Cura, jak przyspieszyć start aplikacji

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Cura, jak przyspieszyć start aplikacji

Post autor: Adinfo »

Cura 4.6.1 startuje u mnie 50 sekund, robię test z kawą Woseba 0.5L - jednak jestem wolniejszy w piciu tej kawy niż start Cury w Windows 10. Mam starszy komp ale z SSD (Random read mam niski bo 90MB/s, normalnie 240MB/s). Pokombinuję coś z optymalizacją Windy w takim razie, może trochę to przyspieszy.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Cura, jak przyspieszyć start aplikacji

Post autor: Adinfo »

Wczoraj wieczorem kolejny raz robiłem próby uruchamiania Cura 4.6.1 - wyszło 57 sekund.

Szukając w Internecie informacji na temat wolnego uruchamiania/działania tego programu natrafiłem na pewne sugestie, które mogą pomóc, ale raczej na samo działanie programu jak już jest uruchomiony, może wieczorem to sprawdzę w domu:
1) w folderze z pluginami usunąć "UM3NetworkPrinting" - chodzi o wyszukiwanie drukarek sieciowych - podobno niektóre okna programu otwierają się przez to szybciej bo program "nie szuka drukarek sieciowych", zobaczymy jak przetestuję.
2) w ustawieniach "Force Layer View Compatibility Mode" - pomaga podobno przy wolnym działaniu programu w trakcie na niektórych komputerach/konfiguracjach sprzętowych.

Usunięcie UM3NetworkPrinting być może też przyspieszy uruchamianie o ile Cura wyszukuje drukarki przy starcie.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
1kamil
Postów w temacie: 2
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Cura, jak przyspieszyć start aplikacji

Post autor: 1kamil »

Adinfo pisze:Wczoraj wieczorem kolejny raz robiłem próby uruchamiania Cura 4.6.1 - wyszło 57 sekund.

Szukając w Internecie informacji na temat wolnego uruchamiania/działania tego programu natrafiłem na pewne sugestie, które mogą pomóc, ale raczej na samo działanie programu jak już jest uruchomiony, może wieczorem to sprawdzę w domu:
1) w folderze z pluginami usunąć "UM3NetworkPrinting" - chodzi o wyszukiwanie drukarek sieciowych - podobno niektóre okna programu otwierają się przez to szybciej bo program "nie szuka drukarek sieciowych", zobaczymy jak przetestuję.
2) w ustawieniach "Force Layer View Compatibility Mode" - pomaga podobno przy wolnym działaniu programu w trakcie na niektórych komputerach/konfiguracjach sprzętowych.

Usunięcie UM3NetworkPrinting być może też przyspieszy uruchamianie o ile Cura wyszukuje drukarki przy starcie.
1. Lepiej wyłączyć "sam plugin" w ustawieniach zamiast go usuwać, przetrwa aktualizację programu
2. Możesz dołączyć plik `cura.log` aby wybadać dlaczego to tyle trwa i ew. który plugin za to odpowiada
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Cura, jak przyspieszyć start aplikacji

Post autor: FlameRunner »

Adinfo pisze:2) w ustawieniach "Force Layer View Compatibility Mode" - pomaga podobno przy wolnym działaniu programu w trakcie na niektórych komputerach/konfiguracjach sprzętowych.
Ale wtedy wracasz do starego (jak na dzisiejsze standardy: tragicznego) renderera podglądu wydruku?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Cura, jak przyspieszyć start aplikacji

Post autor: JGFTW »

Czasy ładowania programów wyglądają u mnie tak:

Dell E6230, SSD
- Cura 4.3 appimage Linux - 45s
- PrusaSlicer 2.2 appimage Linux - 13s

HP Compaq 6200 Pro, SSD
- Cura 4.4.1 Win10 - 36s
- PrusaSlicer 2.2 Win10 - 12s
- Simplify3D Win10 - 5s

Do tej pory (aż rzuciłem okiem na wątek ;) ) nie zwracałem specjalnej uwagi na czasy uruchamiania slicerów.
Nie mam zamiaru krytykować potrzeby optymalizacji, ale mam tylko nadzieję, że profile macie już dopracowane, że przechodzicie do skracania czasu uruchamiania programu ;)

Modele zawsze oglądam w Simplify3D - nawet te po kilkaset MB ładują się najszybciej

Przykład Snakeman_Highest 244MB ( https://www.thingiverse.com/thing:3154285/files ) :

Simplify3D Win10 - 8s
Cura 4.4.1 Win10 - 15s
Meshmixes Win10 - 2m52s


Natomiast w każdym z powyższych programów Marvin ładuję sie odrazu (659KB).
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 1
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Cura, jak przyspieszyć start aplikacji

Post autor: ethanak »

Rozpakuj appimage - będzie szybciej. Jak bardzo chcesz, to niech się kopiuje do jakiegoś tmpfs przy starcie kompa, to w ogóle zrobisz turbo.
Ja zawsze rozpakowuję appimage po przetestowaniu nowej wersji - przynajmniej nie tworzy jakichś dziwactw typu loop w pamięci (a tej chyba nikt nie na za dużo).
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Cura, jak przyspieszyć start aplikacji

Post autor: seler1500 »

Adinfo pisze:(Random read mam niski bo 90MB/s, normalnie 240MB/s)
Przełącz sobie kontroler dysków w tryb AHCI, w necie znajdziesz krótkie tutoriale co i jak.

fx8350@5,1 GHz, ddr3 1600 16g, ssd crucial bx100 - kontroler w trybie ahci, win10 pro
Czysta cura 4.7: 19 s
Startup optimizer: 14,5 s
Wywalenie sprawdzania aktualizacji 13,2 s
Wywalenie network printing, usb printing i innych pierdół z pluginów: 10,8 s

Zauważyłem, że przy starcie jednak nie korzysta w pełni ze wszystkich wątków. W 8 rdzeniowym, 8 wątkowym procku dwa są wykorzystywane w 70%, dwa w 30%, pozostałe cztery ledwo przekraczają 10% (wszystkie inne aplikacje wyłączone, ethernet odłączony).
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Cura, jak przyspieszyć start aplikacji

Post autor: Adinfo »

seler1500 pisze:Przełącz sobie kontroler dysków w tryb AHCI, w necie znajdziesz krótkie tutoriale co i jak.
W moim przypadku to się nie uda - mam starszego kompa z SATA II, do tego mam dwa RAIDy mirror i nie mogę zmienić na AHCI, tak z ciekawości na podobnym sprzęcie w robocie robiłem próbę między "trybem IDE z SATA" a tryben Enhanced = AHCI - różnica była na czystym systemie: 220MB/s kontra 240MB/s odczyt, random 115MB/s kontra 135MB/s (mój chipset jest z 2008 roku). Ale co do reszty ustawień jakie testowałeś sprawdzę.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”