Model budunku, skalowanie i szczegóły

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
rafalrozek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:51

Model budunku, skalowanie i szczegóły

Post autor: rafalrozek »

Cześć. Wymodelowałem sobie budynek w skali 1:1, następnie zmniejszyłem model tak żeby mieścił się w obszarze roboczym drukarki i wrzuciłem do Cury. I tu mam problem. Pomimo ustawienia skrajnie małej wysokości warstwy, w podglądzie wydruku cegły są zniekształcone, nie wszystkie są widoczne. Brakuje też paru mniejszych elementów jak np rynna.
Podgląd wydruku: https://i.imgur.com/tKbIFzz.png

Drugim widocznym problemem jest brak górnej części ściany, tu już może być jakiś problem z modelem ale nie mam pojęcia jak to naprawić i z czego on wynika. Tutaj link do modelu 3d sketchup: https://drive.google.com/file/d/1LbwBvG ... o2Tdh/view, niestety nie mogę załączać plików .skp w poście.
Byłbym wdzięczny jeśli ktoś mógłby na to spojrzeć bardziej doświadczonym okiem ;)
Dzięki!
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Model budunku, skalowanie i szczegóły

Post autor: japim »

W skrócie - obiekty do druku muszą być zaprojektowane do druku - to znaczy z uwzględnieniem minimalnej rozdzielczości (wysokość warstwy, grubość dyszy, nawisy) ...

Trochę więcej: to już było tutaj viewtopic.php?f=15&t=5592&p=95592&hilit=budynek#p95592
morf, rafalrozek, Berg
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Model budunku, skalowanie i szczegóły

Post autor: jakubperson »

Zapewne szerokość ścieżki jest problemem a nie jej wysokość.

Mógłbyś wrzucić plik .STL?
rafalrozek
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Model budunku, skalowanie i szczegóły

Post autor: marek91 »

Skrajnie mała wysokość warstwy, to znaczy jaka?
Czy model był projektowany pod druk 3D?
rafalrozek
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Model budunku, skalowanie i szczegóły

Post autor: dziobu »

@rafalrozek

1. Rozdzielczość druku FDM nie pozwoli Ci oddać takich detali jak cegły w tym wypadku.

2. Druk 3D wymaga żeby detal był zamkniętą bryłą. Z matematycznego punktu widzenia - ograniczasz kawałek przestrzeni ścianami tak żeby można było jednoznacznie określić czy dany punkt w przestrzeni należy do obiektu czy nie. Bez żadnego przenikania elementów czy ścian wewnętrznych. Nie masz tego. Zupełnie.
q1.png
q2.png
q3.png
q4.png
Dobrze że Cura w ogóle coś z tego zrobiła :)

Technicznie ten domek nie ma prawa się poprawnie wydrukować.
morf, rafalrozek, sagittario, Abys, Berg, FlameRunner
rafalrozek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:51

Re: Model budunku, skalowanie i szczegóły

Post autor: rafalrozek »

No to czeka mnie modelowanie od nowa.. ;)
Użyłem pluginu do generowania cegieł, ale jak widać nie działa on najlepiej. Mimo wszystko będę chciał je jakoś odtworzyć, tworzyć je ręcznie? Da się to jakoś zaautomatyzować?
No i najważniejsze, jaka musi być minimalna szerokość ściany np. rynny tak, aby wydrukowało się to poprawnie? Jeśli zależy to od drukarki, to poproszę o jakiś najpopularniejszy wymiar, gdyż sam nie posiadam drukarki 3d a wydruk będę musiał komuś zlecić, być może komuś z forum :smile2:
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Model budunku, skalowanie i szczegóły

Post autor: jakubperson »

rafalrozek pisze:No to czeka mnie modelowanie od nowa.. ;)
Użyłem pluginu do generowania cegieł, ale jak widać nie działa on najlepiej. Mimo wszystko będę chciał je jakoś odtworzyć, tworzyć je ręcznie? Da się to jakoś zaautomatyzować?
No i najważniejsze, jaka musi być minimalna szerokość ściany np. rynny tak, aby wydrukowało się to poprawnie? Jeśli zależy to od drukarki, to poproszę o jakiś najpopularniejszy wymiar, gdyż sam nie posiadam drukarki 3d a wydruk będę musiał komuś zlecić, być może komuś z forum :smile2:
Cegły zrobić z prostokątów (plus nieco faktury) i powtórzyć je w X i Y tyle ile trzeba, ręcznie chyba nie trzeba będzie dużo ułożyć. Albo w te kolumny dołożyć prostokąt jako wypełnienie?

Zazwyczaj szerokość ścieżki to 0,4-0,45mm a wysokość to przy detalach 0,1mm.
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Model budunku, skalowanie i szczegóły

Post autor: konradsdev1 »

Dużo lepiej by to wyszło gdybyś rozdzielił model na poszczególne elementy a po wydrukowaniu skleił w całość. Ściany z cegłami mógłbyś wtedy drukować wzorem do góry.

https://www.thingiverse.com/thing:646144
https://www.thingiverse.com/thing:645328
morf
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Model budunku, skalowanie i szczegóły

Post autor: fesou »

W jakiej skali chcesz drukować? Cegła 25x6.5cm i zaprawa 1cm to w skali 1:100 to 2.5x0.65mm ale zaprawa to już 0.1mm. Wg mnie
Możliwe do pokazania są tylko poziome spoiny a przy próbie wydruku pionowych cała drukarka będzie synchronicznie wibrować.

W sketchupie musisz przypilnować kierunków faceów, bo przy interpretacji slicer traktuje tyły (fioletowe) ściany jako nadwieszenia i wychodzą bzdury.

Albo przeskaluj cegły 2x albo odpuść. Rynny, rury spustowe rzadko wychodzą. Parapety przeskaluj - 15-20 cm i wychodzą ładnie
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
rafalrozek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:51

Re: Model budunku, skalowanie i szczegóły

Post autor: rafalrozek »

Cześć, powróciłem do tego "projektu" i chyba zrezygnuje z modelowania w Sketchup który wydaje mi się że średnio nadaje sie do modelowania do druku 3d. Polecacie jakiś inny program? Fajnie jak będzie miał możliwość podpięcia jakichś pluginów takich jak do generowania cegieł :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”