Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Programy do projektowania CAD
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Post autor: tig33r »

Jeżeli coś nie ma drzewa i historii operacji to nie nazywajmy tego programem do projektowania.

// Wątek wydzielony z: viewtopic.php?f=70&t=5482
// FR
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: "CAD": projektowanie bezpośrednie vs parametry i drzewo historii

Post autor: dziobu »

I tak i nie. ZBrush to program do modelowania i tego nikt nie ukrywa ale taki Sketchup czy Blender często występują właśnie jako CADy.
Szczęśliwie to nie forum CADowskie i nie musimy z tego powodu robić gównoburzy :)
Awatar użytkownika
mata-on
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:42
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Anycubic 4max pro
x 25

Re: "CAD": projektowanie bezpośrednie vs parametry i drzewo historii

Post autor: mata-on »

Ciekawy wpis, gratulacje :D
Ja generalnie rozróżniam to na dwie dziedziny:
-3ds max, Blender, Maya itd. itp. to programy bardziej graficzne, używane do "projektowania" na potrzeby gier, wizualizacji czy efektów specjalnych.
-Inventor, SolidWorks itd. itp. to progamy strikte inżynierskie, z modelowaniem parametrycznym, gdzie na każdym etapie tworzenia możemy zmienić dany parametr, a w razie draki wrócić do historii tworzenia modelu.
Np. modelowanie skomplikowanej postaci/potworka w Inventorze byłoby mniej wygodne niż np. w 3ds maxie.
Dodatkowo CADy zwykle mają uboższy silnik renderujący i za ich pomocą nie uzyskamy takich renderów jak z programów przeznaczonych do grafiki.
Tak czy siak STL`a można zrobić "tu" i "tam". ;) Najfajniej i najlepiej jest mieć pojęcie o obu dziedzinach modelowania/projektowania.
balgator
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: "CAD": projektowanie bezpośrednie vs parametry i drzewo historii

Post autor: japim »

Bez przesady - nie bądźmy purystami. Najzwyklejszy AutoCad 2D ma historie operacji? A to przecież program do projektowania.

Ja do listy softu wrzuciłbym jeszcze NX :) a co. Jest jeszcze Rhino, TurboCad, 3DStudio.

Co do zbrusha to pozwala rzeźbić fajne rzeczy - i tam trzeba mieć niezły talent aby to obsługiwać.
Ja ogarniam zawodowo NX i prywatnie sketchupa.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: "CAD": projektowanie bezpośrednie vs parametry i drzewo historii

Post autor: dziobu »

Prrr szaleni. To nie wątek o wyborze CADa.

To tylko tłumaczenie dla kogoś początkującego czym w praktyce, na poziomie podstawowym różni się
[orthodox mode ON]
program do modelowania od programu do projektowania (CAD).
[orthodox mode OFF]
Koniec.
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: "CAD": projektowanie bezpośrednie vs parametry i drzewo historii

Post autor: Wawok »

Zawodowo zajmuje się projektowaniem od 7 lat. Pracowałem w NX, Inventor, Solidworks itp. (pozatym wiadomo AutoCad)
Wszystko sprowadza się do jednej zasady - Projektuj/modeluj tak aby w razie zmian w prosty i szybki sposób można było wprowadzić zmianę.
Piszę to z myślą o branży mechanicznej ... broń Boże artystycznej (figurki itp).
Biorąc pod uwagę fakt że z modelu będę tworzył później dokumentacje rysunkową nie wyobrażam sobie braku historii/drzewa powstawania modelu.
W tej branży często ktos inny dostaje projekt lub dany zespół do zmiany i dobrze jak ma też wgląd w to jak cos powstawało.
Ja pracuję przy złożeniach mających elementy liczone w tysiącach śrubki nakrętki podkładki i inne duperele każdy z osobna edytowany z osobną historią modelowania ( no może poza elementami katalogowymi i normalizowanymi).
Projekty zajmują po kilka GB i fakt otwiera się to z 2 minuty.
Trochę mnie dziwi że te bumery sie aż tak długo otwierają, ja u siebie w pracy nie mam jakiegoś nadzwyczajnego sprzętu.

Tak to prawda każdy program CADowski ma swoje wady i zalety ale idea sprowadza się do tego samego. Nie pracowałem nigdy w Sketchupie ani podobnym, ale jak czytam, że ...
prościej będzie narysować ten detal ponownie


to ja dziękuję ... :D

PS: Fajnie przedstawiłeś różnice
japim

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 334
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: "CAD": projektowanie bezpośrednie vs parametry i drzewo historii

Post autor: sagittario »

Aż się gotuję w środku czytając, że Zbrush może być CADem :D Ale co środowisko to inne opinię więc uznajmy, że dla mnie jako projektanta/konstruktora CAD to program pokroju Inventora czy SolidWorksa.
Ale, ale... Aby nie mącić niezaznajomionym z tematem to umówmy się na tym forum, że do "rodziny CAD" zaliczymy większość tych programów.
I dla ułatwienia:
1. AutoCAD, BricsCAD, ZW CAD - to CADy 2D (wirtualne deski kreślarskie-odpowiedniki tych wielkich drewnianych co to kiedyś w pracowniach stały). Ciulate do 3D ale w pewnych okolicznościach szybsze i wygodniejsze.
2. SketchUp, 3ds , Maya, Rhino (chociaż z historią modelowania) i reszta podobnych - to CADy do wygodnego modelowania, renderowania i przelewania na ekran monitora co ciekawszych pomysłów
3. Inventor, SolidWorks, SolidEdge, CATIA i inne - to rasowe CADy z historią operacji, modelowaniem parametrycznym i możliwością spinania ich z CAM i CAE. Dla osób, które zawodowo zajmują się projektowaniem, dokumentacją i wdrażaniem produktów (od zapalniczki po lotniskowce :D )
japim
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: "CAD": projektowanie bezpośrednie vs parametry i drzewo historii

Post autor: kapi »

Wawok pisze: Wszystko sprowadza się do jednej zasady - Projektuj/modeluj tak aby w razie zmian w prosty i szybki sposób można było wprowadzić zmianę.
Piszę to z myślą o branży mechanicznej ... broń Boże artystycznej (figurki itp).

Tak to prawda każdy program CADowski ma swoje wady i zalety ale idea sprowadza się do tego samego.
ważny jest pomysł, program jest narzędziem które dany user ma w zasięgu.

@wawok, czasem jak dostaniesz STLa to szybciej zamodelujesz od początku, niż zmienisz siatke na bryłe.

@dziobu, Thinkercad - też kilka osób używa ;)
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: "CAD": projektowanie bezpośrednie vs parametry i drzewo historii

Post autor: Wawok »

kapi pisze: @wawok, czasem jak dostaniesz STLa to szybciej zamodelujesz od początku, niż zmienisz siatke na bryłe.
To jest oczywiste, ja u siebie nie wymieniam się STL-ami zakładam że pracuje na rozszerzeniach danego programu a jak potrzebuje coś katalogowego to w najgorszym wypadku biore STEpa albo IGES

pomysł się liczy to też oczywiste chyba nikt nikogo nie zatrudnia z myślą że ma tylko znajomość danego programu ...

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 3
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Post autor: ethanak »

Ja tak z ciekawości: czym jest w tym kontekście OpenSCAD? Czy to CAD czy coś zupełnie innego?
Pytam bo oprócz Eagle'a z cadowatymi mam niewiele do czynienia, a OpenSCADa używam do projektowania duperelek do druku...
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”