Zmiana kierunku - lustrzane odbicie

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
mie3yslav
Postów w temacie: 10
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: Zmiana kierunku - lustrzane odbicie

Post autor: mie3yslav »

Z tą boczną ścianą to bez przesady - na prawdę trzeba się przyjrzeć pod światło żeby tą smugę zobaczyć. Ale na górze jednak widać.
C nie odwrócę, bo warstwy mają być sy-me-try-cznie, a jak ustawię w pionie to będzie podpora pod dziubkiem i niepotrzebny syf.
Zamienię po prostu X na -X w kodzie i powinno być OK.
I możecie myśleć, że jestem inny ;)
mie3yslav
Postów w temacie: 10
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: Zmiana kierunku - lustrzane odbicie

Post autor: mie3yslav »

Jak by ktoś potrzebował, to można to łatwo zrobić np. Notatnikiem:
Zamieniamy "X" na "X-", następnie "X--" na "X".
Oczywiście w układzie z zerem na środku - inaczej będzie trochę więcej gimnastyki.
Wydrukowała się kopia z wszystkimi smugami, szwami itp. dokładnie symetrycznie i o to chodziło.
FlameRunner, Pjoter, dziobu
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 5
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Re: Zmiana kierunku - lustrzane odbicie

Post autor: Sekal »

Jakby ktoś potrzebował to niech zapozna się co to jest układ lewo i prawo skrętny i prawidłowo skonfiguruje firmware.
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Zmiana kierunku - lustrzane odbicie

Post autor: mcxmcx »

No dobrze, kolega mi wytłumaczy jak mam ogarnąć lewoskrętna Wit C na stole, używając Marlina.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 5
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Re: Zmiana kierunku - lustrzane odbicie

Post autor: Sekal »

Napisałem dwie strony wcześniej. Sprawdź jak zareaguje na zamianę wtyczek od silników.
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Zmiana kierunku - lustrzane odbicie

Post autor: Stanley_B »

Jeżeli chodzi ci o ślady na powierzchniach z otworami, to jak do tej pory skutecznie rozwiązuje to Prusa Slicer. To jeden z jej nowych ficzerów.
Głowica drukuje brakujące obszary powierzchni w tą samą stronę, co całość i nie ma smug po otworach.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Zmiana kierunku - lustrzane odbicie

Post autor: mcxmcx »

Sekal pisze:Napisałem dwie strony wcześniej. Sprawdź jak zareaguje na zamianę wtyczek od silników.
Napisałeś że:
Może chodzi o to, że drukarka zamiast w układzie prawoskrętnym pracuje w lewoskrętnym.

Przejedź w osi X w stronę plusów. Przejedz w osi y w stronę plusów. Powinien wyjść układ współrzędnych jak w szkole.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Układ_wsp ... ezjańskich

Popatrz czy idąc od "strzałki" Y do X masz ćwierć obrotu czy 3/4 (wtedy układ jest lewoskrętny).

Jeśli zawiodą kombinacje z odwracaniem kierunków obrotu silników X i Y, pomóc powinna zamienienie wtyczek silników miejscami.


---

To ja się pytam jak zmiana gdzie masz 0.0 zmieni druk detalu?

Slicer drukuje / przygotowuje plik tak samo, niezależnie gdzie (w którym rogi stołu) masz 0.0
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 5
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Re: Zmiana kierunku - lustrzane odbicie

Post autor: Sekal »

A ja się pytam sprawdziłeś?

Jeśli drukarka pracuje w układzie lewoskrętnym to Marlin nie pomoże (no chyba, że piny chcesz przepisywać).

Włóż trochę wysiłku w zrozumienie na czym polega różnica między układem lewo i prawoskrętnym. Albo sprawdź wg. algorytmu, który ci podałem i napisz wyniki.

ps. i daruj sobie żarty o witaminie C.
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Zmiana kierunku - lustrzane odbicie

Post autor: mcxmcx »

Ok. To uprościmy pytanie:

Czy lewoskretnosc lub prawoskrętnosc układu współrzędnych drukarki zmienia sposób w jaki drukowany jest gcode?

Ten sam gcode?

A co z drukarka która ma 0.0 na środku stołu?

Możliwe że moje pytania są niepoważne i czegoś bardzo podstawowego nie ogarniam (i to jest właśnie poziom lewoskrętna Wit C) ale możesz wyjaśnić jak układ współrzędnych w drukarce odnosi się do sposobu druku gcode?

Bo o ile kojarzę, slicer decyduje o kierunku, prędkości etc, czyli w slicerze można ustawić "prawo lub lewo skrętność" ale drukarka ma do tego nic.

Oczywiście mogę się mylić, dlatego proszę o objaśnienie.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 5
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Re: Zmiana kierunku - lustrzane odbicie

Post autor: Sekal »

Czy lewoskretnosc lub prawoskrętnosc układu współrzędnych drukarki zmienia sposób w jaki drukowany jest gcode?
Tak będzie drukował lustrzane odbicie!

A co z drukarka która ma 0.0 na środku stołu?
Nic, jak punkt (w teorii) leży na lustrze to jego odbicie jest tożsame z nim samym.

Slicer nie robi takich rzeczy. Można sobie wyobrazić taką funkcję (może nawet gdzieś jest głęboko).

Zmieniasz swój gcode fikołkami, które opisałeś na lewoskrętny. Na drukarce działającej w układzie prawoskrętnym (czyli jak jest to przyjęte) twój gcode wykonałby się lustrzanie.

Jeśli sprawdziłeś w Marlinie wszystkie kombinacja odwracania wartości na osiach i kierunków obrotów, to pozostaje zamienić wtyczki miejscami i ustawić wszystko od początku.
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”