Przygotowanie STL do druku obiektów większych niż pole robocze drukarki

Programy do projektowania CAD
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 4
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 114

Re: Przygotowanie STL do druku obiektów większych niż pole robocze drukarki

Post autor: carving85 »

rafaljot pisze: W nauce blendera najlepiej zacząć od skrótów klawiszowych. Bez tego nie pojedziesz dalej.
Tak skróty klawiszowe w blenderze są bardzo ważne, bez tego to nic nie idzie zrobić
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
grzybu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 9

Re: Przygotowanie STL do druku obiektów większych niż pole robocze drukarki

Post autor: grzybu »

O ile sam wyrosłem na Blenderze i używam go intuicyjnie to jednak do prostego cięcia i wycinania boolowskiego poleciłbym Meshmixera. Dobrze sobie radzi z dużymi plikami i jest znacznie prostszy w obsłudze. Do tego jest pomyślany nie jako narzędzie dla artystów, a do obróbki plików do wydruku więc odpowiednio traktuje obiekty.
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Przygotowanie STL do druku obiektów większych niż pole robocze drukarki

Post autor: Kama »

A ja zapytam troszkę inaczej ;)

Czy ktoś pomógłby mi podzielić to za mnie? Wymiękłem ze Sketchupem, a Blendera nawet nie uruchamiam bo miałem z nim doświadczenia parę lat temu i nie wspominam tego zbyt dobrze...

Model nie mieści mi się na delcie i nie jestem w stanie tego inaczej ustawić...

Wydaje mi się, że najlepiej będzie obciąć go w tym miejscu (może być jakieś łączenie na zamek, filament - cokolwiek. Może być też bez zamka - skleję i ścisnę okładzinami jakby co :)

Obrazek
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Przygotowanie STL do druku obiektów większych niż pole robocze drukarki

Post autor: dziobu »

carving85 pisze:Tak skróty klawiszowe w blenderze są bardzo ważne, bez tego to nic nie idzie zrobić
Jak by to nie brzmiało - siłą Sketchupa też są skróty. Jak chyba każdego programu tego typu. Fakt, mam dość dużo dodatków, ale najpotrzebniejsze funkcje to tylko skróty - nie wyobrażam sobie zasuwania myszką po ikonkach.
Aha - i manipulator ;p
grzybu pisze:O ile sam wyrosłem na Blenderze i używam go intuicyjnie to jednak do prostego cięcia i wycinania boolowskiego poleciłbym Meshmixera.
Blender ma jedną zaletę - ciężko jest znaleźć ćoś czego nie da się w nim zrobić.
Kama pisze:A ja zapytam troszkę inaczej ;) Czy ktoś pomógłby mi podzielić to za mnie?
Ależ oczywiście ;)
a1.jpg
a2.jpg
Jak widzisz to wcale nie jest trudne i poradziłem sobie bez Sketchupa ;) Co innego jakby był tu gdzieś plik STL... :D
Kama, Abys, Zepco, balgator, emartinelli
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Przygotowanie STL do druku obiektów większych niż pole robocze drukarki

Post autor: Kama »

dziobu pisze: Jak widzisz to wcale nie jest trudne i poradziłem sobie bez Sketchupa ;) Co innego jakby był tu gdzieś plik STL... :D
:piwo:

Ciekawe bo dodawałem plik STL jako załącznik :/

Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło! Okazało się, że mam 2 STLe ;)


Ps. Już wiem czemu zniknął - miał więcej niż 1mb i został odrzucony...
Załączniki
DoCięcia.rar
(529.82 KiB) Pobrany 176 razy
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Przygotowanie STL do druku obiektów większych niż pole robocze drukarki

Post autor: dziobu »

łepon.png
Tak na szybko.
łepon.rar
(363.28 KiB) Pobrany 180 razy
Dobrze żem i się dziś nic nie chce bo jeszcze bym się za prace zabrał :D
Abys, bafunio, Kama
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: Przygotowanie STL do druku obiektów większych niż pole robocze drukarki

Post autor: Abys »

dziobu pisze: Obrazek
Tak na szybko.

Dobrze żem i się dziś nic nie chce bo jeszcze bym się za prace zabrał :D

Nieźle, mógłbyś się podzielić jak to zrobić?
Jakaś krótka instrukcja? Jakiś narzędzi użyłeś? Co to za opcja która pokazuje taki szkic,jak narysowany (załącznik)
Korzystałem z Tinkercad, zaprojektowałem kilka elementów i dla totalnie początkującego jest spoko.
Nawet można coś zrobić konkretniejszego, ma też ciekawe funkcję które inne programy nie mają.
Próbowałeś może coś w nim projektować? Odpaliłem też Fusiona ale szybko go wyłączyłem, po prostu bez poradnika nie podchodź :D (coś jak blender,którego też dawno testowałem)
Zaczynam zabawę ze SketchUp'em, na tą chwilę bardzo jestem zadowolony z UI.
Zainstalowałem 2 rozszerzenia i skorzystałem z 1 filmu na YT, potrafię coś zrobić a nie po ciemku jak w Fusionie (jest to potężne narzędzie,ja jestem po prostu za słaby) Toolbars > Large Tool Set -Polecam w SketchUp'ie, można poznać funkcje i mierzenie jest genialne.Można dodawać wymiary na rysunek,zaglądać do środka wydruku przez cięcie, spoko to działa.Ale otwarcie dużego pliku zajmuje czas, to prawda ma z tym problem ten program.
Szukałem czegoś w czym mógłbym zacząć coś projektować, na tą chwilę zostanę na dłużej z SketchUp'em i Tinkercad'em.
FreeCAD'a też mam nie ruszałem go nawet,tylko podgląd plików.
Meshmixer też ciekawy program, bardzo dużo funkcji i początkujący sobie da radę i go nie odrzuci na start.Dodawałem w nim supporty do modeli, z czasem też zacznę z niego korzystać i chcę go bardziej poznać.
Fusiona chciałbym ogarniać, bo wiem jak bardzo jest do dobre narzędzie ale zdaję sobie sprawę ile czasu muszę poświęcić na naukę.
Jeżeli ktoś szuka najprostszych programów do edycji STL to polecam, z czasem jak się rozwiniecie można iść dalej.Innych jeszcze nie testowałem, może z czasem coś dojdzie.
sketch.jpg
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Przygotowanie STL do druku obiektów większych niż pole robocze drukarki

Post autor: dziobu »

Abys pisze:Nieźle, mógłbyś się podzielić jak to zrobić?
Jakaś krótka instrukcja? Jakiś narzędzi użyłeś?
Krótka instrukcja, żadnych dodatków:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=yxyrm6fFkHA

Tak normalnie to używam wielu wtyczek, w tym płatnych, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę, ale dopóki nie ogarnę nagrywania ekranu to zostanę przy wersji "lite" ;p
Abys pisze:Co to za opcja która pokazuje taki szkic,jak narysowany (załącznik)
Prosty render - SketchFx (https://www.fluidinteractive.com/produc ... /sketchfx/)
Abys pisze:Korzystałem z Tinkercad, zaprojektowałem kilka elementów i dla totalnie początkującego jest spoko.
online CAD... masakra
Abys pisze:Nawet można coś zrobić konkretniejszego, ma też ciekawe funkcję które inne programy nie mają.
Nie będę pytał jakie, ale wątpię żeby ten program oferował (obecnie) coś ciekawego.
Abys pisze:Próbowałeś może coś w nim projektować? Odpaliłem też Fusiona ale szybko go wyłączyłem, po prostu bez poradnika nie podchodź :D (coś jak blender,którego też dawno testowałem)
Próbowałem rysować we wszystkim.
DSM chodził u mnie fatalnie. Fusion - fajna krowa i w sumie prosty program, ale jakoś mi nie leży.
Te badziewia online olałem od razu; wszystko super dopóki działa. No i często pracuję w miejscach gdzie nie mam sieci.
Tak na prawdę to od kopa, bez tutoriali, filmików czy czegokolwiek, ogarnąłem... IronCADa. I dalej uważam że to najfajniejszy CAD. Tyle że nie jestem pewien czy bym go wykorzystał skoro Sketchup mi wystarcza.

No i z tego wszystkiego w Sketchupie podoba mi się prostota. Chcę kreskę stąd tam? To mam. Nie definiuję obiektu, nie bawię się w materiały. Tak z dupy rysuję kreskę i nikt o nic nie pyta. To moje podejście ;)
Ma to oczywiście wady, no ale coś za coś.
Abys pisze:Innych jeszcze nie testowałem, może z czasem coś dojdzie.
Pamiętaj że lepiej znać jeden dobrze niż 5 tak sobie. Bo wady to ma każdy.
Zepco, Adinfo, Abys
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Przygotowanie STL do druku obiektów większych niż pole robocze drukarki

Post autor: panWiadr0 »

Niech ktoś mi powie czy da się w MM w opcji plane cut wyłączyć ten cholerny snap-grid i przesuwać płaszczyznę cięcia o precyzyjną wartość (w mm)?
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Przygotowanie STL do druku obiektów większych niż pole robocze drukarki

Post autor: Kama »

dziobu pisze:
łepon.png
Tak na szybko.
łepon.rar
Dobrze żem i się dziś nic nie chce bo jeszcze bym się za prace zabrał :D

Dzięki Ci o Panie :D
I za podzielenie i za poradnik :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”