Cura, ender 3 - przerzedzona warstwa wierzchnia

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
Awatar użytkownika
soulpelle
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2021, 16:35
Lokalizacja: Oświęcim
Drukarka: ender 3

Cura, ender 3 - przerzedzona warstwa wierzchnia

Post autor: soulpelle »

Cześć wszystkim. to mój pierwszy post więc na wstępie dziękuje całej społeczności tego forum, pomogliście mi rozwiązać wiele problemów przy druku i sporo się tu nauczyłem :piwo:

Mam 2 problemy z aktualnym wydrukiem:
1)Na warstwach wykończeniowych od spodu mojego wydruku, pojawia się niedbałe/zbyt rzadkie zagęszczenie warstwy przy otworach. drukarka zamiast tworzyć warstwy tak gęste jak na pozostałej powierzchni, robi w tym miejscu nie wiedzieć czemu, duże przerwy między warstwami, reszta wydruku na tej powierzchni jest ok.
Obraz2.png
Obraz3.png
Obraz4.png
model jest drukowany na rafcie, opcje "raft air gap" mam na 0.1 stąd powierzchnia nie jest taka gładka.

-Czy da się gdzieś w ustawieniach zagęścić ten zygzak przy powierzchni, czy przy takim rafcie jest to nie do przeskoczenia?
nie chciałbym za bardzo zmniejszać odległości od raftu bo będe miał problemy z odklejeniem modelu od tratwy.
-może inny slicer ogarnie takie rzeczy w lepszy sposób?

2) w tym samym modelu, przy tych samych otworach tylko od wewnątrz, mój filament jest jakby "niezbyt szczelnie" dolany po obwodzie otworu.
Obraz.png
-w tej kwestii to już nie mam pomysłu. :unknown:

Mój poczciwy ender3 ostatnimi czasy przeszedł drobne konserwacje więc myślę że przyczyna leży albo w jakimś kiepskim ustawieniu w Cura, albo o zgrozo w geometrii samego modelu. kostka kalibracyjna wygląda ok, inne rzeczy drukowane też są akceptowalne.
filament: fiberlogy impact
warstwa 0.2mm
szybkość druku: 50mm/s
temp dyszy: 220
temp stołu: 60
stół: szyba

Wszelkie sugestie mile widziane
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Cura, ender 3 - przerzedzona warstwa wierzchnia

Post autor: FlameRunner »

Spód wydruku robionego na rafcie z tego samego materiału musi mniej więcej tak wyglądać. Ścieżki pierwszej warstwy nie mogą być równo rozsmarowane po rafcie, bo byś nie oderwał raftu. Można robić ścieżki pierwszej warstwy bliżej siebie, ale trzeba będzie podawać mniej materiału na każdą ścieżkę i wyjdzie na to samo. Spróbuj drugą i kolejne warstwy drukować trochę niżej (w Cura parametr "Initial Z overlap"), ale to tylko poprawi zespojenie pierwszej warstwy z resztą wydruku, dolna powierzchnia dalej nie będzie ładna.
Awatar użytkownika
soulpelle
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2021, 16:35
Lokalizacja: Oświęcim
Drukarka: ender 3

Re: Cura, ender 3 - przerzedzona warstwa wierzchnia

Post autor: soulpelle »

No tak, ma to sens... jakby mi nadlał na raft to bym przecież nie odkleił. Dzięki! :)

A wiesz może czym może być spowodowane to za słabe "nadlanie" po obwodzie otworu?
Obraz8.png
obraz6.png
( w Cura wszystko pięknie a w życiu jak to w życiu :eh:)

tam pojawia mi się mała szczelinka, to jest od wewnątrz tego miejsca o którym była mowa wcześniej.
Na początku myślałem że może jak pierwsza warstwa po rafcie jest skichana to potem reszta też będzie zła, ale ścianka w tamtym miejscu ma 2,5mm wiec wydaje mi się że to trochę za duża odległość w osi Z żeby skutki były odczuwalne "tak wysoko".
czy CURA mogłaby zwolnić w tym miejscu, żeby dysza mogła spokojnie wysmarkać odpowiednią ilość filamentu? ale nie wiem jak jej to ustawić :unknown:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Cura, ender 3 - przerzedzona warstwa wierzchnia

Post autor: Raven »

obejrzyj ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=WPEWZGh ... annel=CHEP może rozwiąże to Twój problem
Awatar użytkownika
soulpelle
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2021, 16:35
Lokalizacja: Oświęcim
Drukarka: ender 3

Re: Cura, ender 3 - przerzedzona warstwa wierzchnia

Post autor: soulpelle »

Dzięki Raven :)
Puściłem wydruk jeszcze raz z ustawionym "skin overlap percentage" na 50% jak z filmiku (wcześniej miałem ustawione domyślnie na 10%)
niestety nie zauważyłem poprawy.

moja kostka kalibracyjna jest całkiem w porządku jeśli chodzi o wypełnienie miedzy warstwami (foto przed ingerencją w "skin overlap percentage")
obraz9.png
No nic, szukam dalej przyczyny, jak wpadnę na rozwiązanie to się podzielę doświadczaniem :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”