Fusion 360- gwinty

Programy do projektowania CAD
Puziu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 77
Rejestracja: 28 gru 2018, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Alfawise U30
x 1

Fusion 360- gwinty

Post autor: Puziu »

Pomocy forumowicze, męczę się już drugi dzień i krew mnie zalewa. Muszę zrobić łączniki do rurek, tak żeby z krótkich odcinków skręcić dłuższą tyczkę. Na samym początku jak drukarka do mnie dotarła to zrobiłem jeden projekt testowy gwintu GZ i GW i wszystko pasowało idealnie (zielony ze zdjęcia), nakrętka ładnie chodzi na gwincie, nic się nie klinuje. Teraz ten nowy (czerwony) GZ wkręca się tylko trochę i klinuje, tak jakby był za duży. Nie pamiętam już jaki był rozmiar tego zielonego, chyba M20
IMG_0820.jpg
Teraz pytanie, czy przy robieniu projektu wystarczy zaznaczyć płaszczyznę na której chce się mieć gwint i zaznaczyć rozmiar? Ten czerwony robiłem M16, zaznaczam wałek, czy "dziurę" i wybieram rozmiar 16mm? Bo tak robiłem i niestety nie wchodzi jedno w drugie :/
gwinty.png
A może to wina nastawów druku? Czy wysokość warstwy ma aż tak duże znaczenie? Zielone prawdopodobnie było na 0,1 a czerwone 0,2
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Fusion 360- gwinty

Post autor: Jakub »

Gwinty teoretycznie powinny w siebie wchodzić? Tzn. czy nie pomyliłeś gwintów, np na zielonym lewy a na czerwonym prawy?
Puziu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 77
Rejestracja: 28 gru 2018, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Alfawise U30
x 1

Re: Fusion 360- gwinty

Post autor: Puziu »

No muszą w siebie wejść ;) I tu i tu są prawe, zielona nakrętka idealnie pasuje do śruby ale już czerwone elementy zdecydowanie się nie dogadują
Awatar użytkownika
fredator
Postów w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 07 gru 2018, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3
x 82

Re: Fusion 360- gwinty

Post autor: fredator »

Dla testu sprawdziłem jak to działa w F360. Dałem wałek i otwór, które pasują do siebie wymiarem i przerobiłem na gwinty - oczywiście pasują. Dołożyłem jeszcze jeden wałek w innym rozmiarze i wybrałem w ustawieniach te same wartości dla nowego gwintu co w poprzednich i też pasuje.
Wniosek:
Jak masz te same wartości w okienku ustawień gwintu (w szczególności "Thread Type", "Size" i "Designation") dla obu elementów to powinno pasować.

Polecam sprawdzić czy pasują przez zaznaczenie opcji "Modeled" w menu gwintu, wyświetlenie przekroju (INSPECT>SECTION ANALYSIS) i próbę dopasowania do siebie gwintów. Oszczędzi Ci to trochę czasu z niepotrzebnym wydrukiem :-)

Test (gwint po prawej był grubszym wałkiem)
gwint.JPG
Menu gwintu
propertasy.JPG
propertasy.JPG (20.94 KiB) Przejrzano 5156 razy
Ender 3 - direct z Bondtechem i Micro-Swissem oraz MKS Gen L
Ender 3 - direct z BMG i SKR v1.1
ForkLIFT na ramie od Hypercube 2020 - bowden i SKR v1.3 - buildlog
Puziu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 77
Rejestracja: 28 gru 2018, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Alfawise U30
x 1

Re: Fusion 360- gwinty

Post autor: Puziu »

Menu gwintu mam ok, pewnie to tylko kwestia nastawów druku, spróbuje zmniejszyć prędkość
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Fusion 360- gwinty

Post autor: Zepco »

Czy drukarka trzyma Ci wymiary? Może spróbuj ustawić horizontal expansion na -0.1
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Puziu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 77
Rejestracja: 28 gru 2018, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Alfawise U30
x 1

Re: Fusion 360- gwinty

Post autor: Puziu »

Zrobiłem gwint trapezowy i wyszedł idealnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”