opanowałem sketchupa i co dalej?

Programy do projektowania CAD
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: opanowałem sketchupa i co dalej?

Post autor: marek91 »

Zdefiniuj "rodziny obiektów"
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: opanowałem sketchupa i co dalej?

Post autor: FlameRunner »

Choćby projekt zębatki z możliwością łatwej zmiany ilości zębów.

http://www.thingiverse.com/search/relev ... parametric
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: opanowałem sketchupa i co dalej?

Post autor: animos »

marek91 pisze: Animos, openscad to dziwactwo dla nerdów :geek: :ugeek: :twisted:
SketchUp to zabawka do opanowania w kilka godzin. (oczywiście jeśli chodzi o nasze drukarkowe zastosowania)
Jako zabawa to można oczywiście poskakać po menu, lecz do konkretnej pracy to trzeba sporo wiedzieć np. http://www.animos.pl/grafika/152-aa.html
Jest generalnie kilka problemów z oprogramowaniem:
1. Nauka nowego softu to trochę jak nauka innego języka, a zakładając, że zna się jeden język już wystarczający do komunikacji to po co inny, jeśli to nie hobby
2. Znaczna część użytkowników danego pakietu zna i wykorzystuje mniej niż 5% jego możliwości
3. Komercyjny soft, ale nawet ten darmowy (sketchup -google) jest rozwijany (przejmowany, wykupowany) przez przeważnie duże korporacje - co zrobią, czy wprowadzą opłaty - jest się w sumie zależnym od ich decyzji, na ich łasce. Czy warto zaciągać taki dług technologiczny (tak to określają) ?
4. Ciągła zmiana oprogramowania powoduje braki ludzkie, nie ma wystarczającej ilości programistów znających dany język, pakiet - tak jest np. w przypadku javy.

Nie jestem zwolennikiem dominacji openscad - to w sumie nie wiele może, ale jest opensource. Zresztą podobnie nie czuję się ekspertem w CAD'ach jak i w nowych nawach typu "nerd", których nawet nie znam (nie czuję potrzeby poznania tego, nie mam z tym na co dzień kontaktu). Wydaje mi się jednak, że w tej konkurencyjnej walce o jak najwięcej użytkowników (popularność na rynku) mogą być zwycięzcy - wybór ich, a nie innych może być dużo bardziej korzystny dla każdego, kto zdecyduje się na właściwe oprogramowanie. Dlatego oczekuję odpowiedzi, czego się warto uczyć a czego nie.
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 1
Posty: 179
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 59

Re: opanowałem sketchupa i co dalej?

Post autor: arek »

Również polecam fusion360. Bardzo często są aktualizacje (nawet co parę tygodni). Darmowy dla hobbystów i małych firm. Co najważniejsze - nie ma żadnych ograniczeń funkcjonalnych (jak to bywa np w DesignSpark Mechanical), a to bardzo, bardzo dużo.

openscad nie dla nerdów tylko dla programistów (lub lubiących tego typu podejście). Duży plus - robi idealnie to co ma wklepane. Nie ma miejsca na błędy bo coś źle się myszką machnęło ;)
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: opanowałem sketchupa i co dalej?

Post autor: marek91 »

Tam są błędy bo zamiast przecinka dałem kropkę lub odwrotnie, jeśli ktoś lubi tego typu oprogramowanie to spoko. :git:
Niech każdy sobie używa co mu wygodnie. :piwo:
FlameRunner pisze:Choćby projekt zębatki z możliwością łatwej zmiany ilości zębów.
Zębatkę generowałem dwa razy i więcej tego nie zrobię, nie wiem czy to problem u mnie czy tak jest zawsze ale musiałem na oko skalować bo pasek nie siadał tak jak trzeba, jak już pasek siadł to jakaś inna odległość mi się nie zgadzała.
Szkoda na to czasu i nerwów.
franklin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 24 kwie 2016, 16:45
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Gate 1

Re: opanowałem sketchupa i co dalej?

Post autor: franklin »

marek91 pisze:
animos pisze:A używałeś openScad - pewnie jeszcze nie.
Różni się on znacznie od programów z interfejsem graficznym - tam się opisuje bryły w edytorze.

Dla mnie nauka sketchupa to już spore wyzwanie.
Animos, openscad to dziwactwo dla nerdów :geek: :ugeek: :twisted:

SketchUp to zabawka do opanowania w kilka godzin. (oczywiście jeśli chodzi o nasze drukarkowe zastosowania)
Takie coś mnie nie interesuje, najlepiej gdyby program był intuicyjny.
dziekuję wszystkim za odpowiedzi pewnie cos sobie z tego wybiore
:piwo:
Minik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 20 kwie 2016, 15:15
x 2

Re: opanowałem sketchupa i co dalej?

Post autor: Minik »

Bardzo mocną stroną Sketchupa jest ilość darmowych wysokiej jakości pluginów do modelowania. Do darmowego sketchupa wystarczy doinstalować stl export i plugin do sprawdzania poprawności modelu i masz soft który bezproblemowo eksportuje wszystko.
Pamiętaj że przy wyborze softu kluczowe jest zastanowienie się co będzie podstawowym przeznaczenie. Można znaleźć darmowe programy do wszystkiego tylko trzeba wiedzieć co się che modelować.
Marcin_Polak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 08 lut 2017, 14:22
x 2

Re: opanowałem sketchupa i co dalej?

Post autor: Marcin_Polak »

Podepnę się. Początkującego być może głupie pytanie, ale czy pisząc o fusion360 macie na myśli to https://play.google.com/store/apps/deta ... esk.fusion ?

Wysłane z mojego SGP611 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kswiorek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 242
Rejestracja: 30 gru 2016, 12:37
Lokalizacja: Wiórek (pod Poznaniem)
Drukarka: Lume
x 20

Re: opanowałem sketchupa i co dalej?

Post autor: kswiorek »

Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: opanowałem sketchupa i co dalej?

Post autor: anraf1001 »

Chociaż aplikację też polecam ;-)
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”