój pionowy. Wiec wymienisz jeden rodzaj wypełnienia na inny.

Przy druku 3d trzeba "myśleć 2D w 3D"
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Norbert
Postów w temacie: 4
Posty: 138
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 9

Re: PrusaSlicer 2.2.0 Zwarte wypełnienie

Post autor: Norbert »

Więc dlaczego slicer przy mniejszej ilości warstw dolnego wypełnienia nie dodaje Zwartego wypełnienia do podparcia kolejnych warstw?\
Nagle znika i już go nie potrzeba, nie potrafie tego pojąć, ale dzięki za próbę pomocy :piwo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”