Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Programy do projektowania CAD
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: virgin71 »

Rozumiem jak najbardziej, bo sam odpaliłem niedawno Atari 65xe. Muszę naprawić magnetofon i synowi pokażę jak się grało.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: Adinfo »

Próbowałem przetestować program 123D Catch ale niestety tak go oprogramowali, że po wycofaniu się z niego przez Autodesk nie ma możliwości zrobienia projektu ze zdjęć, można tylko otworzyć istniejący projekt. Próbowałem się też zarejestrować na Smoothie3D - tylko kod aktywacyjny mi nie przychodzi. Macie jeszcze jakieś propozycje co do programów tego typu?
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: aaannnd »

Z nie przychodzeniem kodów aktywacyjnych raz się spotkałem z praktyką, że nie wysyłają na inne adresy niż gmailowe.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: Adinfo »

Właśnie w tym rzecz, że mam gmailowy, pisałem do nich zgłoszenie.
Edit: przed momentem odpisali i przesłali "ręcznie" kod aktywacyjny oraz link do resetu hasła.
Edit: Smoothie 3D nie nadaje się do "odtworzenia" obiektu o jaki by mi chodziło np. na podstawie kilkunastu zdjęć z różnych stron.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 2
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: Drunk_ZoZol »

Adinfo pisze: Edit: Smoothie 3D nie nadaje się do "odtworzenia" obiektu o jaki by mi chodziło np. na podstawie kilkunastu zdjęć z różnych stron.
https://www.youtube.com/watch?v=1D0EhSi-vvc

Nazywa się to fotogeometria, jest parę programów które to potrafią, z tym, że efekt bywa różny.
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: dziobu »

Drunk_ZoZol pisze:Nazywa się to fotogeometria, jest parę programów które to potrafią, z tym, że efekt bywa różny.
fotogrametria ;P
Im większy i bardziej odizolowany obiekt, tym lepiej. Najlepiej sprawdza się przy detalach o charakterze naturalnym, tj obłych kształtach, przejściach, braku ostrych krawędzi, itp. Ponoć trudnym testem jest skanowanie sześcianu i większość programów sobie z tym nie radzi prawidłowo.
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 2
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: Drunk_ZoZol »

Faktycznie, mój błąd :D Ale całe życie się człowiek uczy. ^^

Też słyszałem o sześcianach, ale... z drugiej strony to po co ktoś miałby skanować sześcian? ^^
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: dziobu »

Nie chodzi tyle o sam sześcian (to prosty i miarodajny przykład) ale o detale techniczne: proste ściany, ostre krawędzie, dużo płaskich i jednolitych powierzchni. Do tego fotogrametria jest średnia.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: virgin71 »

Mi się do dzisiaj nie udało niczego zeskanować tak dobrze, żeby zabawa z poprawkami była krótsza od rysowania od nowa. Ale ja nie zajmuję się rzeźbami.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zdjęcie obiektu 2D na 3D

Post autor: dziobu »

Ja skanuję tylko to czego rysowanie jest wyjątkowo trudne, upierdliwe lub nie ma sensu. I to podejście chyba się sprawdza.

Nie wiem co z moich pierdół mogę pokazać, więc pokażę to z czym problemu na pewno nie będzie.
Chodziło o zamocowanie elektronicznej niani do łóżka dziecięcego. Niby nic, ale nadajnik to takie obłe coś co ciężko zwymiarować. Konkretnie - starsza wersja tego:
b1.jpg
Dzieciak potrafił dość mocno łóżkiem telepać więc trzeba to było jakoś przymocować, przywiązać czy przykręcić. Tylko nie było za bardzo ani jak ani do czego. Idealny by był uchwyt w który nadajnik idealnie by pasował - wtedy telepanie łóżka nie miałoby znaczenia. No to jazda ;)
Skan spodu:
b2.jpg
b3.jpg
Góra jest brzydka bo jej nie skanowałem. Do tego znaczaco zmniejszyłem ilość trójkątów (oidp - do 10%) żeby Sketchup był w stanie to otworzyć. I żadnej obróbki.

Potem narysowałem uchwyt, nałożyłem skan i go odjąłem. Wyszło tak:
b8.jpg
b7.jpg
I z nadajnikiem:
b4.jpg
b5.jpg
b6.jpg
Dodam że pasuje to idealnie ;) Przy okazji - to był pierwszy detal który próbowałem skanować telefonem i ten skan chciałem do czegoś mądrego użyć - oidp próbowałem przy pomocy czegoś o nazwie Scann3D czy jakoś tak. Porażka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”