Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Programy do projektowania CAD
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Post autor: Berg »

o nie. Tylko nie chmura.
Minik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 20 kwie 2016, 15:15
x 2

Re: Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Post autor: Minik »

Po pierwsze to dziobu napisał super ilustrowany poradnik o różnicy modelowania na siatce i parametrycznym. Duże uproszczenie, ale fajne do poczytania dla początkujących.
Po drugie to CAD jak sama nazwa wskazuje to projektowanie wspomagane komputerem i w tej definicji każdy wymieniony program jest CADem.
Każdy z tych programów posiada inną filozofie modelowania, edytowania …. i cenę, ale wszystkie wspomagają projektowanie.Po co się brandzlować co jest lepsze, niech każdy modeluje w tym co mu najbardziej leży i oceniajmy po efektach.
Jeżeli coś nie ma drzewa i historii operacji to nie nazywajmy tego programem do projektowania.
A to czemu ? Nie każdy projekt musi mieć parametryczne otwory i precyzję wykonania. Nie każdy projektant projektuje śrubki, części maszyn itp., są projektanci architektury, ogrodów, ubrań etc i niewątpliwie są projektantami i tworzą projekty. Zapytaj architekta czy używa oprogramowania parametrycznego to co drugi się zaśmieje. Z kolei spróbuj zaprojektować części do drukarki w archicadzie :-), a CAD ma nawet w nazwie. Nie każdy projekt musi też powstać jako model 3D, to przecież też są płaskie rysunki i rysuje się je w ….CADach
Czepiacie się tego sketchupa, który u zarania jak powstał miał być "3d for everyone" i jako taki był rewolucyjny. Idea była super i na jej bazie powstała największa społeczność, baza darmowych genialnych pluginów i największa darmowa baza modeli 3d. Sketchup stał się w swoim czasie platformą do szkicowania i wymiany myśli 3D pomiędzy fachowcami , amatorami , twórcami itd. i to było coś naprawdę niezwykłego.
japim, balgator
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1434
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Lokalizacja: lubuskie
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Post autor: cyfron »

Ja dla odmiany używam przez nikogo tutaj niewymienionego FreeCAD. Do nieskomplikowanych projektów jest dla mnie idealny a co najważniejsze miedzyplatformowy i bez komercyjnych ograniczeń licencyjnych.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Post autor: Adinfo »

cyfron pisze:Ja dla odmiany używam przez nikogo tutaj niewymienionego FreeCAD. Do nieskomplikowanych projektów jest dla mnie idealny a co najważniejsze miedzyplatformowy i bez komercyjnych ograniczeń licencyjnych.
No to jest nas dwóch. Mimo swoich wad jak by przy nim przysiąść to można fajne rzeczy wyczarować.
cyfron
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Post autor: Zepco »

FreeCAD zły nie jest jeśli chodzi o projektowanie. Jednak potrafi się nieźle posypać przy próbie modyfikacji czegoś co było robione na początku i cały projekt szlag trafia.
cyfron
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
$A$F
Postów w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Post autor: $A$F »

To fakt FC potrafi pokazać różki. Ale: "Za darmo to i ocet słodki" ;)
cyfron, FlameRunner
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Post autor: Adinfo »

Zepco pisze:FreeCAD zły nie jest jeśli chodzi o projektowanie. Jednak potrafi się nieźle posypać przy próbie modyfikacji czegoś co było robione na początku i cały projekt szlag trafia.
To jeden z programów, który od "samego patrzenia" na niego się wysypie. Na szczęście mam taki tik nerwowy "CRTL + S" i bardzo często to klikam nawet nieświadomie. Dlatego mało kiedy coś utracę.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Post autor: poharatek »

Adinfo pisze:]To jeden z programów, który od "samego patrzenia" na niego się wysypie. Na szczęście mam taki tik nerwowy "CRTL + S" i bardzo często to klikam nawet nieświadomie. Dlatego mało kiedy coś utracę.
No takie coś, to według mnie całkowicie dyskwalifikuje ten program i ogranicza jego użyteczność do tworzenia popierdółek, które da się naszkicować w 10 minut.
F360, jaki by nie był, takich numerów nie odpierdziela.Z tym, że ma swoje minusy: pliki w chmurze - na łasce Autodeska, a przy tworzeniu bardziej skomplikowanych projektów zaczyna straszliwie mulić...
Dlatego teraz powoli przesiadam się na Solidworks.
A mam go całkowicie legalnie (chociaż nie wiem, czy w tym momencie też jest taka opcja). W styczniu zeszłego roku była akcja, że można było aplikować na darmową wersję Solidworks 2018/2019 Student Edition. Wypełniłem formularz, podałem w nim, że nie jestem studentem, a program będę użytkował w domu, do celów hobbystycznych - i dostałem klucz, który dał mi licencje na rok.
Na początku w ogóle go nie używałem, potem - tylko do konwersji stl do "solid body" (bo idzie to "od strzała" i stopień skomplikowania mesha nie robi na Solidzie żadnego wrażenia), potem zacząłem coś tam szkicować, a potem przestałem, bo co prawda rysowało się bardzo fajnie, ale po kija mam się uczyć nowego środowiska, skoro licencja mi zaraz wygaśnie ;)
Ale w styczniu 2020 przy uruchomieniu ostrzegł, że kończy się licencja, kliknąłem "odnów" - i odnowił do stycznia 2021.

Program jest przezacny - jeśli ktoś ma możliwość zdobycia legalnej licencji - szczerze polecam.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Post autor: dziobu »

poharatek pisze:(...)a program będę użytkował w domu, do celów hobbystycznych - i dostałem klucz, który dał mi licencje na rok.(...)
Ale w styczniu 2020 przy uruchomieniu ostrzegł, że kończy się licencja, kliknąłem "odnów" - i odnowił do stycznia 2021.

Program jest przezacny - jeśli ktoś ma możliwość zdobycia legalnej licencji - szczerze polecam.
Nauczysz się programu a oni Ci licencji nie dadzą w kolejnym roku i - parafrazując Himilsbacha - "z tą wiedzą zostaniesz jak ten ch*j" :D
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Co jest CAD-em, a co niech spier*ala?

Post autor: poharatek »

dziobu pisze:Nauczysz się programu a oni Ci licencji nie dadzą w kolejnym roku i - parafrazując Himilsbacha - "z tą wiedzą zostaniesz jak ten ch*j" :D
Wiesz co, jak mi odnowiło, to sobie poczytałem, jak to Dassault Systems traktuje. I wynika z tego, że zasadniczo, po prostu odnawiają co roku licencję do tej konkretnej wersji (w moim przypadku Solidworks 2018-2019), bez "apgrejdu" do aktualnej.

Fakt, istnieje szansa, że kiedyś tam nie odnowią (pewnie wtedy, kiedy wsparcie danej wersji się skończy)- no to wtedy będę kombinował ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”