IronCAD - ktoś używa?

Programy do projektowania CAD
Dariusztl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 18 paź 2019, 15:24

Re: IronCAD - ktoś używa?

Post autor: Dariusztl »

Było pytanie to pisze i się dzielę swoim doświadczeniem z programami z którymi miałem stycznosc, nie muszą się one pokrywać z dosw. innych użytkowników, Przy zakupie kierowalem się głównie cena i mam jak sobie wybrałem.
Wiem jak wygląda usuwanie licencji gorzej jak z jakiś powodów na serwerze są jakieś kłopoty i bez admina nic nie zrobisz (ja akurat nazwę to bałaganem, skoro admin nie wiedział jaka mam licencje i źe dostałem możliwość instalacji na dwóch komputerach od producenta progr. bo była taka możliwość), wszystko co napisałem ma oparcie w mailach z wsparciem IC. Nie jestem przedstawicielem żadneg dystrybutora progr. typu CAD 2d czy 3d, ale jak chcesz możesz doszukiwac się głębszego dna, napewno jak napisałem zawiodłem się na progr. i nie lubię jak ktoś mi nie odpisuje na maile i mnie olewa a tym bardziej że za obsługe zapłaciłem kupując program prywatnie na siebie nie na firmę.
A na forum jestem od kilku dni, bo interesuje się drukiem 3d i myślę o kupnie drukarki i zglebiam temat, chciałbym wybrać dobra drukarkę w dobrej cenie aby nie kupić bubla i myślę by do tego wykorzystać ten program skoro go posiadam.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: IronCAD - ktoś używa?

Post autor: dziobu »

Od ponad 2 tygodni ostro zajeżdżam ten program.

Soft cierpi na wiele przypadłości programu mało popularnego, wspieranego przez niszową firmę. Np po ręcznym wrzuceniu hotfixa (niby istotny ale nie zauważyłem różnic po jego wywaleniu) zaczął się kaszanić z MESem przez co trzeba było wybrać - poprawka czy obliczenia. Ma braki w konfiguracji skrótów klawiszowych (nie da się nadpisać skrótu; trzeba go najpierw znaleźć i usunąć ręcznie, itp). Dupnie też wybiera się te skróty - nieposortowane listy i brak wyszukiwania. Jakiś jajogłowy co od 40 lat CADuje od razu znajdzie potrzebą pozycję, ja to musiałem się nasiedzieć ale przyznam że teraz już sobie radzę. Niemniej IMHO jest to do poprawy. W trybie widmo brakuje możliwości wybrania obiektu myszką z wciśniętym np Ctrlem. Jest to jedna z kilku takich dupereli; da się z tym żyć.

Miałem się doczepić do braku materiałów w sieci, ale jak się okazało jest ich wystarczająco. Oczywiście to ledwie ułamek tego co da się znaleźć do Solida, Inventora czy AutoCada, ale nie czuję żeby czegoś mi brakowało.

Poza tym program chodzi płynnie i stabilnie. Wspiera manipulator (3DConnexion). Uruchamia się w kilka sekund, czyli jakieś 5x szybciej niż Sketchup (z dodatkami które mam). Funkcjonalnie też jak się okazało niczego mu nie brakuje. Do tego pozwala na projektowanie X razy szybciej niż w innych softach, narzędzia i opcje są zawsze tam gdzie się ich spodziewam. Z tego wszystkiego najdupniejszy jest przekrój - ale to raczej wynika z moich naleciałości ze Sketchupa. Tworzenie symulacji czy animacji to bajka. MES jest prostacki, ale za to szybki i sprawny.
To po prostu całkiem przyjemny program.

Jedyne poważne "ale" mogę mieć do polskiego forum IC, prowadzonego przez firmę TMSYS (dystrybutora). Technicznie forum jest niedorobione (zmieniłem szablon graficzny i straciłem dostęp do forum bo szablon nie istniał ;p) ale już mam wszystko odpalone. Ruch tam jest niewielki (pewnie mało hobbystów) także zobaczymy jak to będzie wyglądać. Obecnie traktuję je jako dodatek; jest tam sporo użytecznych materiałów; co będzie to się zobaczy. Zawsze zostaje hamerykańskie forum; choć skoro to jest to może wystarczy je rozkręcić :D

Dla przyzwoitości dodam że wspomniany dystrybutor odpisuje na maile, mają też czat na stronie który działa prawie cały czas (kwestie licencji rendera dogadywałem ok północy). Nie będę zgadywać ale pewnie dodzwonić też się do nich można.

[reklama]
Cóż. Polecam ten program. Szczerze.
[/reklama]


@Dariusztl
W kontekście powyższego tekstu dalej uważam że nie napisałeś żadnych konkretów.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: IronCAD - ktoś używa?

Post autor: dziobu »

Kilka osób o to pytało, to wrzucam:
Dziwna polityka firmy sprawia że część tych informacji nie jest dostępnych wprost na stronie.

To NIE jest reklama, a ja nie jestem pracownikiem czy przedstawicielem producenta bądź dystrybutora.

Pakiet Standard. Nie będę robił z posta reklamy - wszystko jest na ich stronie. Dodam tylko że moduły blach i MES są w komplecie.
Ma zintegrowany prosty render (obsługujący animacje); można dokupić KeyShot HD (nie obsługuje animacji) po atrakcyjniejszej cenie niż oficjalna (za to render działa tylko z poziomu IC; osobno nie mogę go uruchomić - nie wiem czy tak ma być czy to tylko u mnie).
W zestawie nie ma modułu CAM - ten trzeba dokupić osobno (na stronie wymienili VisualMILL i OneCNC XR7 Mill ale nie znam się żeby napisać więcej).

Premium - to po prostu Standard z biblioteką normaliów i dodatków (https://ironcad.pl/produkty/ic-normalia/). Poza tym wszystko jest takie samo.

Lite - tu są ograniczenia w stosunku do wersji Standard:
  • licencja terminowa (roczna),
  • tworzenie blachy tylko w jednym pliku (blacha umieszczona w kontekście innych części ma wyłączony tryb edycji),
  • wyłączenie trybu zespołu (można wykonywać nieograniczoną liczbę części, ale bez struktury zespołu),
  • wyłączenie CAXA Draft (dostępny jest tylko moduł ICD),
  • wyłączenie zaawansowanych translatorów (dostępny jest tylko import z STEP, SAT – czyli formaty natywne),
  • wyłączenie wiązań 3D (pozycjonowanie dostępne tylko przez Triball),
  • wyłączenie trybu tworzenia mechanizmów,
  • wyłączenie analizy kolizji,
  • wyłączenie animacji,
  • wyłączenie bibliotek mechanicznych (katalog narzędzi: śruby, zębatki,łożyska itp.
Na stronie mają czat (otwiera się na każdej ich stronie) i można sobie pogadać z sympatyczną panią która wyjaśni na bieżąco co i jak.
WillingMagic
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: IronCAD - ktoś używa?

Post autor: tomekr »

Cóż wygląda, że też będę użytkownikiem IC. Dziobu i inni użytkownicy, parę obejrzanych tutoriali, duża kompatybilność z SW i NX (ponoć z tego samego źródła silniki graficzne) i cena po ciężkich negocjacjach przekonały mnie. Obeszło się bez uruchamiania triala. Co prawda zw3D lepiej cenowo się prezentował, szczególnie po rabatach i z jakimś CAM-em, ale tutaj zdecydowała chyba wasza opinia i info o silnikach graficznych ACIS i PARASOLID, wygląd i obsługa, no i funkcjonalność. Myślę też, że te promocje to jest początek jakiejś walki o rynek, jako, że drukarki i frezarki cnc trafiają pod strzechy i to jest niezły kawał tortu do wydziobania. Im szybciej się zaistnieje na tym rynku i zdobędzie popularność to można liczyć na większe profity.

Patrząc z perspektywy czasu, to miłe, że nastają takie czasy, że człowieka stać na jakiś zaawansowany program, co systemy operacyjne, są dużo bardziej skomplikowane i rozbudowane i tańsze, ale tutaj chyba decydująca jest niezawodność. 20-30 lat temu to cena takiego programu w stosunku do zarobków to była abstrakcja. Ja zaczynałem z Autocadem na 3 dyskietkach, potem pojawiła się wersja na 12-13 dyskietkach, wszystko odpalane z dos-a (ciekawe czy młode wilczki wiedzą co to dos, hehe).
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: IronCAD - ktoś używa?

Post autor: FlameRunner »

tomekr pisze:ciekawe czy młode wilczki wiedzą co to dos, hehe
hehe
dziobu, kapi, cardjunk, virgin71
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: IronCAD - ktoś używa?

Post autor: dziobu »

tomekr pisze:Obeszło się bez uruchamiania triala.
Najpierw narzekasz że dwa tygodnie to mało na test programu a potem postanawiasz kupić nawet bez sprawdzenia czy u Ciebie pójdzie? Dobrze zrozumiałem? :D
tomekr pisze:Co prawda zw3D lepiej cenowo się prezentował, szczególnie po rabatach i z jakimś CAM-em
Też od nich dostałem spory rabat, ale na co mi on jak soft jest jakiś taki dziwny. Płacić będę raz, a użerać się z softem codziennie.
Zresztą na IC też dostałem zniżkę.
tomekr pisze:to miłe, że nastają takie czasy, że człowieka stać na jakiś zaawansowany program
Oni muszą z czegoś żyć (*1). Duże firmy mają swoich "dostawców" a mali są z ręką w nocniku. Ani Solid ani Adobe nie mają oferty dla małych. A już zwłaszcza dla takich jak np ja - dla którego projektowanie to bardziej zaawansowane hobby niż główna działalność.

(*1)
Sporo firm odkryło że lepiej sprzedać 10 licencji po 1000zł niż żadnej po 10000zł. W ten sposób powoli nadrabiam braki w narzędziach przechodząc z kombinowanego open-source na działąjące rozwiązania komercyjne.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: IronCAD - ktoś używa?

Post autor: tomekr »

dziobu pisze:
tomekr pisze:Obeszło się bez uruchamiania triala.
Najpierw narzekasz że dwa tygodnie to mało na test programu a potem postanawiasz kupić nawet bez sprawdzenia czy u Ciebie pójdzie? Dobrze zrozumiałem? :D
Cóż, zbiegły się moje oczekiwania finansowe z propozycją to klepnąłem, poza tym napisałem co mnie skłoniło do zakupu, czyli fabrykator.pl, dziobu i tutoriale, gdzie jest dosyć intuicyjna i prosta obsługa, obietnica dołożenia podstawowych bibliotek, praca na blachach i konstrukcjach stalowych, upgrade do najnowszej wersji 2020, brak problemów z przeniesieniem licencji i parę innych szczegółów. zw3D sporo gorzej wypadał, jedynie moduł CAM, ale tylko do obróbki zgrubnej CNC, ortodoksyjne podejście do licencji, upgrade rekurencyjny, brak w podstawowej wersji blach i konstrukcji spawanych.
dziobu pisze:Też od nich dostałem spory rabat, ale na co mi on jak soft jest jakiś taki dziwny. Płacić będę raz, a użerać się z softem codziennie.
Zresztą na IC też dostałem zniżkę.
to w końcu czego używasz zw3d czy IC?

W sumie to i tak nie sprawdzisz wszystkiego w okresie próbnym, raczej czy tobie pasuje i czy spełnia jakieś specyficzne wymagania. Nawet w SW są rzeczy które irytują lub są trudne do wykonania, a jak widziałem w trial IC robi się to w nim dużo prościej, ale jest też masa rzeczy, które zupełnie inaczej funkcjonują w IC i trzeba będzie się odzwyczajać i przyzwyczajać. Generalnie chodziło o to, żeby nie wywalać kilkunastu tysi za program do modelowania 3D i nie będzie to walka z programem. Raczej mam dobrą intuicję techniczną i na niej najbardziej polegam, np nie żałuje, że wydałem kasę (co prawda niewielką) na Kisslicera, jest specyficzny, ale też bardzo elastyczny i intuicyjny, przynajmniej dla mnie i myślę, że tutaj też nie będe żałował. Jak by powiedzieć, wasze opinie nt IC były też uwiarygodnione waszym wizerunkiem na forum, sporo postów Dziobu i Fabrykatora.pl przeczytałem i wiem, że, żaden z Was sroce spod ogona nie wypadł. Obaj reprezentujecie mocno odmienne punkty widzenia.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: IronCAD - ktoś używa?

Post autor: dziobu »

tomekr pisze:to w końcu czego używasz zw3d czy IC?
IC.
tomekr pisze:(...)
Opinia jest jak dupa. Każdy ma swoją. To że mnie coś odpowiada to nie znaczy że i Tobie będzie.
A sprawdziłeś np ograniczenia ilości punktów MESa czy inne "wady" o których wspomniał @Dariusztl? Jemu program się szczególnie nie spodobał.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: IronCAD - ktoś używa?

Post autor: tomekr »

dziobu pisze:
tomekr pisze:(...)
Opinia jest jak dupa. Każdy ma swoją. To że mnie coś odpowiada to nie znaczy że i Tobie będzie.
A sprawdziłeś np ograniczenia ilości punktów MESa czy inne "wady" o których wspomniał @Dariusztl? Jemu program się szczególnie nie spodobał.
Qrde, dziobu, boisz się, że nie spodoba mi się program i będę Cie szukał po Krakowie?

MES? Metoda Elementów Skończonych, czy coś innego? Jeśli to obliczenia wytrzymałościowe, to na razie pewnie nie będę symulował silnika spalinowego, może do kratownic, ale to niewielka liczba węzłów, może obliczenia połączeń. Zresztą, ma to większe znaczenie przy materiałach o dobrze znanych cechach wytrzymałościowych, stal, aluminium. Kompozyty, tworzywa sztuczne to i tak raczej na pałę, tym bardziej bez badań wytrzymałościowych i opanowanej, powtarzalnej technologi druku.
Zadziałało tez to, że promocja na IC kończyła się, ja nie dałbym rady i tak wszystkiego sprawdzić przez 2 dni, a nawet w 2 tygodnie okresu próbnego. Ty parę miesięcy się przymierzałeś i testowałeć, myślę, że nie robiłeś tego przypadkowo, fabrykator organoleptycznie przetestował zw3d i IC, jest raczej mechanikiem jak i ja. Ja nie widzę raczej innych kandydatów niż zw3d i IC, bo albo to protezy, albo baardzo drogie. Co prawda przyzwyczaiłem się do rysowania w oparciu o szkice i płaszczyzny, a tutaj jest środek ciężkości trochę w stronę modelowania bryły za pomocą predefiniowanych operacji, co gdy się opanuje skróty i ich posługiwaniem jest efektywniejsze. Szkice są bardziej uniwersalne i bardziej "parametryczne" - można wiele elementów powiązać z jednym szkicem i łatwiej generować wersje projektu przez modyfikacje szkicu, choć zw3d i IC też dają taką możliwość.
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 1
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 114

Re: IronCAD - ktoś używa?

Post autor: carving85 »

Z ciekawości @tomekr dostałeś jakąś dodatkowa zniżkę? Bo coś czuję że IC takie rabaty może mieć co chwila i wtedy bardzo ładnie dałeś się złapać w "kończącą się promocję". Nie mówię też tutaj że może to być zły wybór :)
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”