FreeCad Imitacja deski

Programy do projektowania CAD
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

FreeCad Imitacja deski

Post autor: robal »

Witam

Czy ktoś bardziej zaznajomiony z FreeCad-em miałby pomysł jak możnaby przygotować stl-a aby wydrukować imitację deski, mniej więcej takich jak te: Obrazek?
Awatar użytkownika
Hejterro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 161
Rejestracja: 21 sie 2017, 20:40
x 17

Re: FreeCad Imitacja deski

Post autor: Hejterro »

Nie wiem czy będziesz w stanie uzyskać podobny efekt tylko edytując CADem. Nie wiem też, czy drukarki FFF będą w stanie odzwierciedlić taki efekt. Ja tu raczej proponuję użycie filamentu drewnopodobnego i ew. przeszlifować do uzyskania lepszego efektu.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: FreeCad Imitacja deski

Post autor: Artu »

Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: FreeCad Imitacja deski

Post autor: Berg »

musi być FreeCAD ?
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: FreeCad Imitacja deski

Post autor: robal »

Hejterro pisze:Nie wiem czy będziesz w stanie uzyskać podobny efekt tylko edytując CADem. Nie wiem też, czy drukarki FFF będą w stanie odzwierciedlić taki efekt. Ja tu raczej proponuję użycie filamentu drewnopodobnego i ew. przeszlifować do uzyskania lepszego efektu.
Tak właśnie myślałem, szczególnie jeśli chodzi o wykończenie ostatnich warstw wydruku. Odnośnie samego filamentu drewnopodobnego, to jak przedstawia się możliwość imitacji słojów? Czy są to raczej efekty drewna, ale w jednym kolorze? Gdzieś doczytałem, że są filamenty, które pozwalają sterować odcieniem (!) za pomocą temperatury głowicy. No i jak przedstawia się możliwość sterowania kierunkiem przesuwu głowicy i temperatury na jednej warstwie w takim przypadku? Korzystam ze slic3r ale chyba takich opcji nie oferuje.
Artu pisze:Może to coś "podpowie" https://www.thingiverse.com/thing:1585586
No to już jest coś :), jak widzę w opisie robione w Blenderze. Mógłbym to zrobić w tym programie i wyeksportować STL-a. Ktoś ma jakieś doświadczenia odnośnie brył pochodzących z takich programów? Czy one sprawdzają się w cięciu przez slicer-y i w druku?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: FreeCad Imitacja deski

Post autor: dziobu »

robal pisze:No to już jest coś :), jak widzę w opisie robione w Blenderze. Mógłbym to zrobić w tym programie i wyeksportować STL-a. Ktoś ma jakieś doświadczenia odnośnie brył pochodzących z takich programów? Czy one sprawdzają się w cięciu przez slicer-y i w druku?
Bryła ma być spójna. Poza tym ma (tj. powinna) być dostosowana do druku, tzn trzeba uwzględnić możliwości danej technologii (mosty, nawisy, supporty, itp). A w czym ją zrobisz to nie ma znaczenia.

Ja widziałem przekładnie zebatą narysowana w Maya. Po tym chyba nic już nie dziwi.

A w przypadku konkretnie Blendera to wiem ze lubi robić dziury w modelu ale slicery sobie z tym w wiekszosci radzą (jak nie, mozesz naprawic STLa np NetFabbem albo 3D Builderem z Win10).
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: FreeCad Imitacja deski

Post autor: Berg »

https://extensions.sketchup.com/en/content/bitmap-mesh

co prawda u mnie się wywala ten plugin ale ludzi piszą że im działa. W blenderze robi się to podobnie.
Mniej się wywala jak najpierw zaimportuje bitmapę normalnie na płasko a potem kliknę na niej prawym i wybiorę z menu "Highmap to Mesh" czy jakoś tak.

z takiego czegoś:
Zrzut ekranu 2018-03-01 o 12.40.03.png
wyszło mi takie:
Zrzut ekranu 2018-03-01 o 13.03.55.png
za duża rozdzielczość, trzeba coś prostego, za skomplikowane wyszło. Pewnie trzba dobrać lepiej grafikę, prostszą, dobrać kontrast wcześniej w programie graficznym albo coś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”