Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Programy do projektowania CAD
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: dziobu »

Jeśli to kogoś tu interesuje to mogę się zebrać do kupy, przygotować jakieś 2-3 reprezentatywne modele i jakoś niegłupio porównać te trzy (komórka, laser, światło strukturalne) skanery.
Awatar użytkownika
ratpl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:29
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Drukarka: Gate 2.0
x 6

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: ratpl »

Wracając jeszcze na chwilę do pytania @grander'a, to do obrysów 2D polecam Corel Draw. W wersjach pełnych, nie studenckich lub home, ma export do DXF/DWG z uszanowaniem punktu bazowego. Dzięki czemu możesz zrobić sobie obrysy ze wszystkich rzutów, a potem tylko powyciągać szkice. Zwłaszcza dobrze działa to z takim Fusionem, gdzie ze złożonych przecinających się szkiców możesz powybierać płaszczyzny, które chcesz wyciągnąć.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: virgin71 »

Tylko dlaczego nie robić tego od razu w Fusion?
Awatar użytkownika
ratpl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:29
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Drukarka: Gate 2.0
x 6

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: ratpl »

virgin71 pisze:Tylko dlaczego nie robić tego od razu w Fusion?
Przede wszystkim elastyczność. Corel pozwala lekko i bezproblemowo szkicować nawet najzmyślniejsze kształty z zachowaniem dużej precyzji, bo ogarnia do 3 miejsc po przecinku. W CAD'zie oczywiście też to wyrysujesz, ale w mojej opinii ze znacznie większym nakładem sił i czasu, prawdopodobnie będąc jednocześnie zmuszonym do używania relacji i wymiarów.

Oczywiście jak ktoś nie zna ani CAD'a ani Corela, to już lepiej by od razu zasiadał do tego pierwszego, niż dodatkowo uczył się Corela :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: dziobu »

Ale po co Ci te 3 miejsca po przecinku w szkicowaniu z obrazka?
Jak ktoś zna Corela - to jest to świetne rozwiązanie. Choć do Sketchupa pod tym względem to się nie umywa :D

Tak na prawdę to rysuje się w tym co sie zna.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: virgin71 »

Może jak znasz i lubisz Corela. To chyba bardziej widzimisię. Takie mam wrażenie.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=bdy5vvpLvzM
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: dziobu »

Nie do końca - on ma trochę racji. Corel np potrafi przyciągać krzywą do krawędzi na obrazku podczas rysowania.
Masz też pomoc w formie trasowania, które mimo wszystko też się przydaje. Na koniec automat który to fajnie wygładzi, itp. No jak to w programie do grafiki wektorowej.
Awatar użytkownika
ratpl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 05 gru 2018, 09:29
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Drukarka: Gate 2.0
x 6

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: ratpl »

Oczywiście jest to pewna forma mojej preferencji. Siedzę na tym sofcie zawodowo już od wielu lat, więc dość dobrze poznałem to oprogramowanie i wypracowałem sobie w nim swój własny styl pracy.

Prócz zalet wymienionych przez dziobu, dodał bym jeszcze responsywność, łatwa operacja na węzłach ich dodawania/odejmowanie, szybka iteracja między kształtami z możliwością ich zachowania, łatwe tworzenie nowych kształtów z przecinających się obrysów, operacje boolowskie na krzywych, swobodna możliwość kopiowania kształtów, grupowanie krzywych, operacje na krzywch typu wyokrąglenia; ścięcia; odsunięcia. Jest tego tak naprawdę multum, w końcu jest to soft tworzony do pracy z krzywymi i rozwijany od 89 roku :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: dziobu »

Tyle, że wszystko lub większość z tego jest też w innych programach. Może jakby tak rozmawiać tylko o konwersji grafiki rastrowej na wektorową to CDR ma sens, ale jako dodatek do projektowania w 3D na potrzeby druku to już niekoniecznie.
No i nie jest darmowy. A w kontekście reprapów i drukarek za 800zł, mogę powiedzieć że jest po prostu bezsensownie drogi.

Btw.
Mam i używam Corela. Ale Sketchup jest dużo szybszy i sprawniejszy w tym temacie :)
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: virgin71 »

W opisanym zastosowaniu używam Inkscape, więc muszę przychylić się do wygody obrysowania dużych obiektów, fakt. Mimo wszystko, @dziobu dobrze nakreśla, że Corel Pro jest droższy od drukarek, które wiodą tu prym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”