FreeCAD z Modern UI

Programy do projektowania CAD
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: FreeCAD z Modern UI

Post autor: Berg »

Właśnie z tym autonumerowaniem jest spory kłopot. Nawet się zastanawiałem ostatnio czy nie pogrzebać przy kodzie.
Wystarczyło by poprawić mechanizm tworzenia nazw obiektów.
Począwszy od nazw lini, krzywych w sketch.
Np jak narysuje kółko wewnątrz kwadratu (edge1..4) i ono ma nazwę Cirlce1 to potem po wyciągnięciu tego w bryłę (pad) powierzchnie nie powinny się nazywać Face1,Face2...Face7 tylko np FaceFromCircle1, FaceFromEdge1 itd. Ja wiem, że nie zawsze się będzie dało. Jednak jeśli raz na jakiś czas się rozjedzie to i tak znacznie lepiej niż jak rozjeżdża się za każdym razem.

Albo niech każdy obiekt dostaje GUID i go nie zmienia. Natomiast obiekt powstały z obiektów niech będzie jakimś haszem z GUIDów z których powstawał.

Wówczas jeśli jeszcze raz zrobi się obiekt powstały z innych obiektów będzie mieć ten sam hasz niezależnie od kolejności w jakiej powstawał.
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: FreeCAD z Modern UI

Post autor: bazic »

Nie wiem jak tam wewnętrznie jest to trzymane. Pomysł z guid'ami wydaje się dobry a czy wykonalny - to już zupełnie inna sprawa :)
Czekam na oficjalną wersję 0.19 - widzę, że z wersji na wersję - działa bardziej stabilnie. A poza tym - doceńmy - co mamy za darmochę - to wcale niemały projekt!

Tak na marginesie: mnie tylko drażni fakt, że przy standardowych ustawieniach UI - bez myszki z rolką/środkowym przyciskiem - nie da się pracować.
Czasami na laptopie chcę coś szybko zmienić - i się nie da :) bo nie mam środkowego przycisku.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: FreeCAD z Modern UI

Post autor: Berg »

ja tam używam tylko touchpada :P
bazic
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 1
Posty: 111
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 15

Re: FreeCAD z Modern UI

Post autor: JohnJames »

Problem z nazwami elementów jest we FreeCAD bardzo poważny, ale najwyraźniej nie ma prostego sposobu, aby to naprawić. Na ichnim forum czytałem przynajmniej o dwóch podejściach, które są już dość zaawansowane ale, jak dotąd, nie trafiły do głównej gałęzi developerskiej. Może w pre20, które ma się zacząć, coś da się z tym zrobić, bo ręczne pilnowanie różnych rzeczy i unikanie zmian w już narysowanych elementach jest dość problematyczne.
Sapphire Pro - coś tam dłubię
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: FreeCAD z Modern UI

Post autor: bazic »

Berg pisze:ja tam używam tylko touchpada :P
poszło piwko bo przez Ciebie poszperałem sobie żeby przestać być masochistą :rotfl2:
$A$F
Postów w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: FreeCAD z Modern UI

Post autor: $A$F »

bazic pisze:Dziś natrafiłem na ten wątek o Free-CAD'ie.
Inna rzecz - to wszelkie fazy i zaokrąglenia - zauważyłem, że to pięta achillesowa FreeCAD'a. Proponuje robić tego typu kroki jak najpóźniej, jak się tylko da.
Żebyś się nie zdziwił. Robiłem projekt strzałki do elektrozaworu, chciałem zrobić zaokrąglenie krawędzi na koniec i... TA DAM!!! Niespodzianka! Nie da się bo nie. Musiałem jechać projekt od początku.
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: FreeCAD z Modern UI

Post autor: bazic »

..może wielkość zaokrąglenia była za duża?
Z moich doświadczeń wynika, że często faza/zaokrąglenie 1mm jest zbyt duże dla konkretnego miejsca. (a to jest domyślny rozmiar proponowany w narzędziu) Trzeba zjechać np. na 0,9mm albo w ogóle jeszcze mniej np. 0,3mm - Jest to dla mnie mniej/więcej logiczne...
Pomijając taką drobną rzecz, jak kompletna zwiecha przy tej operacji - więc u mnie zawsze jest najpierw save :)
$A$F
Postów w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: FreeCAD z Modern UI

Post autor: $A$F »

bazic pisze:..może wielkość zaokrąglenia była za duża?
Z moich doświadczeń wynika, że często faza/zaokrąglenie 1mm jest zbyt duże dla konkretnego miejsca. (a to jest domyślny rozmiar proponowany w narzędziu) Trzeba zjechać np. na 0,9mm albo w ogóle jeszcze mniej np. 0,3mm - Jest to dla mnie mniej/więcej logiczne...
Pomijając taką drobną rzecz, jak kompletna zwiecha przy tej operacji - więc u mnie zawsze jest najpierw save :)
Nie to nie był w/w problem. Bo jak na początku to zrobiłem to poszło gładko(nie pamiętam komunikatu - ale pruł się coś w tym stylu że nie ma obiektu na którym by można tą operację wykonać). FC nauczył mnie nerwowego wciskania ctrl + s, wystarczy że za oknem wiatr w drugą stronę zawieje i już FC się zwija. Ale za darmo nie ma co wybrzydzać. No i na plus konsola pythona.
bazic
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: FreeCAD z Modern UI

Post autor: bazic »

$A$F pisze:[...] FC nauczył mnie nerwowego wciskania ctrl + s, wystarczy że za oknem wiatr w drugą stronę zawieje i już FC się zwija.
Zabiłeś mnie tym :rotfl: :piwo: poszło
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: FreeCAD z Modern UI

Post autor: Berg »

Jeśli chodzi o zaokrąglenia to jest słabo. Warto jednak pamiętać o opcji "refine" którą trzeba dać na ostatnim elemencie w body.
Zazwyczaj pomaga w zaokrągleniach.
Włączanie jej wcześniej jest bez znaczenia (chyba)

przed refine
Zrzut ekranu 2021-02-10 o 22.19.50.png
po włączeniu refine
Zrzut ekranu 2021-02-10 o 22.20.33.png
zaokrąlenia
Zrzut ekranu 2021-02-10 o 22.20.01.png
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”