SketchUp

Programy do projektowania CAD
Minik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 20 kwie 2016, 15:15
x 2

Re: SketchUp

Post autor: Minik »

Jeżeli rysujesz w sketchupie i umiesz narywać wszystko to co chcesz drukować to nadaje się jak najbardziej. Pamiętaj jednak że darmowa wersja sketchupa występuje już jedynie jako przeglądarkowa i nie da się w niej korzystać z pluginów co w praktyce eliminuje sketchupa jako narzędzie do wypuszczania poprawnych modeli do druku. Oczywiście dalej można urzywać starszych wersji darmowych, ale z czasem nie będzie juz aktualizacji. Jeżeli masz wersję desktopową to polecam zapoznać się z kilkoma niezbędnymi, darmowymi pluginami typu solidinspector i dasz rady zrobić prawie wszystko.
- jest programem graficznym (ze wszystkimi konsekwencjami).
Dziebu co miałeś na myśli bo nie bardzo rozumiem ?
electronicus57
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 18 kwie 2018, 16:31

Re: SketchUp

Post autor: electronicus57 »

wniosek chyba jaksny zeby lepiej obczaic jakis inny program :) dzieki !
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: SketchUp

Post autor: dziobu »

Minik pisze:
- jest programem graficznym (ze wszystkimi konsekwencjami).
Dziebu co miałeś na myśli bo nie bardzo rozumiem ?
Że to program do rysowania a nie projektowania. To nie to samo. Do tego większość CADów to programy parmetryczne, czego tu (niestety?) nie ma (jest jeden dodatek ale to raczej łata i to średnia). W Inventorze wsadzasz przekładnie czy prowadnicę i masz. I działa. I obciążenie policzy. Zębatka/przekłądnia? Jest kreator. Śrubka - wrzucasz i jest. Od razu gwint, otwory, fazki. W Sketchupie wszystko ręcznie; nawet symulacje czy poruszanie detalami (np prowadnica) wymagają dodatków i większość rzeczy trzeba robić ręcznie (tj poustawiać).

Takie podejście ma dwa plusy:
- Sketchup sam w sobie oferuje tylko skrajnie podstawowe narzędzia i każdy w miarę potrzeb może go dostosować do swoich wymagań,
- ze względu na prostotę da się w nim narysować chyba wszystko, tylko trzeba umieć.

Choć nie jest to normalny CAD, zaprojektowałem w nim kilka urządzeń. Projekty nie są tak ładne jak z Inventora, nie położyłem tak kabli, nikt nie policzyłsił, długość pasków też liczyłem posiłkująć się wiedzą z liceum. Ale efekt końcowy działa. Zarówno blachy które projektowałem (wycinanie i gięcie przygotywałem ręcznie) jak i detale frezowane wyszły tak jak trzeba. Ale jakbym miał żyć tylko z tego to Sketchup nie jest najszczęśliwszym wyborem.
(jeśli chodzi o wersję darmową to jest oidp 2017 Make; w niczym szczególnym nie ustępuje nowszym wersjom i nie ma co się tym przejmować - ludzie wciąż z powodzeniem korzystają z wersji 6.0, z 2001r)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: SketchUp

Post autor: dziobu »

Imho najfajniejszy z CADów które testowałem. Jakiś taki prosty, intuicyjny, w sumie to tani.
Ale to trzeba mieć po co, a ja nie mam.
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

Re: SketchUp

Post autor: Potfur »

Ja używam Inventora ale na studiach miałem dużo z projektowania w cadowskich programach. Ostatnio przyjechał do mnie brat chciał przy okazji coś zrobić na drukarce swojego czasu dobrze mu szło w 3dmax studio ale niestety jak się szybko okazało kilka razy szybciej zaprojektowałem mu to co chciał w inventorze. Jeśli chcesz się uczyć modelowania to lepiej w bardziej zaawansowanym programie, na początku ciężej ale jak się może później okazać braknie opcji i i tak będziesz się musiał przerzucić na poważniejszy program i będziesz się uczył 2 razy. Cadowskie się nieco różnią od np 3dmaxa. SketchUp nie używałem w sumie słyszałem ale ciężko mi się przerzucić na coś innego bo inventor wystarcza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”