Cura zaniżanie czasu wydruku

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
dominix13
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:38

Cura zaniżanie czasu wydruku

Post autor: dominix13 »

Witam otóż mam problem z szacunkowym czasie w programie Cura 4.8 ja i jej wcześniejszej wersji. Mianowicie program pokazuje że wydruk powinien być gotowy po około 1,5h natomiast w rzeczywistości drukuje się około 6h i im dłuższe wydruki tym błąd jest większy 7h w curze to 35h w rzeczywistości. Drukarka to Ender 3 V2, materiał PLA. Czy da się jakoś zmniejszyć margines błędu ? I jak to zrobić.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Cura zaniżanie czasu wydruku

Post autor: FlameRunner »

Ustawić w Cura wszystkie parametry związane z acceleration, jerk i max speed.
Upewnić się, że na panelu drukarki (fizycznie przy drukarce, nie gdzieś w slicerze) feedrate jest 100%.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Cura zaniżanie czasu wydruku

Post autor: Adinfo »

Czas nagrzewania stołu + czas nagrzewania hotendu + (ustawienia, o których pisze @FlameRunner) = bardzo zbliżony czas rzeczywistego wydruku w stosunku do tego co pokazuje CURA.

Większe odstępstwa w czasie u mnie wynikają również z takich rzeczy jak Linear Advance oraz paru innych, o których nawet nie mamy pojęcia, trudno to wtedy wyliczyć 1 do 1, bo Cura tego nie uwzględni.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
dominix13
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:38

Re: Cura zaniżanie czasu wydruku

Post autor: dominix13 »

Ustawione było Acceleration 500mm/s2 jerk 8mm/s feedrate na drukarce jest na 100%, max speed nie znalazłem w curze. Niestety nie wiem jakie wartości wprowadzić
dominix13
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:38

Re: Cura zaniżanie czasu wydruku

Post autor: dominix13 »

Jeśli ktoś wie jakie wartości będą odpowiednie to proszę o pomoc. Przy zabawie tymi wartościami czas wydruku jes nadal o kilka godzin dłuższy niż ten pokazany w programie
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Cura zaniżanie czasu wydruku

Post autor: FlameRunner »

dominix13 pisze:Ustawione było Acceleration 500mm/s2 jerk 8mm/s feedrate na drukarce jest na 100%
No to powinno z grubsza poprawnie pokazywać.

Nagrzewanie stołu i głowicy to jest kilka-kilkanaście minut.
LA wydłuża czas druku o nie więcej niż kilkadziesiąt procent - a domyślam się, że nie masz tej funkcji aktywnej w firmware.

edit
Napisałem bardzo, bardzo zachowawczo.
Proszę nie interpretować mojego posta jako stwierdzenia "LA wydłuża czas aż o kilkadziesiąt procent".
Chodziło tylko o to, że nawet w jakimś skrajnym przypadku LA nie może tłumaczyć różnicy kilkukrotnej.
dominix13
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:38

Re: Cura zaniżanie czasu wydruku

Post autor: dominix13 »

FlameRunner pisze:
dominix13 pisze:Ustawione było Acceleration 500mm/s2 jerk 8mm/s feedrate na drukarce jest na 100%
No to powinno z grubsza poprawnie pokazywać.

Nagrzewanie stołu i głowicy to jest kilka-kilkanaście minut.
LA wydłuża czas druku o nie więcej niż kilkadziesiąt procent - a domyślam się, że nie masz tej funkcji aktywnej w firmware.
Jeśli chodzi o firmware to jedyne co było z nim robione to był zaktualizowany do najnowszej wersji, nagrzewanie stołu i głowicy to niecałe 5min. Jakby nie patrzeć wartości te były już w curze i dalej różnica w czasach to kilka godzin flowrate na drukarce 100% także niewiem co może powodować takie różnice
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Cura zaniżanie czasu wydruku

Post autor: czasnagli »

Sprawdź w DRUKARCE jakie są ustawione wartości maksymalne dla speed, acc i jerk. Jeśli w Cura wartości speed, acc i jerk są równe lub niższe niż maksymalne wartości w eepromie drukarki to czas powinien być dokładny praktycznie co do minuty. No chyba, że w Marlinie masz włączone Junction Deviation to wtedy mogą być różnice w zależności od wartości JD

EDIT: Junction Deviation jest ustawione standardowo w Marlinie więc jak aktualizowałeś firmware to na 90% tą funkcję masz włączoną. Wyłącz ją w Marlinie i przejdź na Classic Jerk
dominix13
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:38

Re: Cura zaniżanie czasu wydruku

Post autor: dominix13 »

czasnagli pisze:Sprawdź w DRUKARCE jakie są ustawione wartości maksymalne dla speed, acc i jerk. Jeśli w Cura wartości speed, acc i jerk są równe lub niższe niż maksymalne wartości w eepromie drukarki to czas powinien być dokładny praktycznie co do minuty. No chyba, że w Marlinie masz włączone Junction Deviation to wtedy mogą być różnice w zależności od wartości JD

EDIT: Junction Deviation jest ustawione standardowo w Marlinie więc jak aktualizowałeś firmware to na 90% tą funkcję masz włączoną. Wyłącz ją w Marlinie i przejdź na Classic Jerk
Wartości się pokrywają, niestety jeśli chodzi o ardurino jestem kompletnie zielony znalazłem tylko takie coś
Screenshot_1.png
Screenshot_5.png
i nie mam pojęcia jak to zmienić ani jak wgrać to do drukarki. Prosił bym o instrukcjie krok po kroku gdyż jedyne co wiem to jak włączyć ardurino
dominix13
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:38

Re: Cura zaniżanie czasu wydruku

Post autor: dominix13 »

albo jak ktoś może to niech napisze jak zmienić to co wysłałem żeby było tak jak @czasnagli napisał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”